Skocz do zawartości

Prostownik 12V do akumulatora 6v


Rekomendowane odpowiedzi

"I stała się ciemnośń(...)"

 

Czyli po zimie padł akumulator :bigrazz:

 

Akumulator jest 6v

Nie mam prostownika 6 tylko samochodowy 12

 

Wiem że domowymi metodami da się coś wykompinować żeby dało rade naładować ak.

Tylko jak :)

Prosze o rady.

 

 

Z góry dzięki. Wiosna już od dawna szkoda żeby sie motocykl marnował :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast myslec i przeliczac jak uzyskac wlasciwy prad przy akumulatorach 6V bezpieczniej jest ladowac zwyklym uniwersalnym zasilaczem do sprzetu RTV (taki z regulacja V). 500 mA i 7,5V beda wystarczajace, aby ozywic aku.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast myslec i przeliczac jak uzyskac wlasciwy prad przy akumulatorach 6V bezpieczniej jest ladowac zwyklym uniwersalnym zasilaczem do sprzetu RTV (taki z regulacja V). 500 mA i 7,5V beda wystarczajace, aby ozywic aku.

 

Zgadzam sie, bo mozesz miec 6V, ale kosmiczny, jak dla tego aku, prad. Niby mozna szerogowo i/lub rownolegle wlaczac zarowki, ale mysle, za za 15 PLN nie ma co sie bawic. Trzeba kupic zasilacz w pierwszym elektronicznym/elektrycznym sklepie i juz. Ogolna zasada: prad nie wiekszy niz 0,1*pojemnosc aku. w Ah i napiecie do 1,2*napiecie aku..

 

P.S. Jesli chcesz kombinowac z zarowkami, to musisz miec miernik (amperomierz+voltomierz) wtedy dopiero mozesz byc pewny, ze nie zrobisz krzywdy swojemu akumulatorowi, a tak poza tym, jesli cala zime stal nie ladowany, to duzej krzywdy mu nie zrobisz :).

Edytowane przez nr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o napiecie - ono ustali się samo. Chodzi tylko i wyłącznie o prąd ładowania. Trzeba tak dobrać szeregowy opór (żarówka, rezystor, źródło prądowe - cokolwiek) aby ograniczyć go do wspomnianej wcześniej wartości 0,1 pojemności akumulatora. pomocne jest tutaj prawo Ohma :)

 

Swoją drogą, jeśli akumulator jest mały (max 10Ah) to można kupić jakiś mały zasilaczyk regulowany (są takie z obudową-wtyczką, regulowane zwykle skokowo od 1,5 do 12V) i elektroniczny multimetr. Później już tylko zostaje tak ustawić napięcie aby uzyskać odpowiedni prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zamiast myslec i przeliczac jak uzyskac wlasciwy prad przy akumulatorach 6V bezpieczniej jest ladowac zwyklym uniwersalnym zasilaczem do sprzetu RTV (taki z regulacja V). 500 mA i 7,5V beda wystarczajace, aby ozywic aku.

Dobra sprobuje takim zasilaczem Rtv.Tylko ze moj akumulator ma 9Ah a zasilacz ladue wartoscia 300mA=0,3Ah,czy to niezaslabo i czy nic sie nie stanie bo nawet to nie jest 0,1 pojemnosci mojego aku .Moze mam poprostu dluzej ladowac ?

Edytowane przez jacmiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprobuje takim zasilaczem Rtv.Tylko ze moj akumulator ma 9Ah a zasilacz ladue wartoscia 300mA=0,3Ah,czy to niezaslabo i czy nic sie nie stanie bo nawet to nie jest 0,1 pojemnosci mojego aku .Moze mam poprostu dluzej ladowac ?

Mały prąd tylko wydłuży ładowanie i na pewno nie zaszkodzi.

Podłącz szeregowo żarówkę 12V 10W lub 12V 5W i ładuj prostownikiem na 12V.

To najszybsze i najtańsze rozwiązanie.

Druga sprawa to stan aku.

Jeśli jest rozładowany przez dłuższy czas, to na pewno się zasiarczył i ma kilkukrotnie mniejszą pojemność.

Najpierw spróbuj naładować.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...