Skocz do zawartości

OC poza Unią Europejską


Rekomendowane odpowiedzi

Płaciłem dzisiaj skłądkę na ten rok za OC i chciałem odrazu zielona kartę a tu pani powiedziała że nie ma , nie prowadzą już tego bo w EU nie potrzeba. A ja jej na to że wcale się nie wybieram do UE tylko do Rumunii i na Ukrainę po czym babka strzeliła minę w stylu karpia wigilijnego i zawołała z zaplecza laskę która jeszcze mniej wiedziała od niej. Ale wracając do rzeczy: jak to wygląda jadąc do Rumunii, Ukrainy, Mołdawii- czy wykupuje się ubezpieczenie OC na każdy kraj z osobna na samej graniczy czy jak to jest? No bo tam nasze OC chyba nie obowiązuje a jakieś przecież mieć trzeba :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm :roll: .... co to za ubezpieczalnia???

Jak w zeszłym roku poprosiłem o Zieloną Kartę (PZU) na Rumunię to nie było żadnego problemu, parę chwil i wypisana.

Jeśli chodzi o Ukrainę może być podobnie jak z Litwą parę lat temu - kupuje się przy granicy. Astarte była w zeszłym roku więc pewnie wie lepiej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielona Karta nadal obowiazuje w tych krajach ktore nie naleza do Unii (i nie spelniaja wymogow tzw. IV Dyrektywy unijniej o unifikacji ubezpieczenia OC komunikacyjnego) ale naleza do systemu zielonej karty. W pozostalych krajach pozasystemowych trzeba kupic tzw. OC graniczne czyli OC dla obcokrajowcow wjezdzajacych na teren danego kraju.

Niestety nie pamietam w tej chwili ktore kraje sa w sustemie ZK a ktore nie ale pewnie latwko to sprawdzic np. na stronie www.pbuk.pl albo telefonicznie.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta bezpieczalnia to PZU. Sprawa się wyjaśniła jak zadzwoniłem na informację. Pan powiedział ze zielona karta obowiazuje nadal i jest potrzebna w krajach nienależących do UE. Tak jak piszesz.

Spytali co to za niedoinformowana foka wprowadziła mnie w błąd i dostanie od nich burę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ostatnio wykupujac ubezpieczenie w PZU uslyszalem od niemilej i brzydkiej pani, ze juz nie wydaja zielonych kart ze wzgledu na nowe przepisy unijne itp

Poniewaz zalegam oststnio w Hiszpani, sprowadzilem sobie moto oplacajac UNIJNE OC w Polsce, na nic moje starania o ZK, tlumaczenia, ze Hiszpania to kraj z faszystowska policja itp, ze na pewna sie beda czepiac... pani byla twarda, nie wydajemy i koniec!!!

 

No i zaczely sie problemy, co kontrola to ostra jazda z hiszpanami o green card, raz nawet wyladowalem na komisariacie i tylko dzieki mojej potulnej mince, panowie mnie tylko postraszyli i dali sobie spokuj.

 

Moze mi ktos wyjasnic o jakich UNIJNYCH PRZEPISACH MOWA O KTORYCH CHYBA TYLKO W POLSCE WIEDZA ...

Wszyscy moi znajomi z pracy (z UK, Portugalii czy Hiszpani) maja zielone karty i nikt z nich nawet nie slyszal o jakis zmianach w przepisach.

Samochod mam zarejestrowany na Gibraltarze, trzy miesiace temu oplacalem ubezpieczenie i dostalem dwie zielone karty, jedna na europe i specjalna do faszystowskiej hiszpani.

Probowalem sie tu na miejscu dowiadywac o Green Card u lokalnych ubezpieczycieli i kazdy zapewnial mnie, ze zielone karty jak najbardziej obowiazuja i nic ich nie zastepuje

 

HMMMM.... CZYZBY PZU (PIONIER WSROD UBEZPIECZYCIELI) ZMIENILO MIEDZYNARODOWE PRZEPISY NIE INFORMUJAC O TYM NIKOGO????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 01.05.2004 na podstawie Art. 25 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych terytoria za które odpowiadają Biura – Sygnatariusze Porozumienia Wielostronnego objęte będą na zasadzie wzajemności pokryciem ubezpieczeniowym wynikającym z krajowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

 

Oznacza to, że posiadacze pojazdów zaopatrzonych w polskie tablice rejestracyjne nie będą musieli legitymować się Zieloną Kartą na terenie poniżej wyszczególnionych krajów

 

Austria Hiszpania

Polska

Belgia Holandia Słowacja

Chorwacja Irlandia Słowenia

Cypr Islandia Szwajcaria

Czechy Litwa Szwecja

Dania Luksemburg Węgry

Estonia Łotwa Wielka Brytania

Finlandia Malta Włochy

Francja Niemcy

Grecja Norwegia

 

Ubezpieczenie OC będzie obejmowało również następujące terytoria, za które, zgodnie z Porozumieniem Wielostronnym, odpowiadają Biura - Sygnatariusze Porozumienia:

Channel Islands, Gibraltar i Wyspa Man (The Isle of Man) - Biuro Brytyjskie

Lichtenstein - Biuro Szwajcarskie

Wyspy Faroe - Biuro Francuskie

Monako - Biuro Francuskie

San Marino - Biuro Włoskie

 

 

Zielona Karta nadal obowiązuje w krajach

W związku z przystąpieniem dziesięciu nowych państw do Unii Europejskiej z dniem 01 maja 2004 wprowadza się nowy wzór certyfikatu Zielonej Karty uwzględniający zmiany zasięgu terytorialnego . Nowy wzór certyfikatu powinien być wydawany dla umów zawieranych od dnia 01 maja 2004.

Jednocześnie ceryfikaty wystawione dotychczas zachowują swoją ważność do końca okresu ubezpieczenia.

 

Zielona Karta obowiązuje nadal w krajach:

 

Albania Iran Rumunia

Andora Izrael Serbia i Czarnogóra

Białoruś Macedonia Tunezja

Bośnia i Hercegowina Maroko Turcja

Bułgaria Mołdawia Ukraina

 

 

 

Punkt informacyjny

Polskiego Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

W początkowym okresie może zaistnieć sytuacja, że nie wszystkie służby uprawnione do kontroli dokumentów ubezpieczenia będą prawidłowo powiadomione o zaistniałych zmianach.

W związku z tym Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, z dniem 1 maja 2004 roku uruchamia punkt informacyjny, który pozwoli na wyjaśnienie udającym się w podróż zagraniczna ewentualnych wątpliwości, jak również umożliwi skuteczne interweniowanie w przypadku nieporozumień ze służbami granicznymi lub miejscową policja.

 

Punkt informacyjny czynny będzie:

od 1 maja 2004 r. w godzinach 8.00 - 20.00

Tel. + 48 22 551-51-01

Fax. + 48 22 551-51-99

e-mail:[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 01.05.2004 na podstawie Art. 25 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych terytoria za które odpowiadają Biura – Sygnatariusze Porozumienia Wielostronnego objęte będą na zasadzie wzajemności pokryciem ubezpieczeniowym wynikającym z krajowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

 

Oznacza to, że posiadacze pojazdów zaopatrzonych w polskie tablice rejestracyjne nie będą musieli legitymować się Zieloną Kartą na terenie poniżej wyszczególnionych krajów

 

OK, postepuja zgodnie z w/w ustawa....

ALE PO CO??? ZEBY UTRUDNIAC ZYCIE KLIETA, BO TO NIBY TAK TRUDNO WYDAC TEN PIERD***Y ZIELONY PAPIEREK ZEBY UNIKNAC NIEPOROZUMIEN... DLACZEGO W INNYCH KRAJACH NADAL JEST WYDAWANY, DLACZEGO W GIBRALTARZE (NALEZACYM DO UE) WYDAJE SIE DWA, OSOBNY NA HISZPANIE... CZYZBY TAM/TU BARDZIEJ DBA SIE O KLIENTA, O TO ABY UNIKNAC NIEPOTRZEBNYCH PROBLEMOW I STRATY CZASU... BO NIBY SKAD PROWINCJONALNY HISZPANSKI POLICJANT MA WIEDZIEC ZE PZU NIE WYDAJE ZIELONYCH KART JAK WSZYSCY INNI WYDAJA???

 

Do tej pory dwa razy sie juz uzeralem, raz z celnikiem na granicy, raz z policja. W hiszpani znalexc kogos kto choc troche mowi po angielsku to naprawde wielka sztuka (nie mowie tu o duzych turystycznych metropoliach) i kiedy pokazalem policjantowi pieprzony niebieski papierek z PZU usmiechnol sie tylko, powiedzial "no ablo ingles" i zabral mnie na komisariat gdzie oczywiscie nikt "ablan ingles" przez co stracilem ok 2 godziny starajac sie wytlumaczyc ze polskie biura ubezpieczeniowe dbaja o lasy narodowe i nie wydaja zbednych papierkow.

Przez co moja sympatia do PZU jeszcz bardziej sie poglebila, a grubej pani z okienka na drugi raz kupie czekoladki, zeby byla bardziej gruba!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak dostaniesz ZK to na druku Hiszpania i tak będzie wykreślona.

 

Nie znam dokładnie druków PZU ale zamiast kwitka wpłaty lepiej wozić całą polisę w formacie A4, pewnie tam wszystko jest napisane w różnych językach (może "ablan francois"? :biggrin: )

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...