Skocz do zawartości

Karta pojazdu - pytanie do prawnikow.


bedtom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie do prawnikow skoro TK orzekl ze "przepis określający na 500 zł wysokość opłaty za wydanie karty pojazdu sprowadzanego z zagranicy jest niezgodny z konstytucją i prawem o ruchu drogowym" i okreslil obowiazywanie tego przepisu "do 01.05.2006r." to:

czy jesli zgodnie z zaskarzonym przepiosem dokonam wplaty w wysokosci 500PLN po orzeczeniu TK a przed wygasnieciem przepisu, to po 01.05.2006r. mam mozliwosc odzyskania roznicy ?

Mam zamiar za miesiac zarejestrowac moto (wybule wiec 500PLN) a po wejsciu w zycie nowych stawek zarzadac zwrotu roznicy.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydani.../prawo_a_1.html

 

[ Dopisane: 18-01-2006, 08:49 ]

Myślę że lepiej poczekać. TK dał czas do 1 maja na zmianę i uprawomocnienie się nowej ceny za kartę pojazdu. Jest to data ostateczna a więc nowe rozporządzenie może zostać wprowadzone szybciej. Według moich informacji być może już od początku lutego. A więc nie śpiesz się z rejestracją zwłaszcza że nawet jak przekroczysz ustawowy termin rejestracji to nie będziesz miał żadnych kłopotów z tego tytułu. Nie ma bowiem żadnych kar za przekroczenie miesięcznego czasu rejestracji od daty zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest niestety tylko w Polsce możliwe, że coś jest bezprawne ale jeszcze przez 3 miesiące w majestacie prawa może dalej funkcjonować :!: :!: :!: naprawde brak słów :(

 

pees. a kasa już zapłacona jest do wyrwania i tylko patrzać jak będzie pierwszy wyrok w tej sprawie :!: - chociaż dla mnie osobiście było by większą satysfakcją gdyby ten " ministerek " który był odpowiedzialny za wprowadzenie tej opłaty w takiej wysokości za to beknął ;) i niech zgadane kto.... MARKo POLo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też chyba się wsztrzymam z tym wydziałem komunikacji do pierwszych ciepłych dni, stracić - nie stracę, a zyskać można np. kask lub kurteczkę :(

 

.. o ile w ogóle są jakieś szanse na wcześniejsze zmniejszenie tej opłaty za kartę pojazdu :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyroku TK:

 

Trybunal jedynie stwierdzil, ze oplata za karte pojazdu jest sprzeczna z obowiazujacym prawem - a scislej naliczanie oplaty w kwocie 500zl nie ma oparcia w osobnym przepisie, a wiec powinna byc ustalana zgodnie z przepisami o kosztach w postepowaniu administracyjnym.

 

Nie oznacza to jednak, ze oplata ta jest "bezprawna". Jest ona prawna, bo wynika z rozporzadzenia ministra, wydanego przez uprawniona osobe, w okreslonym trybie itp.

 

Zadaniem Trybunalu jest m.in usuwanie sprzecznosci miedzy obowiazujacym prawem. Kazdy przepis rodzi okreslone skutki prawne - wiec trudno jest go z dnia na dzien wyrzucic z systemu prawnego. W przypadku karty pojazdu w przypadku wyrzucenia tej oplaty nie chodzi o problemy prawne - ale o skutki ekonomiczne jakie niesie dla budzetu.

 

Stad tez Trybunal, zgodnie ze swoimi uprawnieniami, orzekl, iz przepis straci moc obowiazujaca 1 maja. Oznacza to, ze rzad ma do tego momentu czas, zeby albo opracowac nowe rozporzadzenie, ktore bedzie okreslalo oplate z karte pojazdu zgodnie z przepisami administracyjnymi - albo (w razie bezczynnosci) zaprzestac pobierania tej oplaty od 1 maja. Dopiero od 1 maja moglibysmy mowic, ze oplata jest "bezprawna" ;) .

 

Jedynym slowem wszystko zgodnie z prawem. :buttrock:

I nie liczylbym, ze rzad dobrowolnie zrezygnuje z pobierania solidnej kasy przedterminowo...

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...