Skocz do zawartości

Jaki tłok i jakie części mam kupić ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako że jestem tu nowy odrazu się przywitam ;) WITAM :) i odrazu mam pytanie jako zielony w sprawie mechaniki mojego crossa, wiem wiem że wszystko moge pewnie znaleźć na forum lub w archiwum ale poczytałem kilka wątków i już sam niewiem co jest jak :D dlatego oczekuje konkretnych odpowiedzi, a więc tak: prawie rok temu kupiłem Suzuki RM 125 '02r. albo '03r. jakoś tak :) i gość dał mi do niego opakowanie z tłoka jakie do niego wsadził i jest to PROX 53.96 MM Part NO 01.3214.C cena 340 zł :) no i teraz musze wiedzieć jakiego tłoka mam kupić bo podobno jest już zjechany tak twierdzi kilka osób co sie znają....po odkręceniu cylindra z tłokiem ( z ojcem ) zmierzyliśmy mniej więcej dośc dokładną sówmiarką ( w poniedziałek zmierze średnicówką) jaka jest średnica cylindra i okazało sie że jest to 54.00 mm <wow> czy to możliwe i czy to normalne ? jeżeli tak sie okaże po dokładym zmierzeniu średnicówką to jakiego tłoka ja mam kupić ??? ok pytanie drugie co najczęściej się wymienia przy zmianie tłoka oprócz wiadomych wszystkich uszczelek, jakieś pierścienie łożyska ? co jeszcze ?

 

dodam że dostałem taką informacje od pewnego Pana co sprzedaje tłoki :

 

witam !na pewno wiekszy,trzeba sparwdzic czy nikasil na cilindrze nie jest naruszony i zeby ktos pomierzył średnicówka jaki jest wymiar/ 53,96 jest sel.B pozostały C i D po 0,01mm na wymiarze,model zwykły miał cene 390 zł .mam sel BiC czyli nie moze być mniejszy niz 53,96 ktory miałeś ,istnieje takie prawdopodobienstwo zewszystkie sel.są wyjechane i trzeba nowy cylinder ,lub nikasil.

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam !na pewno wiekszy,trzeba sparwdzic czy nikasil na cilindrze nie jest naruszony i zeby ktos pomierzył średnicówka jaki jest wymiar/ 53,96 jest sel.B pozostały C i D po 0,01mm na wymiarze,model zwykły miał cene 390 zł .mam sel BiC czyli nie moze być mniejszy niz 53,96 ktory miałeś ,istnieje takie prawdopodobienstwo zewszystkie sel.są wyjechane i trzeba nowy cylinder ,lub nikas

To Ci ktoś bardzo dobrze odpoweidział a wymiar 54.00 mm wydaje sie troche duży choc trzeba liczyć tez pasowanie. Wiec albo zle zmierzyłes albo nikasyl mógł sie juz troche powycierać. Co do wymian to w silniku najcześciej wymienia sie tłoki i korbowód a reszte w miare potrzeby.

na www.danmot.com.pl znajdziesz ceny tłoków vertxa wraz z selekcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie patrzyłem na stronke http://www.danmot.com.pl/vertex_offroad.html i o co chodzi w tym średnica przy moim RM 125 '00 do '99 jest 54 ,00 mm ? a selekcje to A- 53,95 B- 53,96 C- 53,97 D- 53,98 Na moim pudełku jest sel. C i 56.96 mm. Jeżeli byłby taki cylinder 54 mm to znaczy że trzeba robić nikasyl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja sie orientowalem bo tez wymieniam teraz tlok to musi miec w setkach 0,04 mm luzu (czyli mniejszy od cylindra musi byc o tyle) znajomy wsadzil 0,03 mm i sie nie zatarl ;) wszystko smiga idz do kogos kto sie zna i niech oceni ci stan cylindra co i jak trzeba zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest możliwe zatarcie jak tłok ma za dużu luz ? czy tylko wtedy jak tłok jest źle dopasowany i niema tego luzu pomiedzy cylindrem ? mam rozumiec że tłoki wymienia się tylko po to aby powrócić do dobrej mocy nic pozatym ? są jakieś złe skutki używania tłoka bardzo długi czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cylindra nie mierzy sie suwmiarką tylko średnicówką, 10 mm od górnej krawędzi. od otrzymowanego wymiaru odejmujesz 0,05 i taki tłok kupujesz, to proste.

komplet uszczelek TOP END (czyli uszczelka pod cylinder, pod glowice, pod dekiel zaworu i pod wydech) do twojego suzuki kosztuje 80zł a tłok tak jak mowiles, 330zł.

Jeśli nie masz luzu na wale to nie rozbieraj nic więcej tylko sprawdź czy korbowód nie ma luzu, załóż nowy tłok i śmigaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cylindra nie mierzy sie suwmiarką tylko średnicówką, 10 mm od górnej krawędzi. od otrzymowanego wymiaru odejmujesz 0,05 i taki tłok kupujesz, to proste.

komplet uszczelek TOP END (czyli uszczelka pod cylinder, pod glowice, pod dekiel zaworu i pod wydech) do twojego suzuki kosztuje 80zł a tłok tak jak mowiles, 330zł.

Jeśli nie masz luzu na wale to nie rozbieraj nic więcej tylko sprawdź czy korbowód nie ma luzu, załóż nowy tłok i śmigaj.

 

ok jutro będzie zmierzone średnicówką, a właśnie jak sie sprawdze ten luz na wale ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz to cos na czym trzyma sie tlok  i ciagniesz lekko w gore i w dol jak nie ma luzu to jest super jak jest to masz problem bo chyba na boki moze byc....

to jest luz na korbowodzie i rzeczywiście na boki może być ale góra-dół nie.

luz na wału korbowego na łożyskach bardzo łatwo sprawdzić. wystarczy zdjąć dekiel od koła zamahowego i poruszać kołem zamachowym które jest bezpośrednio przymocowane do wału korbowego. jeśli jest luz góra-dół to trzeba wymienić łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie zmierzyłem cylinder i okazuje się że jest 54 mm czyli tłok musi być 0.05 mm mniejszy czyli wychodzi na to że musz kupić 53.95 mm ? troche dzwine bo poprzedniego miałem sel C i 53.96 i co teraz ? tak pozatym to mam rozumieć że średnice tłoka mierzy się nie pierścień tylko samego tłoka czy tak ? aha i jeszcze jedno gdzie dostanę ten komplet uszczelek za 80 zł ? bo dzwoniłem do pewniej firmy i facet powiedzial mi około 200 zł za komplet Proxa uszczelek <wow> sam tłok 340 zł, macie jakieś namiaty na tańsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wynika że miales za duży tłok. sprawdz lepiej w instrukcji jaki ma być luz tłoka bo ja ci podalem 0,05 ze swojej instrukcji i u ciebie moze byc inaczej. taniej niz 340zł nie bedziesz miał. komplet uszczelek za 80zł to uszczelki tylko do górnej czesci silnika czyli cylindra wraz z osprzętem. za 200zł komplet uszczelek do calego silnika. srednica tloka to srednica tloka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...