Skocz do zawartości

Ural 700 ccm (prawi).


m67
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przerobiłem swojego Uralca na tłoki Poloneza. Śmiga pieknie, zero przycierek. Ma ktoś może jeszcze jakieś doświadczenia odnośnie tej przeróbki? Podobno należy zrównać masy tłoków Poloneza z oryginalnymi ruskimi.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mój koleś widział dwie podobne przeróbki: jedna, to emka z tłokami od Żuka. Podobno chodziło to całkiem nieźle. Druga (tę widziałem nawet na zdjęciu) miała założone cylindry i głowice od IFY. Motocykl był tak szeroki, że facet po prostu opierał ją na parkingu o głowicę.

A wracając do sprawy: mój kolega jeździ na tłokach polonezowskich. Maszyna bardzo ładnie mu się sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bokserami jest sprawa inna. Ponieważ tłoki pracują z przeciwnymi prędkościami momenty bezwładności równoważą się . Wyważenie takiego silnika jest o wiele łatwiejsze niż na przykład singla. Waga tłoków ma drugorzędne znaczenie, fakt im lżejsze tym lepsze. Ważne jest natomiast żeby tłoki miały taką samą masę do około 1 g i korbowody tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu się z Tobą nie zgodzę.

owszem w boxerach równoważą się masy w wyniku przeciwsobnej pracy, ale to są masy bezwładnościowe II rzędu.

Masy bezwładnościowe I rzędu równoważone są przez przeciwagi w wale i przy zmianie tłoków trzeba je wyważać inaczej odbije się to niekorzystnie na trwałości układu korbowego.

 

jako ciekawostka:

Mas bezwładnościowych III rzędu w ogóle nie można wyrównoważyć w silniku dwucylindrowym, dopiero w czterocylindrowym boxerze, sześciocylindrowej rzędówce lub osmiocylindrowej V-ce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał nie masz racji. Siły bezwładności pierwszego i drugiego rzędu są wyrównoważone w bokserze. Jest to układ symetryczny wszystkie siły pochodzące od przyspieszeń mas i wirujących mas się równoważą Narysuj sobie układ korbowy i wszystkie główne masy sobie skup w punktach, wszystko jest symetryczne, Masa wykorbienia, masa korbowodu wykonująca ruch obrotowy, masa korbowodu wykonująca ruch posuwisto-zwrotny, masa tłoka. Jeżeli mi nie wieżysz to sam sprawdź: Mały poradnik mechanika. wydanie jedenaste poprawione i uaktualnione ( przykro mi nowszego nie mam przy sobie )

Strona 742 jst tam tabelka

Masz tam wyjaśnione siły bezwładności harmoniczne Σ P’b i Σ P”b pierwszego i drugiego rzędu są wyrównoważone z założenia (symetryczność układu ) Dopiero pulsacje momentu obrotowego pierwszego stopnia ( wynikającą z przyspieszania i hamownia mas) trzeba wyrównoważać przeciwwagami, a drugiego stopnia wałkami obracającymi się wałami w przeciwnych kierunkach ale z tą sama prędkością co wał korbowy ( nie mylić z wałkami wyruwnoważającymi które równoważą siły bezwładności drugiego rzędu i kręcą się dwa razy szybciej niż wał korbowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...