Skocz do zawartości

śruby o wysokiej klasie wytrzymałości - gdzie kupić?


Yogi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

i jeszcze jedno człeniu

pierwsza liczba z oznaczenia to 1/100 nominalnej wytrzymalości na rozciaganie, druga to 1/10 procentowego stosuneku granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie (nominalnej)

10,9: wytrzymalość na rozciąganie 1000MPa, R0,2/Rm=90%

5,8: wytrzymałość na rozciąganie 500MPa, R0,2/Rm=80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bronx, w motoryzacji używa się 8,8 , 10,9 i czasami twardszych. 5,8 mozez sobie zastosować do skręcania mebli albo jakiś plastików, czyli emlementów nie mających bezpośrednio wpływu na bezpieczeństwo jazdy, nie przenoszących dużych obciążeń itp - jednym słowem elmentów które poprostu muszą być przymocowane go motocykla, ale nie przenoszą obciążeń, nie muszą być dokręcane dużym momentem itp.

 

Pozdro, Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oznaczenie 10.9 w przypadku sruby luznopsaowanej czyli taka ktora bedzie pracowac na rozciaganie ( nakretka dokrecana odpowiednim momentem) wynosi 9000MPa na rozciagamnie.

Obliczasz to w ten sposob ze pierwsza liczbe mnozysz przez ta liczbe po kropce i mnozysz przez 10. Otrzymujesz w ten sposob wytrzymke na rozciaganie.

Inaczej sie liczy sruby ktore sa ciasno pasowane. Takie sruby nie dokreca sie tak mocno jak sruby luzno pasowane poniewaz sruba ciasno pasowana pracuje na scinanie. Cecha sruby wybita na lbie podaje wartosc jaka powinna wytrzymac przy naprezeniach scinajacych.

Czesto na lbie sruby jest tez oznaczenie literowe ktore podaje w jakiej fabryce zostaly zrobione.

Jelsi na srubce nie ma nic wybite to jest to standardowa wytrzymalosc sruby 5.5-5.6MPa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A daltego sie Paweł pytalem (taka mala podpucha to byla) bo bylem w kilku sklepach motocyklowych i szukalem srubek co by przykrecic owiewke do stelarza ( ta w cbr , przy ktorej jest refrektor , owiewka trzyma swiatlo) no i byly tylko takie imbusiki z aluminium....

Wziolem se jedna do domu :evil:

I teraz najlepsze :lol:

zaczolem ja ogladac (strasznie licho wygladala) sciskac bawic sie nia , no i chwycilem za lebek w dwa paluszki , a druga raczka za gwint i zaczolem lekko wyginac , dodajac sily ... i co :evil:

Ano zgiela sie jak kawalek drutu :banghead:

I tak se mysle ze ta CBR to ze 280 powinna pojecha , a to troszke szybko i przeciazenia sa , wibracje , niebardzo bym chcial aby mi srubki te odpadly :crossy:

Wiec to chyba bylo 1 lub 0,5 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd masz ten opis do oznaczeń??

bo według PN bądź PN-EN jest tak :

 

pierwsza liczba z oznaczenia to 1/100 nominalnej wytrzymalości na rozciaganie, druga to 1/10 procentowego stosuneku granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie (nominalnej)

10,9: wytrzymalość na rozciąganie 1000MPa, R0,2/Rm=90%

5,8: wytrzymałość na rozciąganie 500MPa, R0,2/Rm=80%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nas gosc (profesor mechaniki) na wykladach uczyl na przedmoicie maszynoznawstwo ogolne.

I wlasnie w ten sposob co ja tlumaczyl ze mnozysz te liczby przez siebie i przez 10 i dostajesz maxymalna wytrzymalosc na rozciaganie.

Byc moze normy sie zmienily.Nie wiem wiec sie nie kloce.... Byc moze masz racje.

Jedno jest pewne skoro ktos skrecal moto na takich srubach to znaczy ze takie a nie inne sily dzialajace na te lementy musz wytrzymac wiec lepiej kupic takie same czyz nie?

 

Ciekaw jestem skad sie biora te rozbieznosci? Czy mozesz podac mi numer tej normy?Sprawdze w swoich tablicach i Ci napisze jak jest u mnie:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...