Skocz do zawartości

Dlaczego do moto 4T wszyscy leją bezołowiową??


Lucass
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to tak pytanie jest troche lamerskie, ale pytałem starego i niepotrafił mi wytłumaczyć. Ostatnio w jakims tanim brukowcu (czyt. FAKCIE) przeczytałem, że w krajach Uni Europejskiej mają powoli rezygnować z benzyny uniwersalnej (ołowiowej). Zaciekawiło mnie dlaczego do gaźnikowych ścigów i innych moto 4T, z tego co słyszałem wszyscy leją bezołowiową a do samochodów już nie. Czy taki np. Cinkacz bez wtrysku pojedzie na bezołowiowej i czy będzie to miało wpływ na żywotnośc silnika ? P.S. Słyszałem nawet taka opinie, że do samochodów fabrycznie przeznaczonych do beni z PB, paliwo trzeba bedzie mieszać by stworzyć roztwór z ołowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość joserodo

Jednym z zadań czteroetylku ołowiu zawartego w benzynie "ołowiowej" było smarowanie gniazd zaworowych i ich ochrona przed wybijaniem. Od jakiegoś czasu ze względu na szkodliwość ołowiu stosuje sie paliwa nie zawierające ołowiu, producenci przystosowali silniki do takich paliw poprzez stosowanie innych materiałów na gniazda zaworowe.

 

Generalnie większośc samochodów wyprodukowanych po 90 roku (niektóre nawet od początku lat 80) przystosowana jest do paliw bezołowiowych.

 

Poza tym stosowanie etyliny w silnikach z katalizatorem powoduje zakłócenie pracy katalizatora i w efekcie prowadzi do utraty przez niego właściwości oczyszczających.

 

Takze jak widzisz stosowanie etyline jest niecelowe i szkodliwe dla śroidowiska.

 

A benzyna uniwersalna to również benzyna bezołowiowa, tylko zawierająca organiczne dodatki smarujące gniazda zaworowe zamiast czteroetylku ołowiu.

 

Benzyny ołowiowe (etyliny) zostały z powodzeniem kilka lat temu wycofane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz od lat nie ma etyliny olowiowej a tylko uniwersalna ktora zawiera innego rodzaju zwiazki. Jesli ktos leje bezolowiowa to czesto dolewa siupaksu do starszych silnikow. Nowsze motocykle juz mialy wzmacniane gnaiazda zaworowe i mozna jezdzic na bezolowiowej ale od czasu do czasu dobrze jest nalac uniwersalnej lub siupaksu w starszych typach wypalaja sie zawory dosc szybko.

Jak wlejesz uniwersalna do samochodu z katalizatorem to katalizator juz mozna wyrzucic a w innych bez katalizatora mozesz jezdzic na bezolowiowej ale oczywiscie ze szkoda dla silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jaką wybrac benzynę rozwiąże się sam w pierwszych dniach stycznia 2005 roku, ponieważ polskie rafinerie będą produkować benzynę uniwersalną tylko do końca roku 2004. Posiadaczom starszej konstrukcji silników pozostanie jedynie dolewać do benzyny specjalne dodatki zastepujące ołów.

Gryf MC Poland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Jak wlejesz uniwersalna do samochodu z katalizatorem to katalizator juz mozna wyrzucic a w innych bez katalizatora mozesz jezdzic na bezolowiowej ale oczywiscie ze szkoda dla silnika.

 

Tutaj sie z Toba nie zgodze.Benzyne uniwersalna mozna stosowac do pojazdow wyposazonych w katalizator,poniewaz nie posiada ona olowiu,a to wlasnie zwiazki olowiu powodowaly uszkodzenie katalizatora.Benzyne ta mozna takze bezproblemowo mieszac z bezolowiowka.Nie jest tez zasada ze pojazd nie posiadajcy katalizatora=nie posiadajacy utwardzonych gniazd zaworowych.Katalizatory rozpowszechnily sie na dobre dopiero pod koniec lat 80 wraz z wprowadzeniem ukladow wtryskowych w samochodach,przy zasilaniu gaznikowym uklad katalitycznego dopalania spalin ma mniejsza efektywnosc.Natomiast utwardzone gniazda zaworowe stosowane byly wiele lat wczesniej(mowa tutaj oczywiscie pojazdach wyprodukowanych na zachod od Polski),dlatego tym samochodom bezolowiowka na pewno nie zrobi krzywdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do uszkodzenia katalizatora uniwersalna nie bede sie spieral bo dokladnie nie wiem czy zwiazki z uniwersalnej jemu nieszkodza ja bym w kazdym razie nie ryzykowal.

 

napisalem ze nowsze motocykle (w tym oczywiscie i te ktore byly bez katalizatora) maja wzmocnione gniazda do nich tez zalicza sie i moja honda ('83) i mozna w nich jezdzic bez na bezolowiowej ale dla mnie starsze motocykle to starsze czyli te ktore zaliczane sa juz do weteranow. Choc prawde mowiac rusek pociagnie na wszystkim co sie tam wleje :)

 

Korba napisal co stanie sie po nowym roku - ja jeszcze dodam ze podobno na stacjach maja byc dostepne siupaksy ale dostepne podobno tylko do danej benzyny kupowanej od danego dystrybutora sle jakos nie wyobrazam sobie teggo jak dany siupaks nie moglby pasowac do innej benzyny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od bzurnego pytania do idiotycznych odpowiedzi.

Panowie wszystkie informacje na ten temat są do uzyskania w necie.

Wystarczy troche poszperać.

Ston wiedzy w tym temacie odpowiadających jest żenująco niski.

Zastanawiam się dlaczego moderator jeszcze nie wywalił tego tematu?

Sorry za szczerość

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto mówi że mi się nie podoba. Przyznajecie się takimi wypowiedziami do totalnego braku wiedzy z motoryzacji. Szkoda mi tylko młodych ludzi którzy te bzdury będą później powtarzać.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu mojej i innych totalnej ignorancji w zakresie stosowania i rafinacji produktów ropopochodnych nie będę dzis w nocy spał, a jutro kupie sobie Poradnik Młodego Benzyniarza . :)

I co z tego, ze nie wszyscy wiedza jaki wpływ ma benzyna z ołowiem i benzyna z potasem na katalizator i gniazda zaworowe? Kazdy wie za to jaka ma benzyne wlac do swojego moto. A dlaczego taka, a nie inna, to nie jest wiedza obowiazkowa. Tolerancji troche Panie Piotrze...

Gryf MC Poland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...