Skocz do zawartości

Brak sprzęgła - Chińskie 200cc


dziqson
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w ostatnim czasie chciałem wymienić linkę sprzęgła, bo zerwałem w terenie - zahaczyłem, naciągnęło ją bardzo i zerwało (bardzo stara linka z mocno zardzewiałym pancerzem). Przestało wtedy całkowicie wysprzęglać.

Przyszła nowa linka przy okazji z klamką, wszystko złożyłem wyregulowałem i ku mojemu zdziwieniu kompletnie brakuje mi sprzęgła - to znaczy jest poprawnie wyregulowane na klamce i przy dźwigni na pokrywie, ale ani trochę nie wysprzęgla biegów.
Rozłożyłem pokrywkę i okazuje się, że bolec który powinien dociskać kosz sprzęgłowy stoi w miejscu bez ruchu i ani drgnie głębiej - porusza się swobodnie kręcąc lub wkładając go na miejsce, ale kompletnie nie dopycha kosza co według mojej logiki powinien robić.
Sprzęgło wcześniej działało poprawnie, jakieś 2mth temu był zmieniony olej na gęstszy - może to też ma wpływ, podejrzewałem sklejenie tarcz, ale raczej to nie to.


Co tam mogło się rozsypać? Ma ktoś pomysł?
Jeśli dałoby się zrobić to jakoś bez ściągania kosza byłoby super, bo niestety po otworzeniu pokrywy zobaczyłem ślady wskazujące na to że "nasi tu byli" nie oryginalne śruby na docisku i starte główki śrub z dekielka filtru odśrodkowego co uniemożliwia mi odkręcenie go, a co za tym idzie również ściągnięcia kosza.

Z góry dziękuję za pomoc i wskazówki

obraz_2024-07-01_200948416.png

obraz_2024-07-01_201028001.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki bolec i zdjecie pokrywki wstaw, bo nie widze jak to sprzeglo ma dzialac. Z tego zdjecia ktore wstawiles wyglada ze linka musi ciagnac za ramie dzwigni ktora obroci oske na ktorej siedzace drugie ramie nacisnie na pret odciagajacy plyte dociskowa sprzegla od kosza co z kolei uwolni tarcze. Ale moze jest inaczej. Tak czy owak te 3 ruby pokrywy filtra da sie jeszcze odkrecic srubokretem udarowym z ostrzem Phillips dokladnie pasujacym do ich krzyzakow. Wowczas mozna zdjac ta oslone odkrecic sruby kosza i sprawdzic co sie stalo w jego wnetrzu po wyjeciu tarcz, przekladek i odkreceniu zabieraka ( do czego moze byc potrzebny sciagacz ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam M. napisał:

Jaki bolec i zdjecie pokrywki wstaw, bo nie widze jak to sprzeglo ma dzialac. Z tego zdjecia ktore wstawiles wyglada ze linka musi ciagnac za ramie dzwigni ktora obroci oske na ktorej siedzace drugie ramie nacisnie na pret odciagajacy plyte dociskowa sprzegla od kosza co z kolei uwolni tarcze. Ale moze jest inaczej. Tak czy owak te 3 ruby pokrywy filtra da sie jeszcze odkrecic srubokretem udarowym z ostrzem Phillips dokladnie pasujacym do ich krzyzakow. Wowczas mozna zdjac ta oslone odkrecic sruby kosza i sprawdzic co sie stalo w jego wnetrzu po wyjeciu tarcz, przekladek i odkreceniu zabieraka ( do czego moze byc potrzebny sciagacz ).

Tak jeśli chodzi o załączanie sprzęgła to jest właśnie tak jak napisałeś,

Teraz jedyny kłopot to te śruby, niestety muszę kombinować bez udaru, nie wiem jeszcze jak bezpiecznie przyblokować zębatki żeby się nie kręciły przy odkręcaniu dekla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widze mozliwosci odkrecenia tego bez udaru, po prostu zmasakrujesz lby do konca. Udar przez uderzenie z jednoczesnym  skretem ostrza ma szanse oderwac leb sruby od stozka otworu w ktorym siedzi. Dlatego jesli zabierasz sie za samodzielne naprawy musisz miec odpowiednie podstawowe narzedzia. Niestety free lunch nie istnieje. Kola zebate mozesz zablokowac wsadzajac miedzy nie mala monete, kawalek drzewa, cokolwiek miekszego niz stal kol. Jezeli uda ci sie odkrecic sruby trzeba je oczywiscie wymienic na nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dziqson napisał:

.... niestety muszę kombinować bez udaru, .....

Myślę, że śrubokręt udarowy powinien sobie poradzić z problemem śrub. W necie masz takie narzędzie w akceptowalnych cenach.

Edytowane przez jarenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...