Skocz do zawartości

Projekt YAMAHA XV920 Cafe


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

to mój pierwszy wpis na tym forum więc - witam wszystkich

 

Niedawno stałem się szczęśliwym (to się okaże :-) posiadaczem XV 920 z 1983 r. Pierwotnie myślałem o 750, ale trafiła się większa pojemność, a od dużej pojemności lepsza jest tylko…. większa pojemność.

 

Sprzęt jest w stanie opłakanym, choć na zdjęciach tego nie widać, bo ktoś niedawno cały syf pokrył nowym lakierem, zapewne przy pomocy spray'a. W skrócie: hamulce - praktycznie brak, przednie zawieszenie jest chyba z waty, instalacja elektryczna co kawałek poklejona plastrami, nowa farba położna prosto na starym brudzie, odłazi po dotknięciu, itd. Ale najważniejsze - wydaje się, że rama jest prosta (puszczasz kierownicę i jedzie prosto, nic nie ściąga), biegi wchodzą bez problemów, odpala natychmiast. Jednym słowem: silnik w porządku, rama prosta, reszta i tak wyleci.

 

Plan prac w skrócie:

 

  • rozebrać do najmniejszej śrubki, wszystko do sprawdzenia , regeneracji lub wymiany,
  • zostaje rama, silnik i część osprzętu jeśli się nadaje do regeneracji,
  • koła szprychowe,
  • kierownica clip-on,
  • cała instalacja elektryczna od nowa, przód i tył nowe lampy, duża okrągła na przód, małe “kocie oczko” do tyłu, małe kierunki,
  • fotel singiel, z niewysokim zadupkiem,
  • bak a’la Benelli Mojave (eBay),
  • do przodu nowe sprężyny, twardsze i krótsze (obniży się),
  • akumulator pod siodło, rama pod siodło będzie zrobiona na nowo więc zmieści się i puszka na małą baterię,
  • rama, silnik, inne blachy - piaskowanie/szkiełkowanie, malowanie, wszystkie śrubki do ocynku, coś do chromu, ale nie za dużo,
  • wizualnie: dużo w czerni półmat, błotnik (będzie) przód czarny, bak jeszcze nie wiem, może biały,
  • itd.

 

generalnie inspiracją jest CBASS i Virago Grega Hageman'a, ale na pewno kilka elementów będzie po mojemu (nie wiem np czy jest sens dawać tak wielkie koło na przód).

 

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

 

 

 

I kilka inspiracji:

 

inspiracja-1.jpg

 

inspiracja-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Wybrałem się Yamahą do pracy (przed biurem narobiła mi wstydu strzelając i gasnąc :-) żeby w ciągu dnia odwiedzić “Beczkę” - kolega polecił mi tego mechanika… i dobrze zrobił. Chłop wszystko dokładnie obejrzał, posłuchał, podotykał i stwierdził, że chyba da się z silnika coś zrobić a rama faktycznie jest prosta. Reszta to szrot.

 

Wieczorem zabrałem się za rozkręcanie - sporo drutów i plastrów ujrzałem po zdjęciu siodła i baku :-) Poniżej kilka zdjęć, zdążyłem zdemontować cały tył i bak, odłączyłem kable, wszystko dokładnie pooznaczane żeby móc później odtworzyć instalację (całość będzie nowa, ta się absolutnie nie nadaje). Jutro jeszcze kierownica z osprzętem do zdjęcia i czekam na zamówione części do przymiarki.

Uwielbiam takie "lutowanie" kabli:

IMG_7696.jpg

 

 

Filtr powietrza - nie wiem jak powinno oryginalnie wyglądać doprowadzenie powietrza, ale tutaj ktoś uciął dolot nożem (krzywo), nie wiem jak to działało

IMG_7700.jpg

 

 

Wszystkie kable oznaczone, żeby później móc to odtworzyć

IMG_7703.jpg

 

 

I efekt na koniec dnia (zapewne żaden inny dzień nie da już tak widocznego efektu jak taka rozbiórka ;)

IMG_7712.jpg



Update:

- zdjęty osprzęt z kierownicy
- cała elektryka opisana i zdjęta
- zdjąłem i przejrzałem zacisk hamulca - czy ktoś ma sposób na wyciąganie tłoczka bez użycia ściągacza??? Da radę?
- przy okazji wyjazdu do Wiednia odwiedziłem sklep https://www.louis.eu - kupione: uchwyt lampy przedniej, kierunki, klakson, lusterka

IMG_7791.jpg

 

 

Zdjęty przedni zacisk

IMG_7797.jpg

 

 

I na koniec przymiarka uchwytów lampy:

IMG_7800.jpg



Osprzęt kierownicy wyczyszczony i przygotowany do malowania (obudowy wymaluję czarnym proszkiem, tak jak ramę). Zachowam oryginalne przełączniki, wygląda na to, że jeszcze będą żyły. Było z tym dużo zabawy, każdy przełącznik rozebrałem na najmniejsze elementy, wszystko wyczyszczone ropą, styki Kontaktem, gdzieniegdzie zastosowałem smar miedziany.

Przyszły też zamówione zestawy naprawcze: komplet uszczelek do silnika, klocki (skośne), zestaw naprawczy pompy hamulcowej i zacisków hamulca. Będzie jak nowe.
Przełącznik kierunków przed i po:

tumblr_obcsdmsub91tosa8qo1_400.jpg

tumblr_obcsdmsub91tosa8qo5_400.jpg

 

 

Fragment stacyjki przed i po:

tumblr_obcsdmsub91tosa8qo2_400.jpgtumblr_obcsdmsub91tosa8qo3_400.jpg

 

 

niezbędne przy pracy:

tumblr_obcsdmsub91tosa8qo4_400.jpg

 

 

Ostatnio przyniesione przez kuriera:

tumblr_obcsdmsub91tosa8qo6_400.jpg



Dzisiaj przyszła kolejna przesyłka:

- bak a'la Benelli Mojave prosto z fabryki w Indiach Mrugnięcie zamówiłem zaledwie tydzień temu! Bak wymaga oczywiście dostosowania mocowań i obróbki przed lakierowaniem, ale wygląda solidnie, z tego co widziałem na zdjęciach na eBay jest tłoczony na prasie a nie robiony ręcznie Mrugnięcie jestem zadowolony
- kierownica Accel
I pytanie do was: Accel nie ma kierownicy na lagi 36mm, zamówiłem więc na 35 licząc, że da się dostatecznie rozszerzyć. Ale nic z tego. Czy warto więc zamówić takie na 37mm, bo są dostępne? czy jednak szukać koniecznie takich na 36mm? Jednak ściskanie za dużego mocnowania nie trzyma tak samo jak dobrze dopasowane na 36mm. Co myślicie?
IMG_7852.jpgIMG_7853.jpgIMG_7854.jpgIMG_7855.jpgIMG_7856.jpgIMG_7857.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mi się podoba. Tłoczek sprężarką wypchnij (tylko zawiń w szmatę cobyś nie strzelił). Co do styków jest smar specjalny bo kontakt to ulotne stworzenie a miedziany się nie nadaje.

Z clip on może znajdź kumatego tokarza co roztoczy na 36.

 

 

TT

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pracy to wymagało - ale przeniosłem pełen opis prac na bloga. Postaram się tam wszystko dokładnie relacjonować. Może kiedyś, komuś przydadzą się te informacje.

Zapraszam do lajkowania i śledzenia!
fb-mini.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...