Skocz do zawartości

Wynajem nieruchomości a podatki


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam wraz z moją Panią małą nieruchomość garażową, którą chcemy wynająć. Najemca zgodził się na następujące opłaty:

czynsz + opłata eksploatacyjna naliczona przez spółdzielnię + prąd z podlicznika.

Dochód z tytułu najmu chcemy opodatkować w formie ryczłatu, w której to (jak wyczytałem) nie można odliczać kosztów uzyskania, więc czy ta opłata eksploatacyjna i za prąd to są koszty uzyskania dla mnie i mam je również wliczyć do dochodu i "opodatkować", czy przyjąć należy, że nie jest to dla mnie żaden dochód i odprowadzać podatek dochodowy wyłącznie od pierwszego składnika, który nazwałem "czynszem"?

 

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ryczałcie to sie chyba tylko przychód bierze pod uwagę za to procent mniejszy.

http://muratordom.pl/prawo/podatki-i-ubezpieczenia/Jak-placic-podatek-od-wynajmu-mieszkania-ryczalt-czy-zasady-ogolne,134_4828.html

 

 

8,5% no i jak nie zgłosisz do skarbówki ryczałtu odrazu to pozostanie ci skala 18/32% na koniec roku (za to z odliczeniami - wciąz jesteś właścicielem lokalu a rachunki są niezbędne do jego utrzymania więc raczej pójdą w koszty tylko całośc jako netto bo bez firmy vat-u nie odliczysz).

 

2000zł z wynajmu daje 170 ryczałtu i spokój, żadnych papierów nie musisz trzymać poza wpłatami(wyciąg z banku) czy tam pokwitowaniami wpłat .

2000zł z wynajmu pomniejszone o 600zł (rachunki , czynsz) daje 1400 do opodakowania co daje 252zł(18%) - 46zł(18% z kwoty wolnej) = 216zł ale też możliwość kombinacji a to z żoną , a to z ulgami budowlanymi , a to coś na dzieciaki itp. zalezy co ci sie tam bardziej opłaci ale cała sterta kwitów 5 latek musi zawsze leżeć.

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem "patriotem" więc płacę podatki Klod :wink:

 

Na ryczałcie to sie chyba tylko przychód bierze pod uwagę za to procent mniejszy.

 

Przychód znaczy wszystkie 3 składowe tak? To co zostaje po opłaceniu eksploatacji i prądu to dochód?

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoim przychodem będzie tylko czynsz jaki narzucisz wynajmującemu , tak przynajmniej wynika z komentarzy pod wklejonym art. Zresztą w umowie masz np. 2 klocki czynszu z którego się rozliczasz a reszta to zobowiązanie do płacenia rachunków i dbania o nieruchomość a nie zobowiazanie finansowe z którego trzeba się rozliczyć .

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pownienes zawrzec w umowie ze wynajmujacy oprocz kwoty wynajmu, zobowiazuje sie za Twoim posrednictwem do uiszczania dodatkowych zobowiazan wobec spoldzielni, elektrowni itp. (jak poszukasz to znajdziesz w necie odpowieni wzroz umowy)

 

Dodatkowo najlepiej jakby wynajmujacy (w przypadku oplat przelewem) robil dwa odzielne przelewy z adekwatnymi tytuami wplat czyli, wynajem i odzielnie oplaty, po to aby to bylo bardziej czytelne w przypaku kontroli skarbowki. Wowczas opodatkowujesz tylko przychod czyli kwote samego wynajmu.

Tak jak powyzej interpretacje urzedu moga byc rozne, dlatego lepiej sie zabezpieczyc dodatkowo w ten sposob, poniewaz prawo to dosc niejasno precyzuje i bywaja watpliwosci. Bylo juz sporo weryfikacji i interpretacji urzedow odwolawczych zwiazanych wlasnie ze sprzeczna decyzja urzedow skarbowych dotyczacych opodatkowania z wynajmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pownienes zawrzec w umowie ze wynajmujacy oprocz kwoty wynajmu, zobowiazuje sie za Twoim posrednictwem do uiszczania dodatkowych zobowiazan wobec spoldzielni, elektrowni itp. (jak poszukasz to znajdziesz w necie odpowieni wzroz umowy)

 

Dodatkowo najlepiej jakby wynajmujacy (w przypadku oplat przelewem) robil dwa odzielne przelewy z adekwatnymi tytuami wplat czyli, wynajem i odzielnie oplaty, po to aby to bylo bardziej czytelne w przypaku kontroli skarbowki. Wowczas opodatkowujesz tylko przychod czyli kwote samego wynajmu.

Tak jak powyzej interpretacje urzedu moga byc rozne, dlatego lepiej sie zabezpieczyc dodatkowo w ten sposob, poniewaz prawo to dosc niejasno precyzuje i bywaja watpliwosci. Bylo juz sporo weryfikacji i interpretacji urzedow odwolawczych zwiazanych wlasnie ze sprzeczna decyzja urzedow skarbowych dotyczacych opodatkowania z wynajmu.

Nie no to prościej jak już odrazu zapłaci na konto którego tyczy się rachunek , W tytule "Wpłata w imieniu x numer faktury y "

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no to prościej jak już odrazu zapłaci na konto którego tyczy się rachunek , W tytule "Wpłata w imieniu x numer faktury y "

 

Oczywiscie to kwestia preferencji najemcy w jaki sposob chce regulowac oplaty do spoldzielni itp. Jednak aby miec wiekszka kontrole i pewnosc ze oplaty sa uiszczane na biezaco i terminowo niektorzy wola to robic samemu, wowczas mozesz szybciej interweniowac jak cos idzie nie tak, czyli gdy wynajmujacy ociaga sie z oplatami.

 

Zalmen3, choc to pozornie nic wielkiego, w takich sprawach oprocz poszukiwan informacji w necie, skonsultowalbym to z jakims lokalnym doradca podatkowym, ktory powinien zanc biezace przepisy i porade w tej kwestii powinien Ci dac na pismie, na ktore z kolei mozesz sie powolac w razie jakis watpliwosci ze strony US, choc to Cie nie zwalnia z obowiazku znania prawa podatkowego, to zawsze lepiej niz tlumaczenie "bo ja przeczytalem w internecie ze nie musze placic podatku..." :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też planuję odnowić kontakt ze "starą znajomą", która teraz pracuje w US.

W umowie zawarłem zapis, że najemca zobowiązuje się pokrywać w/w koszty za moim pośrednictwem - jak napisał daniel-intruz wolę mieć kontrolę bo długi w spółdzielni mi nie na rękę.

Dzięki za rzeczowe porady.

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...