Skocz do zawartości

Wprowadzenie w enduro


Kalincross
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam trochę nietypowe pytanie, mam 18 lat i nigdy nie jeździłem na żadnym motocyklu a chciałbym zacząć naukę jazdy na motocyklu enduro i w przyszłości brać udział w różnych rajdach terenowych na takim sprzęcie. Czy jest może w Krakowie ktoś na tyle miły żeby poświęcić mi chwilę swojego wolnego czasu, zabrać gdzieś i pokazać jak to wygląda i użyczyć na chwilę swój motocykl żebym zobaczył czy się do tego nadaję i żeby ocenił czy jest sens kupować swój własny? Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyczanie motocykla i krótkie przejażdżki - raczej nie polecam, bo możesz się tylko zrazić. Jazda na motocyklu typu cross/enduro zaczyna być w jakikolwiek sposób przyjemna dopiero w momencie, w którym się zaczyna z grubsza ogarniać sprzęt i nad nim panować. Do tego potrzebne jest kilka/kilkanaście godzin spędzonych w siodle jednej maszyny. Potem, im zaczynasz lepiej czuć bluesa, tym zaczyna być fajniej i ciekawiej. Stopniowo zaczynasz dynamiczniej skręcać, skakać, uczyć się jazdy w uślizgu tylnego, a potem też przedniego koła itd.

 

Ogólnie chyba można zaryzykować stwierdzenie, że jeżeli podoba Ci się to, co wyprawiają chłopaki na zawodach MX/Enduro/Cross Country, to po prostu kup motocykl, zabezpieczenia (ortezy, buty, kask...) i upalaj. W najgorszym wypadku sprzedasz wszystko bez większej straty po jednym sezonie.

 

Zanim jednak się zdecydujesz na taki krok, to na chłodno przemyśl, czy jesteś gotów spędzić wiele godzin na treningach, podnieść się z niezliczonej liczby gleb, regularnie serwisować maszynę i dbać o kondycję. Jeżeli będziesz chciał startować w zawodach, czeka Cię wiele porażek, wiele poobijanych gnatów i wiele koszów związanych z reanimacją siebie i motocykla. Co dostaniesz w nagrodę? Niesamowitą satysfakcję, że ogarniasz jednoślad w najtrudniejszym możliwym wydaniu - zarówno technicznym, jak i fizycznym i psychicznym. Nigdzie indziej nie nauczysz się pokory do własnych umiejętności i szacunku do tych, którzy jeżdżą od Ciebie lepiej :)

ps. właśnie "dogorywam" po wczorajszym, średnio udanym występie, podczas którego zaliczyłem 2 mocne gleby, połamałem klamki i kończyłem wyścig bez przedniego hamulca i z kapciem w tylnym kole :) Dodam, że na dwóch poprzednich eliminacjach również próba wykręcenia lepszego czasu zakończyła się efektownymi wysiadkami z siodła :P

Edytowane przez Sherman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...