Skocz do zawartości

Prawie dwa tygodnie w Norwegii 2014


KarolDawid
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Plan narodził się z chwilą zakupu motocykla, lecz zrealizowany został w tym roku. Wpier miałem jechać na około Bałtyku, ale udało się koledze namówić mnie abym jechał z nim i wykorzystał promocje w StenaLine dotyczącą tanich biletów promowych dla motocyklistów... szkoda tylko że potem nie pojechał, no ale niestety.... tak już w życiu bywa.

 

Mapa przedsięwzięcia wygląda mniej więcej tak: http://goo.gl/maps/y49ff

 

Ogólnie w Norwegii udało mi się zobaczyć chyba wszystkie sztandarowe trasy tego kraju czyli:drogę Sognefjellet prowadzącą przez Jotunhaimen, drogę Orłów - Ørnevegen, Trollstigen, trasę atlantycką Atlanterhavsveien i Lysebotnvegen. Ta ostatnia jest według mnie najciekawsza, a przedostatnia to strata czasu :) Co ciekawe prawie całą trasę dominowały upały, co było o tyle dobre że pozwoliło zrobić kilka ładnych zdjęć.

10304978_739872916073373_683263959918394

10527696_739872912740040_45068869492744910590406_739872692740062_64547777818207610488243_733742110019787_863975054085427

10628191_791740387553292_6188155999233191655496_739441236116541_102318780505743110485875_738992802828051_110016379067422

 

Całą relację zapodałem w blogga: http://skandynawianamoto2014.blogspot.com/

Za dużo tego aby pisać w jednym wątku :/ Na zachęte dodam że dobre zdjęcia są tylko na blogu :)

 

Być może piękno tej krainy natchnie kogoś do odwiedzin. W razie pytań z chęcią pomogę.

 

Z takich najistotniejszych informacji to dodać trzeba iż: jest tam jednak zimno, asfalt wysokiej jakości, paliwo około 7.6 zl za litr i większość stacji jest zautomatyzowana. Ponad to, wysokie mandaty za przekroczenie prędkości, aczkolwiek policję widziałem jeden raz tylko. Fotoradary chyba tylko dwa, w tym jeden przy wyjeździe z tunelu. W zasadzie i tak nie opłaca się jechać szybciej niż zaleca ustawodawca... teren górzysty, brak pobocza. Zresztą przecież to wakacje. Jedzenie mają paskudne i drogie. Warto chyba mieć swoje. Kwatery wychodzą w miarę tanio, lecz tylko w grupach ok. 4 osobowych. Samemu lepiej brać namiot, przynajmniej miejsca nie zabraknie. Dużo kempingów z bardzo wysokim standartem. Internet, woda i prąd to rzecz normalna. Darmowy internet dostępny np. w Fastfoodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz poprzez upaly ?

 

Bylem po 23.06.13 i fak tycznie 8 - mio stopniowe upaly :icon_mrgreen:

 

Generalnie nie mialem sie ochoty juz tam wybierac, ale w tym roku mialem kursanta Norwega ktory ma tam chalupe wiec moze, moze :icon_mrgreen:

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27-29 stopni celsjusza to chyba dość ciepło. I tak przez większość czasu. Jedynie przez pierwsze 3 bądź 4 dni padało. I to i tak tylko raz porządnie, aczkolwiek nie na tyle żebym musiał się zatrzymać i przeczekać ulewe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakichś 3 lat lato w Norwegii wygląda całkiem ładnie i jest ciepło. Za to słyszałem, że dużo częściej leje na Bałkanach :) Ponoć wcześniej bywało gorzej. Szczególnie w Bergen, tj. w zachodniej części - wszyscy gadają tutaj o sytuacji sprzed kilku lat, kiedy lało non-stop przez prawie 3 miesiące. Krajobrazy tutaj są nie do opisania a najlepsze jest to, że pięknie jest pratycznie wszędzie i można jeździć po prostu bez celu a i tak kopara będzie opadać prawie za każdym zakrętem. Limit prędkości na autostradzie to 80 km/h, czyli tyle samo co na normalnych drogach poza terenem zabudowanym. Jest to o tyle ciekawe, że na autostradzie wydaje się się to strasznie wolno a na zwykłych drogach czasami trudno tę prędkość przekroczyć, mimo szczerych chęci. Jest kilka miejsc na autostradach z limitem 90 km/h i jedno z limitem 100km/h w pobliżu lotniska w Oslo. Jeśli jedziesz drogą z limitem 60km/h z prędkością 91km/h i złapie Cię policja - tracisz prawo jazdy, także trzeba trochę uważać. Przy 89km/h dobre kilka tys. zł mandatu, nie pamiętam dokładnie ile. O wyższych prędkościach lepiej nawet nie myśleć :) Motocyklem tu jeszcze nie jeździłem ale samochodem całkiem sporo. Super-kręte drogi wzdłuż fjordów są przekozackie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mimo wszystko autostradami tych dróg bym nie nazwał. Jeśli chodzi o szwedzkie, to to samo. Niektóre odcinki mają tylko jeden pas, bez pobocza nawet. Więc nasze autostrady są o niebo lepsze (dwa pasy, pobocze). Aczkolwiek... ich asfalt w deszczu jest bardziej przyczepny niż nas w pogodny słoneczny dzień :P Pochrzanione to wszystko :D

 

PS>

Byłem niedaleko Bergen, ale postanowiłem sobie je darować :/ A szkoda, bo chyba jest ładniejsze niż Trondheim :(

Edytowane przez KarolDawid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, kraj naprawde piekny ale wlasnie ze wzgledu na pogode nazwijmy to delikatnie nieoptymalny. O cenach nawet nie bede wspominal.

 

Pomimo tego, ze czy do Norwegi czy w Plpy mam taka sama odleglosc to jednak zdecydowanie wole Alpy.

 

Najbardziej co bylo dla mnie w Norwegi uierdliwe to predkosci. Momo, ze na codzien nie jezdze szybko te daly mi dobrze w kosc.

 

Norwegie trzeba zobaczyc, fakt.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ta pogoda. Kusi mnie Norwegia jak cholera, ale i tak mamy mało ciepłych dni tu, na północy Polski, więc szkoda mi przeznaczyć je na marznięcie na motocyklu w Norwegii.

Ale, skoro klimat tam też się zmienia, to kto wie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staszku,

 

osobiscie polecilbym Ci pojechac na tydzien i posmigac po poludniowej Norwegi w polowie Lipca. Jak bedziesz mial pogode to podskoczyl bym na Trollstigen.

 

Najwyzej stracisz, tydzien ale zobaczyc naprawde warto. Tylko zlotej karty kredytowej nie zapomnij, he, he

 

Podziwiam z jednej strony ludzi ktorzy docieraja na Nordkap. Masochisci :icon_mrgreen:

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...