Skocz do zawartości

Konserwacja szprych, koło szprychowe vs zima


c64club
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie szczególnie do tych, którzy mają rocznie 2 sezony, letni i zimowy.

 

Przesiadam się od lata na motocykl ze szprychowanymi kołami. Tylne kółko rozplotłem, wyczyściłem szprychy, zaplotłem nową szerszą obręcz, wycentrowałem, ponaciągałem równo, koło jak fabryka. No i teraz dopiero sobie przypomniałem, że szprychy niczym nie zakonserwowane. Tzn. niby zostało na nich co-nieco cynku, ale skoro już miały pierwszy nalot rudego koloru, to na pewno złapią rdzę jeszcze przed sezonem zimowym, a co się będzie działo, kiedy takie koło (i zestaw alufelga + mosiężne nyple) spotka się z solą, to tylko można sobie wyobrazić.

 

Czym zakonserwować szprychy? Nie muszą błyszczeć. Chromu nie położę bo:

a) nie cierpię widoku chromowanych elementów, najlepiej wszystkie bym czymś pomalował, żeby tak nie świeciły

b) musiałbym koło od nowa składać

Jeśli ktoś zna dobrą farbę na takie przypadki, którą jeszcze można będzie nałożyć bez rozkładania koła na czynniki pierwsze, to będę wdzięczny. Pędzel, w ostateczności spray.

 

Felgę też możnaby pomalować. chociaż jak zmatowieje to nie będę się martwił. Najbardziej się boję o styk felga-nypel-szprycha, bo to czasem trzeba podociągać/poluzować i tam trzeba by jakimś smarowidłem konserwować. Ropopochodne smary i oleje nie wchodzą w grę (możliwość kontaktu), może po pomalowaniu całego koła na czarno, potraktować nyple biteksem? Nie powinno wtedy przeszkodzić w regulacji.

 

Błotniki od wewnątrz, ramę, mocowania wózka itp. traktuję antikorem/biteksem lub śnieżką "do dachów" i zimę przeżywa bez rdzy, ale koła dotychczas zawsze miałem odlewane z alu, to wystarczyło przypilnować, żeby sól nie ruszyła łożysk i po kłopocie.

Edytowane przez c64club

www.grzegorski.net - witrualny kącik mojego warsztatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...