Skocz do zawartości

Wezwanie do wskazania kierującego z GITD


marrio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o poradę :

 

wczoraj moja Żona odebrała list polecony,w którym znajdowały się trzy kartki papieru z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Na pierwszej kartce raport z urządzenia rejestrującego ( bez zdjęcia), z którego wynika ,że jej samochodem w miejscowości X w dniu itd. przekroczono prędkość o 24 km/h . Dalej przywołano mnóstwo paragrafów wg. których należy wskazać kierującego lub w razie odmowy przyjąć mandat bez punktów. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu grożą skierowaniem sprawy do Sądu.

 

Druga kartka to stosowne oświadczenie w trzech wersjach, trzecia pouczenie.

 

Nie jestem prawnikiem ale mam wątpliwości czy "panowie" z GITD są właściwym "organem" w myśl cytowanych przez nich paragrafów powołanym do ścigania kierowców którzy z transportem drogowym nie mają nic wspólnego?

 

Czytałem gdzieś ,że nie posiadają odpowiednich uprawnień do kierowania spraw do sądu w związku z ustawą o ochronie danych osobowych.

 

Gdyby sprawa dotyczyła mnie chętnie wybrałbym się do Sądu aby się przekonać czy mamy w Polsce sporą grupę ludzi opłacanych przez nas po to by czaili się na nas na poboczach dróg. Sprawa jednak dotyczy Żony i nie chcę jej narażać na dodatkowy stres.

 

Czy ktoś z Was ćwiczył już taki przypadek, lub ma rzetelną wiedzę i może poradzić co zrobić ?

 

Tych , którzy chcą napisać, że trzeba jeździć przepisowo a jak nie to płacić . Błagam nie marnujcie swojego czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to RPO kwestionuje uprawnienia GITD do dochodzenia kto był sprawcą wykroczenia i wezwało do zaprzestania takich praktyk, póki prawo nie będzie na to zezwalać. GITD może natomiast skierować sprawę do sądu aby ten ustalił kto był kierującym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tato dostał takie samo pismo z GITD,że ma 200-300zł mandatu.Tylko,że tam było zdjecie auta. Zwyczajnie zapomniał zapłacic, po jakims czasie przyszło pismo z sądu , 500zł.do zapłaty.

Edytowane przez Syrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sad daje z automatu, trzeba bylo wniesc sprzeciw od nakazu zaplaty... ;) ja bym sie z nimi spieral, teraz jest taka chamowa na mandaty, zadnych znakow ze strefa, po prostu stoi tajniacki samochod i napierdala mandaty....

Edytowane przez mrbravo

General description: aktualnie brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałbym ochotę "poboksować" się w sądzie, to raczej wcześniej odesłałbym SM czy tam ITD pismo ze swoją wersją wydarzeń. Jeżeli tato przyjął pismo i pozostawił bez odpowiedzi, to właściwie sąd zaocznie mógł wydać tylko ten jeden, niekorzystny wyrok. Ale istnieje przecież opcja odwołania od zaocznego.

Edytowane przez Staszek_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, orzeczenia orzeczeniami, interpretacje, sprawy sądowe - tego jest mnóstwo. Ciekawa sprawa to zrobić tak, że przyznają się dwie osoby to tego że popełniło się wykroczenie w tym samym czasie, tym samym pojazdem. Sąd musi jednoznacznie udowodnić,że kierowała ta jedna osoba. Jeśli przyznają się dwie osoby to sąd nie może tego zrobić. I tak jest z wieloma innymi sprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...