Skocz do zawartości

Jawa 250 sprzęgło i olej


maloszybki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jaki olej będzie dobry do silnika jawy? Do paliwa będzie lany Castrol, ale pytanie jaki stosunek? Katalogowy 1:25 to raczej dla Mixolu, a Castrol to jakby dwie epoki do przodu. Szykuję się jeszcze do zmiany tarcz sprzęgłowych. Ile ich jest?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jaki olej będzie dobry do silnika jawy? Do paliwa będzie lany Castrol, ale pytanie jaki stosunek? Katalogowy 1:25 to raczej dla Mixolu, a Castrol to jakby dwie epoki do przodu. Szykuję się jeszcze do zmiany tarcz sprzęgłowych. Ile ich jest?

Pozdrawiam

Po pierwsze to o co właściwie pytasz. O olej do mieszanki, czy do silnika. To dwie zupełnie różne sprawy. Poza tym o jakim modelu Jawy piszesz? Było ich trochę a trudno zgadnąć, o który ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model 353, a olej, jak sam zauważyłeś, do silnika, nie do paliwa.

Proszę też o propozycje jakiś współczesnych olejów, bo skoro jest dostęp do lepszych smarowideł to nie będę się trzymał hipolu i lux10. Jawa to sprzęt "od święta", więc nie ma co oszczędzać na oleju, którego i tak wchodzi niecały litr.

Edytowane przez maloszybki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się zdziwisz, ale właśnie Hipol jest najlepszy do tego typu motocykli. Współczesne typowo motocyklowe, są za rzadkie. Jak bardzo chcesz wydać więcej pieniędzy to możesz kupić Shela lub Mobila do przekładni o gęstości SAE 50. Ilość oleju to 0,8 litra. Tarcz masz w sprzęgle po 4 sztuki korkowych i stalowych. Wszelkie dane o swoim pojeździe znajdziesz w instrukcjach i książkach serwisowych. Czeskie opracowania są całkiem niezłe i bez problemu dostępne, np: http://www.jawa250catalog.yoyo.pl/ lub http://www.breinride.../katalogbaz.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Hipol ma gęstość z 80. Jawa ma mokre sprzęgło to jak to ma działać poprawnie?

Czy może się wypowiedzieć jakiś użytkownik Jawy który nie ma z nią problemów na jakim oleju jeździ? Na jednej ze stron podanych przez kolegę znalazłem gęstość 40-50. To już brzmi bardziej sensownie. I jeszcze małe sprostowanie. Tarcz jest 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam wymyślacie jakby to tyło z pod inżynierów nasa... Kolega HD1940 mówi bardzo sensownie. Nie chodzi o to żeby wlać w skrzynie kupe kasy w płynie, tylko trzeba zrobić tak aby to miało sens a zarazem przyzwoicie działało.Niektórzy gadali że sprzęgło ciągneło na hipolu jak sie rozgrzało, ale nawet w moim GS po upalaniu sprzęgła jest różnica w jego pracy.

Trzeba brać pod uwage to jakie złożenia/możliwości konstrukcyjne były podczas projektowania/produkcji motocykla(jakie oleje się wtedy stosowało)(w sumie do mojego 30sto letniego GSa mogę wlać współczesny olej o klasie API SL ale nie wyjdzie mu o na dobre).

Kolega w TS350 miał i ponownie ma wlany hipol za 11zł z stacji CPN. Sprzęgło trochę ciagnie tylko kedy nie używa klamki gdy zerwie się linka, i magluje dźwignią zmiany biegów. Ale jak ktoś chce to syntetyczny motul z MA2 przecież jest sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam czeską Ceśke i leje tylko Hipol. To stary olej,produkowany od lat,jakby do tych motocykli właśnie. Uważam ,że markowe oleje typu Motul,Mobil,Valvoline są stworzonę do nowszych konstrukcyjnie motocykli o przynajmniej o epokę i szkoda pieniędzy Silnik twojej Jawy powstał 60 lat temu.,więc lej olej przeznaczony do starych silników. Jeśli chodzi o oryginalne częsci to temat rzeka, dla mnie poprostu nie istnieją bo ich poprostu nie ma,nie produkują tego dobrych kilkanascie lat. Robiłem remont Ceśce i zmieniałem tłoki,pierscienie itd. Gość w tym samym sklepie powiedział za "niby" oryginalny czeski tłok 65 zł/sztuka a za "rzemieślniczy" 38zł. Wziąłem rzemieślnicze i nie narzekam,Ceśką zrobiłem już na nich 4000 km i nic się nie dzieje :) Olej do paliwa leje nasz rodzimimy Orlenowski bo jest bardzo dobry i tym samym tani. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...