Skocz do zawartości

M72 instalacja elektryczna


Gab.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Od kilku lat składam sobie kolejną maszynę w postaci M72 rocznik 1951, wersja cywilna, robiona oczywiście na oryginał. Cały etap prac mechaniczno-blacharskich poszedł gładko ale poległem na instalacji. Wiem, że jest prosta jak drut ale jednak coś mi nie wychodzi. Łączę kable zgodnie ze schematem, wszystko dokładnie jak w nim i ...kibel. Wiecznie zwarcia lub brak czegoś. Regulator to RR31. W nim podejrzewam źródeł problemów. Otóż w każdym schemacie mam oznaczenia na regulatorze "sz", "ja", "b" w cyrylicy. Na moim środkowy zacisk to "ja sz" -dwuliterowe oznaczenie. Jak mam to podłączyć? każdy z kabli po "przedzwonieniu" działa-są odpowiednie światła. Podłączam do regulatora i problemy. Układam instalację już po raz 4 i nadal mam to samo. W MW750 też robiłem sam instalację i żadnych problemów nie było (jest tam inny regulator). Może ktoś wie, jak to rozwiązać? Jak podłączyć ten regulator (głównie chodzi mi o to dwuliterowe oznaczenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

Od kilku lat składam sobie kolejną maszynę w postaci M72 rocznik 1951, wersja cywilna, robiona oczywiście na oryginał. Cały etap prac mechaniczno-blacharskich poszedł gładko ale poległem na instalacji. Wiem, że jest prosta jak drut ale jednak coś mi nie wychodzi. Łączę kable zgodnie ze schematem, wszystko dokładnie jak w nim i ...kibel. Wiecznie zwarcia lub brak czegoś. Regulator to RR31. W nim podejrzewam źródeł problemów. Otóż w każdym schemacie mam oznaczenia na regulatorze "sz", "ja", "b" w cyrylicy. Na moim środkowy zacisk to "ja sz" -dwuliterowe oznaczenie. Jak mam to podłączyć? każdy z kabli po "przedzwonieniu" działa-są odpowiednie światła. Podłączam do regulatora i problemy. Układam instalację już po raz 4 i nadal mam to samo. W MW750 też robiłem sam instalację i żadnych problemów nie było (jest tam inny regulator). Może ktoś wie, jak to rozwiązać? Jak podłączyć ten regulator (głównie chodzi mi o to dwuliterowe oznaczenie).

Aby sprawdzić co jest źródłem zwarć, zrób instalację i nie podłączaj regulatora. Załóż wkład lampy przedniej, wszystkie żarówki i sprawdź działanie instalacji. Z własnego doświadczenia wiem, że najczęściej do zwarć doprowadza wkład lampy przedniej, np taki od Żuka, stosowany w miejsce oryginalnego. Każdy nieoryginalny odblaśnik ma inną krzywiznę lustra, powodującą dotykanie jego powierzchni do styków głównego wyłącznika prądowego w stacyjce. Jeśli okaże się, że bez regulatora wszystko gra, a po dołączeniu jego do instalacji nie gra, to wniosek nasuwa się sam. W twoim regulatorze zacisk "jasz" należy podłączyć do zacisku "ja" w prądnicy, a "sz" do "sz". Jeśli regler nie będzie działał właściwie, to wywal z obudowy bebechy i wstaw tam elektroniczny regulator z Jawy lub MZ. Jak trochę się pobawisz to z zewnątrz nie będzie widać żadnych zmian, a skończą się problemy z elektryką i łądowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taj tak pisze kolega, podłącz wszystko i szukaj. Jak będziesz miał wszystko podłączone to wyjmij bezpiecznik, jak masz instalacje zrobioną jak w oryginale. Będziesz wiedział czy zwiera instalacja oświetlenia czy ładowania. Jak masz zrobioną kontrolkę ładowania? Czasami się zdarza,że kontrolka ładowania jest zwarta. Wtedy na niskich obrotach jest zwarcie.

 

Polecam też elektroniczny, choć sam mam włożony pp31. Są robione reglery do urządzeń boscha, mieszczą się w obudowie pp302. Może do pp31 też da rade go wcisnąć.

 

51r. to chyba na granicy oddania emek do cywila?

Edytowane przez Oldboxer

oldboxer.pl

 

Renowacje Radzieckich Boxerów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki koledzy! Zrobię tak jak mówicie i zobaczymy do czego dojdę. Wkład lampy mam oryginalny, zatem nie sądzę, żeby to zwierało ale jak najbardziej sprawdzę. Co do kontrolki ładowania-wszystko zgodnie z oryginalnym schematem-nie robiłem żadnych odstępstw. Wolałbym zachować oryginalny regler ale faktycznie jeżeli nic nie wskóram założę do puszki elektroniczne bebechy i już.

M-ka-dokładnie-moment przejścia do cywila. Na szczęście zachowała się w ładnym stanie a pod kilkoma warstwami cudownych kolorów lakierów nakładanych pędzlem był oryginał czarny z białymi szparunkami. Cóż-nie ma to jak pędzel:)

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki koledzy! Zrobię tak jak mówicie i zobaczymy do czego dojdę. Wkład lampy mam oryginalny, zatem nie sądzę, żeby to zwierało ale jak najbardziej sprawdzę. Co do kontrolki ładowania-wszystko zgodnie z oryginalnym schematem-nie robiłem żadnych odstępstw. Wolałbym zachować oryginalny regler ale faktycznie jeżeli nic nie wskóram założę do puszki elektroniczne bebechy i już.

M-ka-dokładnie-moment przejścia do cywila. Na szczęście zachowała się w ładnym stanie a pod kilkoma warstwami cudownych kolorów lakierów nakładanych pędzlem był oryginał czarny z białymi szparunkami. Cóż-nie ma to jak pędzel:)

 

Dzięki!

Witam.Pewnie o tym wiesz ze w starych ruskach byl plus na mase....pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Przepraszam, że tak późno ale dopiero teraz mam chwilę czasu. Tak, wyjaśniło się. Dziwna sprawa ale na 3 reglery 3 miałem niesprawne( jeden z nich był po regulacji w "profesjonalnym" zakładzie. Wyszło dopiero jak podłączyłem elektronika. Wówczas cała instalacja odżyła i jest cacy. Regulator oddałem ponownie (razem z pradnicą) do innego już fachowca do sprawdzenia. Wyregulował styki, zgrał z prądnicą i śmiga aż miło. Póki co zostawiam sprzęt na mechanicznym-zawsze to oryginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...