Skocz do zawartości

wypłata odszkodowania a przegląd techniczny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam takie pytanie, miałem dziś niewielką stłuczkę na motocyklu. Nie z mojej winy, oświadczenie o winie mam- podpisane przez kierowcę puszki. I mam taki mały problem... Sprawca chce się dogadać i załatwić sprawę bez ubezpieczyciela natomiast ja wolałbym wszystko zgłosić i zciągnąć kase z ubezpieczenia ale... No właśnie, to ale... Kilka dni temu skończył mi się przegląd i nie wiem czy nie będzie z tym problemu... Czytałem na różnych forach ale jak to na forach zdania są podzielone... Niemniej jednak mam już prawie pewność że ważność BT w takim przypadku (nie ja jestem winny) nie jest ważna. I stąd moje pytanie... Spotkał się ktoś z Was z taką sytuacją? Ubezpieczyciel może mi nie wypłacić odszkodowania bo przegląd się skończył?? W oświadczeniu nigdzie nie było pytania o ważność przeglądu poszkodowanego...

 

Mój ubezpieczyciel to PZU a sprawcy InterRisk

 

pzdr

 

Edytowane przez RStarosta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypłacić musi :),

by uwolnić się od odpowiedzialności na zasadzie ryzyka ( a tak właśnie skonstruowano OC), ubezpieczyciel musiałby wykazać przynajmniej jedną z okoliczności, jakimi są:

- siła wyższa

- wyłączna wina poszkodowanego

- wyłączna wina osoby trzeciej

 

Trzeba mieć naprawdę niepodważalne argumenty by móc zapisy ustawy tak zastosować. Tak więc ni obawiałbym się problemów. Dodatkowo, gdyby ktoś o czymś takim mówił, musieliby CI udowodnić, że brak przeglądu technicznego w Twoim sprzęcie miał wpływ na powstanie kolizji (to m.in w przypadku gdyby chcieli Ci udawadniać jakąś współwinę, a właściwie przyczynienie się do kolizji).

 

PS dowód Ci skserują przy zgłoszeniu szkody więć brak zapisu w oświadczeniu nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu uparłeś się udupić gościa?

Moze ma kilka samochodów i taniej mu będzie zapłacić Tobie gotówkę i tyle. Porozmawiaj z nim najpierw co proponuje i na jakich zasadach.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu uparłeś się udupić gościa?

Moze ma kilka samochodów i taniej mu będzie zapłacić Tobie gotówkę i tyle. Porozmawiaj z nim najpierw co proponuje i na jakich zasadach.

 

Jeśli szkoda nie jest duża, to chyba najlepsze rozwiązanie.

W przypadku, kiedy gość płaci kilka tysięcy za OC już po zniżkach (za kilka aut), to taniej mu będzie jeśli tych zniżek nie straci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R6surfer, kto Ci powiedział że to jest zasada ryzyka...?

Czas się doszkolić stary, jak chcesz udzielać rad w takich tematach.

 

PS brak przeglądu normalnie nie ma znaczenia dla ustalenia odpowiedzialności ew. może mieć znaczenie w specyficznych i rzadko spotykanych przypadkach.

Natomiast na pewno będzie miał znaczenie przy wyliczaniu odszkodowania metodą kasacyjną.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś się zmieniło w KC?

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka jest najostrzejszą z form odpowiedzialności przewidzianych kodeksem cywilnym. Ważne przy likwidacji szkód z ubezpieczeń OC są art. 433,434 i 435 (art.436 ma w zasadzie zastosowanie w obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych)

Najczęstsze zastosowanie przy likwidacji szkód OC ma art. 435 k.c. Istotą zasady ryzyka jest przypisywanie z góry prowadzącemu przedsiębiorstwo wprawiane w ruch siłami przyrody odpowiedzialności za doznane przez poszkodowanego szkody. Uwolnić się od tej odpowiedzialności może on jedynie w przypadkach gdy udowodni, że szkoda powstała wskutek siły wyższej - czyli zdarzenia mającego swe źródło z zewnątrz, będącego zdarzeniem niemożliwym do przewidzenia, a także niemożliwym do zapobieżenia. Odpowiedzialność zostaje także wyłączona w przypadku powstania szkody wyłącznie z winy poszkodowanego oraz wyłącznie z winy osoby trzeciej, za którą prowadzący przedsiębiorstwo nie ponosi odpowiedzialności.

 

Ale masz rację, tutaj obowiązuje zasada winy - w każdym razie mój zapis był prawidłowy, jednak bez zastosowania tutaj. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Brak przeglądu nie powinien mieć znaczenia przy likwidacji szkody z ubezpieczenia OC, chyba że stan techniczny stan motocykla miał wpływ na wypadek.

 

Do kolegi który rozpisał się o zas. ryzyka, to nie jest ona naczelną zasadą kc, bo tą jest zasada winy. Różnica między nimi to odwrócony ciężar dowodu i przesłanki egzoneracyjne (wyłączające odpowiedzialność).

Aksedo Odszkodowania

www.aksedo.pl

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...