Skocz do zawartości

Stosowanie LED zamiast tradycyjnych żarówek


thobeta
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie kieruję do osób które zastępowały tradycyjne żarówki z trzonkiem t5 na żarówki LEDowe.

 

Jestem w trakcie dorabiania zestawów wskaźników w desce rozdzielczej. Chodzi o kontrolki działania kierunków. Mam obawy że jeśli zastąpię tradycyjną żarówkę która ma 5W diodą o mocy 1,5W to kierunkowskazy zaczną szybciej migać. Czy moje obawy mają sens ?

Edytowane przez thobeta

Speed Triple 2009r, Iż49 1956r, Jawa 350 Panelka + kosz Velorex 1969r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejżewam że kontrolka od kierunków ma mniej niż 5W,np 3W, to zmiana na diody nie powinna zakłócić pracę kierunkowskazów.

2008Chorwacja 4530km 2009Chorwacja Czarnogóra 4480km 2010Czarnogóra Chorwacja 4550km 2010Czarnogóra Grecja 5100km

2012Macedonia Albania 4600km 2013Włochy Sycylia 6000km 2014Czarnogóra Albania 4490km 2015 Rumunia Bułgaria.4750km 2016Serbia Czarnogóra 4550km2017 Dagestan 8500km2018 Toskania 4500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracy kierunkowskazów na pewno nie zakłóci ale mogą być problemy z jej działaniem.

Problemu niema gdy masz dwie kontrolki kierunkowskazów wtedy patrzysz tylko na polaryzację, problem robi się gdy jest jedna wtedy dioda będzie sygnalizować kierunkowskaz tylko w jedną stronę rozwiązaniem jest wyprostowanie prądu mostkiem graetza (prostowniczym) lub doprowadzenie dodatkowego przewodu masowego i użycie dwóch diód prostowniczych albo też wmontowanie do obudowy kontrolki nie jednej ale dwóch diód świecących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracy kierunkowskazów na pewno nie zakłóci ale mogą być problemy z jej działaniem.

Problemu niema gdy masz dwie kontrolki kierunkowskazów wtedy patrzysz tylko na polaryzację, problem robi się gdy jest jedna wtedy dioda będzie sygnalizować kierunkowskaz tylko w jedną stronę rozwiązaniem jest wyprostowanie prądu mostkiem graetza (prostowniczym) lub doprowadzenie dodatkowego przewodu masowego i użycie dwóch diód prostowniczych albo też wmontowanie do obudowy kontrolki nie jednej ale dwóch diód świecących.

 

Dokładnie tak.Możesz też zastosować rezystor w układzie.Szeregowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor jest obowiązkowy do diód LED nie migających nie zasilanych z źródła zasilania o maksymalnej wydajności 20mA pominąłem to ponieważ teraz za grosze kupuje się Ledy razem z wkładką i wbudowanym rezystorem więc podświetlanie wskaźników robionymi ledami niema już za bardzo sensu kiedy można wsadzić gotowca z dyfuzyjną diodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor jest obowiązkowy do diód LED nie migających nie zasilanych z źródła zasilania o maksymalnej wydajności 20mA pominąłem to ponieważ teraz za grosze kupuje się Ledy razem z wkładką i wbudowanym rezystorem więc podświetlanie wskaźników robionymi ledami niema już za bardzo sensu kiedy można wsadzić gotowca z dyfuzyjną diodą

Kurcze odnawiam zabytki ,wczoraj w Moskwie kupiłem Ledy,sprzedawca zapewniał że wszystko ok.Taki pasjonat ze mnie ze podłączyłem.nie działały.no tak.maja rezystory.BTW lubie i odnawiam starocie.Mam fajne kawasaki na tapecie.Chyba się poddam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) rozwiązaniem jest wyprostowanie prądu mostkiem graetza (prostowniczym) lub doprowadzenie dodatkowego przewodu masowego i użycie dwóch diód prostowniczych albo też wmontowanie do obudowy kontrolki nie jednej ale dwóch diód świecących.

 

To się robi bez kombinowania dwoma rezystorami i dwoma diodami (polecam 1N4148 lub cokolwiek podobnego). Taki układ jest najmniejszy i nie wymaga ciągnięcia masy.

 

I nie diód, tylko diod...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś testowałem diody. maja wbudowane rezystory. Wszystko jest ok oprócz kierunków. Po zamianie kontrolek migają szybciej jak w przypadku braku lub przepalenia kontrolki. Dodam iż mam dwie kontrolki od lewego i prawego kierunku.

 

Czy powinienem wymienić przerywacz na taki przystosowany do kierunków LEDowych ? A co w przypadku kiedy ja mam kierunkowskazy normalne a tylko kontrolki sygnalizacyjne mają być LED ?

Edytowane przez thobeta

Speed Triple 2009r, Iż49 1956r, Jawa 350 Panelka + kosz Velorex 1969r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre są a nie które nie .Znaczek homologacji powinien być umieszczony na szkiełku lampy.Tylko do czego chcesz zakładać światła dzienne?

2008Chorwacja 4530km 2009Chorwacja Czarnogóra 4480km 2010Czarnogóra Chorwacja 4550km 2010Czarnogóra Grecja 5100km

2012Macedonia Albania 4600km 2013Włochy Sycylia 6000km 2014Czarnogóra Albania 4490km 2015 Rumunia Bułgaria.4750km 2016Serbia Czarnogóra 4550km2017 Dagestan 8500km2018 Toskania 4500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...