Skocz do zawartości

przepisy na rondach


k21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

calkiem mozliwe. Dylemat w tym, ze;

 

- spojrzcie ile osob wypowiedzialo sie w temacie i jaki jest tu rozlam. Wydaje mi sie, ze cos tu jest nie tak skoro tyle ile postow to tyle opini, co gorsza odmiennych.

 

Tomek, piszesz z regoly o wyzszosci Pl przepisow ruchu nad niemieckimi, na ten temat mozna by dlugo podyskutowac. Faktem jest, ze w Niemczech przepis dotyczacy ruchu okreznego nie pozostawia wiele do zyczenia a co wazniejsze ( po tej dyskusji wydaje mi sie duzo prostszy ). faktem jest rowniez, ze szkolac przez rok czasu na " rondzie " dwupasmowym, kursant przejezdzal je prawidlowo najpozniej po trzecim razie ( lacznie ze zmiana pasa ruchu, zaden kursant mi na nim nie oblal ). bedac objektywnym dodam, ze czesto dochodzilo na nim do stluczki przyczyna byli albo przyjezdni albo starzy kierowcy ktorzy nie uczyli sie jak zachowywac sie w ruchu okreznym.

 

:crossy:

Akurat co do rond przepisy są w całej europie podobne.Takie same.Z tej prostej przyczyny że kilka /nie pamiętam dokładnie ile/lat temu,zostały dostosowane do "reszty świata" czytaj;europy.W Ameryce,Afryce,Australii są inne.Ale znając podstawowe zasady można i tam jeździć,patrząc z większą uwagą na znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym,że każdy kto ma choć odrobinę oleju w głowie,mówi o ogólnych zasadach poruszania się po rondzie.

 

Jerzyk, nie ma czegoś takiego jak ogólne zasady poruszanie się po rondzie!

w przepisach nie ma czego takiego jak rondo!

 

 

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk, nie ma czegoś takiego jak ogólne zasady poruszanie się po rondzie!

w przepisach nie ma czego takiego jak rondo!

Sto któryś tam post, a ty nie wiesz, o czym ta mowa?Przecież wszyscy wiedzą że chodzi o skrzyżowanie...na poczet tej dyskusji nazwane dla uproszczenia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dalej uogólniając wg Ciebie dochodzimy do tego że jednak włączamy ten lewy kierunkowskaz - w końcu na skrzyżowaniu skręcamy w lewo!

 

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzyk, nie ma czegoś takiego jak ogólne zasady poruszanie się po rondzie!

w przepisach nie ma czego takiego jak rondo!

Panowie, długo będziecie się czepiać słówek i wzajemnie przypieprzać?

 

Po raz kolejny zgodzę się z jerzykiem.

 

Zostawmy skrzyżowania kompaktowe, na których użycie migacza w lewo może nawet i bywa zasadne. Jest ich stosunkowo niewiele. Ruch zazwyczaj też nie jest jakoś szczególnie natężony.

Zostawmy też te z sygnalizacją świetlną i znakami poziomymi - bo chyba 'każdy głupi' wie jak się do nich zastosować.

 

Chciałabym dowiedzieć się od Was, instruktorów w większości jak widzę, jak zachowywać się na rondzie gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, nie ma znaków poziomych, są 3 pasy dookoła wyspy, kilka ulic wlotowych 2-3 pasmowych (tak wiem, nie ma czegoś takiego jak "pasma". Ale wiecie o co chodzi, prawda?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadaj sobie proste ogólne pytanie - kiedy używasz kierunkowskazów?

 

ja wiem , że kierunkowskazów używamy do zasygnalizowania zamiaru:

-zmiany kierunku na skrzyżowaniu

-zmiany pasa ruchu

-manewrów typu wyprzedzanie/omijanie itd

 

i to Ci powinno wystarczyć

 

jeśli na "rondzie" są wyznaczone pasy ruchu oznaczone poziomymi znakami P8a-c to znaczy, że na skrzyżowaniu (czy to jest zwykłe skrzyżowanie, czy skrzyżowanie przed którym występuje pionowy znak C12) skręcasz w danym kierunku na skrzyżowaniu

a ten manewr trzeba zasygnalizować i tyle!

 

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadaj sobie proste ogólne pytanie - kiedy używasz kierunkowskazów?

 

ja wiem , że kierunkowskazów używamy do zasygnalizowania zamiaru:

-zmiany kierunku na skrzyżowaniu

-zmiany pasa ruchu

-manewrów typu wyprzedzanie/omijanie itd

 

i to Ci powinno wystarczyć

 

jeśli na "rondzie" są wyznaczone pasy ruchu oznaczone poziomymi znakami P8a-c to znaczy, że na skrzyżowaniu (czy to jest zwykłe skrzyżowanie, czy skrzyżowanie przed którym występuje pionowy znak C12) skręcasz w danym kierunku na skrzyżowaniu

a ten manewr trzeba zasygnalizować i tyle!

 

 

Zadaj sobie ty, proste pytanie;Boże,kiedy rozum mi wróci?A może już nie wróci?

A może jeszcze jedno;Tatusiu i mamusiu dlaczego po dupie nie laliście kablem jak do szkoły chodziłem pod górkę :icon_question: :biggrin: :banghead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka ulic wlotowych 2-3 pasmowych (tak wiem, nie ma czegoś takiego jak "pasma". Ale wiecie o co chodzi, prawda?).

w potocznym słownictwie "pasma" istnieją ale chodzi wtedy raczej ilość jezdni

jeśli mówimy o "dwupasmówce" to mamy na myśli drogę dwujezdniową

Tobie zapewne chodzi o 2-3 pasy ruchu ;)

 

nie sprecyzowałaś pytania :icon_razz:

jakimi znakami pionowymi jest oznaczone skrzyżowanie?

w jaki sposób są wyznaczone pasy ruchu? - najłatwiej jak zapodasz schematem

 

Jerzyk - widać wszelkie argumenty się skończyły skoro odbiegasz od tematu :bigrazz:

może i dobrze, bo żadnych racjonalnych z Twojej strony nie było :icon_razz:

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadaj sobie proste ogólne pytanie - kiedy używasz kierunkowskazów?

 

ja wiem , że kierunkowskazów używamy do zasygnalizowania zamiaru:

-zmiany kierunku na skrzyżowaniu

-zmiany pasa ruchu

-manewrów typu wyprzedzanie/omijanie itd

 

i to Ci powinno wystarczyć

 

jeśli na "rondzie" są wyznaczone pasy ruchu oznaczone poziomymi znakami P8a-c to znaczy, że na skrzyżowaniu (czy to jest zwykłe skrzyżowanie, czy skrzyżowanie przed którym występuje pionowy znak C12) skręcasz w danym kierunku na skrzyżowaniu

a ten manewr trzeba zasygnalizować i tyle!

Ale ja się z Twoją interpretacją nie zgadzam. I tyle!

Komu ja mam niby sygnalizować, że moim zamiarem jest objechanie przynajmniej 3/4 ronda? Innych kierowców interesuje tylko to, czy zjeżdżam z tego ronda. I to jest NIEZBĘDNA sygnalizacja. Kierunkowskaz lewy może tylko niepotrzebny zamęt wprowadzić (czy przypadkiem nie zmienia pasa? Czy jedzie z tym lewym kierunkowskazem do następnego zjazdu, czy może zjedzie dopiero na 3, a może to jego 7 okrążenie?). Mi, jako kierowcy włączającemu się do ruchu, lewy kierunkowskaz nie mówi absolutnie nic. I tak nie wjadę, bo nie mam po prostu pewności 'w które lewo' szanowny kierowca chce skręcać.

Mówimy cały czas o rondach 'większych', nie mikrusach, gdzie wszyscy wjeżdżający na skrzyżowanie mogą sobie spojrzeć w oczy.

 

Jakimi znakami pionowymi... "standardowymi" na polskie warunki, czyli znak ustąp pierwszeństwa i skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Średnica wyspy znajdującej się w środku jakieś 150 metrów, może 200 i 6 ulic dojazdowych. Taka szczecińska "typówka". Chcesz mi powiedzieć, że jak chcę skręcić w lewo to zajmuję skrajny lewy i wrzucam migacz i tak sobie jadę i jadę i jadę (jeszcze pieszych po drodze przepuszczam, bo mam 4 przejścia, a co!). I 90% szczecinian śmieje się ze mnie, że chyba z Warszawy jestem, skoro na rondzie migacz w lewo wrzucam ;)

Edytowane przez ajriszkofi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja się z Twoją interpretacją nie zgadzam. I tyle!

to nie jest interpretacja, takie są przepisy

 

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest interpretacja, takie są przepisy

Wg przepisów to chyba wjeżdżam na drogę, po której, nie zmieniając kierunku ruchu (nie zagłębiajmy się w fizykę etc), mogę bezkarnie jeździć dookoła...

Pragnę konkretów.

Gdyż, jak mówiłam, temat rond jest mi szczególnie bliski.

Edytowane przez ajriszkofi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link do artykułu. komentarz zbędny

jsz

 

PYTANIE PODSTAWOWE-kim jest pan Czesław Wachnik?????? Specem drogowym??? Magistrem inżynierii ruchu??? A może zwykłym pisarzyną. Dla mnie on nie jest wyznacznikiem. Kim jest "wysoko postawiony przedstawiciel drogówki"???? Przecież nie pracuje w tajnych służbach, więc powinien być przedstawiony z Imienia i Nazwiska. I komentarze Pana S.Sobonia do kodeksu drogowego nie wskazują, iż skręcając na rondzie w lewo nie dajemy kierunkowskazu. Są to jak w podanym przykładzie-jedynie wydumki redaktorka. Podejrzewam, że redaktorka równie wysokiej specjalizacji jak tych co piszą o motocyklistach przywiązujących sobie żyłki do szyi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w potocznym słownictwie "pasma" istnieją ale chodzi wtedy raczej ilość jezdni

jeśli mówimy o "dwupasmówce" to mamy na myśli drogę dwujezdniową

Tobie zapewne chodzi o 2-3 pasy ruchu ;)

 

nie sprecyzowałaś pytania :icon_razz:

jakimi znakami pionowymi jest oznaczone skrzyżowanie?

w jaki sposób są wyznaczone pasy ruchu? - najłatwiej jak zapodasz schematem

 

Jerzyk - widać wszelkie argumenty się skończyły skoro odbiegasz od tematu :bigrazz:

może i dobrze, bo żadnych racjonalnych z Twojej strony nie było :icon_razz:

Wesołych Świąt.I to by było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dopisać BEZKOLIZYJNE

To po co używasz kierunkowskazu na prawoskręcie jeżeli i tak nie możesz jechać inaczej?

 

Rondo nie jest skrzyżowaniem BEZKOLIZYJNYM. BEZKOLIZYJNY jest przejazd na zielonym sygnalizatorze kierunkowym S-3. A po co używam kierunkowskazu na prawoskręcie-bo tego wymaga ustawa prawo o ruchu drogowym. Bo znak nakaz jazdy w prawo widzę tylko ja-kierowcy np. z przeciwka nie wiedzą co się na tym znaku znajduje-a moim obowiązkiem jest "sygnalizować zawczasu i wyraźnie zamiar wykonania danego manewru" Tyle ustawa. A interpretacja jak widać zależy od indywidualnego podejścia kierowców. I dlatego mamy anarchię na drogach.

Edytowane przez kuba1100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zainteresowanych proszę o wejście na googlemaps, znajdźcie rondo rataje w poznaniu i powiększcie na maxa

doskonale widać jak rozrysowane są pasy ruchu i jak są oznaczone

to właśnie to oznaczenie determinuje nas do zajęcia odpowiednich pasów ruchu w zależności od tego gdzie chcemy dalej podążać

no i tutaj Ajriszkofi może jeszcze bardziej Cię zaskoczę, ale na tym "rondzie" kierunkowskazu w prawo używamy tylko i wyłącznie jeśli skręcamy od razu w prawo bądź gdy zmieniamy pas ruchu

jeśli na tym "rondzie" jedziemy prosto lub w lewo, ew. gdy zawracamy nie używamy prawego kierunkowskazu do zjazdu (no chyba że zmieniamy pas ruchu w prawo)

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...