Skocz do zawartości

przepisy na rondach


k21
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem studentem Polibudy na kierunku Budownictwo Drogowe, stad moje pytania.

Zakladamy ze banadnym obiektem jest rondo min 2 pasmowe z wlotami i wylotami na rondo dwupasmowymi.

1. Czy właczajac sie na rondo z pasa prawego mamy obowiazek zająć pas zewnetrzny??

2. Czy właczajac sie na rondo z pasa lewego mamy obowizaek zajac pas środkowy badz wewnetrzny.

 

Pytanie sa powstaly, bo co w sytacji, jak oba pojazdy z pasa lewego i prawego zajama np pas srodkowy i dojdzie do stłuczki?

 

3. Czy można opuszczac rondo z pasa wewnetrznego, oczywiscie po uprzednim ustapienia pierwszenstwa pojazdowmi na pasie zewnetrzym gdyby ten chccial jechac prosto.

 

i wisienka na torcie:

 

4. Czy osoba jadąca pasem zewnetrzym majaca zamiar opóścić rono,a wylot z ronda ma dwa pasy, ma obowiezek zajec pas prawy na zjezdzie, czy może wybrać lewy badz prawy? Jeżeli moza zjezdzac z ronda z pasa wewnetrzeago i pojaz na pasie zewnetrzym signalizuje rowniez zjazd i zajmuje pas lewey a nie prawy i dochodzi do słyczkiz pojazdem ktory wyjazdzal z ronda z pasa wewnetrzego, czyja bedzie orzeczona wina??

 

Sytuacje tego typu ja dość typowe w szczecinie. Prosze o odpowiedzi na dane pyatnia, albo wskazani strony, źródła, albo paragrafów ktore rozwieja watpliwości. Jeżeli jest jakis policjant ma forum, rowniez bardzo bym prosil o wypowiedznie sie w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze przepisy pozostawiają dużą możliwość swobodnej interpretacji do tego stopnia że na egzaminach jedni uwalają za kierunkowskazy na rondzie a drudzy za ich brak ale do rzeczy.

 

Ad 1.Tak.W razie kolizji z pojazdem który włączał się do ruchu na rondzie lewym pasem i zamierzał zająć pas wewnętrzny(będący niejako przedłużeniem jego pasa ruchu)policja prawdopodobnie uzna naszą winę

Ad 2.Analogiczna sytuacja do pierwszego przypadku

 

Ad3.Rondo można opuścić TYLKO z prawego pasa ruchu

 

Ad 4. Powiem tak-przepis ani znaki poziome tego nie zabraniają.Wina oczywiście będzie po stronie kierowcy usiłującego opuścić rondo z wewnętrznego pasa ronda z powodów jakie ująłem wyżej.Moim skromnym zdaniem swoboda w wyborze pasa ruchu przy opuszczaniu ronda jest proszeniem się o strzała w bok lub z tyłu

 

 

Mówimy oczywiście o klasycznym rondzie,nie o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze przepisy pozostawiają dużą możliwość swobodnej interpretacji do tego stopnia że na egzaminach jedni uwalają za kierunkowskazy na rondzie a drudzy za ich brak ale do rzeczy.

 

Ad 1.Tak.W razie kolizji z pojazdem który włączał się do ruchu na rondzie lewym pasem i zamierzał zająć pas wewnętrzny(będący niejako przedłużeniem jego pasa ruchu)policja prawdopodobnie uzna naszą winę

Ad 2.Analogiczna sytuacja do pierwszego przypadku

 

Ad3.Rondo można opuścić TYLKO z prawego pasa ruchu

 

Ad 4. Powiem tak-przepis ani znaki poziome tego nie zabraniają.Wina oczywiście będzie po stronie kierowcy usiłującego opuścić rondo z wewnętrznego pasa ronda z powodów jakie ująłem wyżej.Moim skromnym zdaniem swoboda w wyborze pasa ruchu przy opuszczaniu ronda jest proszeniem się o strzała w bok lub z tyłu

Mówimy oczywiście o klasycznym rondzie,nie o skrzyżowaniu o ruchu okrężnym

 

 

wypowie sie ktoś jeszcze, mi na zbijaniu punktów tłumaczyli inaczej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy właczajac sie na rondo z pasa prawego mamy obowiazek zająć pas zewnetrzny??

2. Czy właczajac sie na rondo z pasa lewego mamy obowizaek zajac pas środkowy badz wewnetrzny.

 

1. Tak

2. Tak

 

Pytanie sa powstaly, bo co w sytacji, jak oba pojazdy z pasa lewego i prawego zajama np pas srodkowy i dojdzie do stłuczki?

 

jezeli obaj kierowcy stosuja sie do tej zasady to do stluczki niema prawa dojsc. Jezeli dojdzie to wina lezy po stronie tego ktory zmienil pas.

 

3. Czy można opuszczac rondo z pasa wewnetrznego, oczywiscie po uprzednim ustapienia pierwszenstwa pojazdowmi na pasie zewnetrzym gdyby ten chccial jechac prosto.

 

3. Tak

 

4. Czy osoba jadąca pasem zewnetrzym majaca zamiar opóścić rono,a wylot z ronda ma dwa pasy, ma obowiezek zajec pas prawy na zjezdzie, czy może wybrać lewy badz prawy?

 

4. Tak. Obowiazuje zasada zaczynasz na prawym ( zewnetrznym ) konczysz na prawym ( zewnetrznym ), zaczynasz na srodkowym i konczysz na srodkowym oraz zaczynasz na lewym ( zewnetrznym ), konczysz na lewym ( zewnetrznym )

 

Jeżeli moza zjezdzac z ronda z pasa wewnetrzeago i pojaz na pasie zewnetrzym signalizuje rowniez zjazd i zajmuje pas lewey a nie prawy i dochodzi do słyczkiz pojazdem ktory wyjazdzal z ronda z pasa wewnetrzego, czyja bedzie orzeczona wina??

 

Jak wyzej ten kto zmienil pas.

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KS-rider, jesteś pewien co do tego zjazdu z ronda z pasa innego niż zewnętrzny?

 

Z tego co mi wiadomo (a ze szczecina jestem, mamy same ronda, więc i szkolenia z jazdy po nich intensywne, ale mogło się coś zmienić), to zjechać z ronda można faktycznie tylko z pasa zewnętrznego (zgodnie z przepisami). Zjechanie z pasa środkowego bądź wewnętrznego nie jest z nimi zgodne (co nie znaczy, że nie jest sensowne w wielu przypadkach).

Pierwszeństwo przejazdu mają jadący pasem po naszej prawej. Przy zjeździe z ronda też.

 

Mam wrażenie, że ronda jawią się szkołą przetrwania dla sporej grupy kierowców, więc tego, żeby kierowcy zajmowali pasy środkowe i wewnętrzne, jeśli nie skręcają w najbliższą ulicę - ciężko wymagać. A o ile by ułatwiło życie i nie tamowało ruchu...

 

I prośba - nie wrzucajcie kierunkowskazu w lewo, jak przejeżdżacie przez rondo :icon_mrgreen:

Edytowane przez ajriszkofi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie pasa zawsze trzeba ustąpić drogę pojazdowi poruszającemu się po tym pasie. Trochę wyobraźni i wszystko robi się jasne.

Volksdeutsche – określenie stosowane w pierwszej połowie XX wieku wobec osób pochodzenia niemieckiego, niezamieszkujących Niemiec, którzy nie posiadali niemieckiego ani austriackiego obywatelstwa.

icon2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I prośba - nie wrzucajcie kierunkowskazu w lewo, jak przejeżdżacie przez rondo :icon_mrgreen:

 

Na rondzie Babka w W-wie włączam lewy kierunkowskaz jak jadę dookoła, wrzucam prawy przy zjeździe ... tak na wszelki ... A wczoraj czyli 18 grudnia Anno Domini 2009 jeszcze rękę prze okno wystawiłem, nie było widać namalowanych pasów i każdy jeździł jak mu się zdawało ... oj było wesoło :icon_eek:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I prośba - nie wrzucajcie kierunkowskazu w lewo, jak przejeżdżacie przez rondo :icon_mrgreen:

 

 

Niby dlaczego ? Żeby jakiś dekiel wyjechał mi przed nos ? Niestety jest tak, polowa gamoni nie wie, ze w ruchu okrężnym nie trzeba włączać kierunkowskazu, ale kiedy jedziesz bez, to myślą ze jedziesz prosto, szczególnie często spotykane jest to na małych rondach, których na linii Otwockiej jest sporo, sorry, w takim przypadku logicznym jest żeby pokazać jakie się ma zamiary (co i tak nie zwalnia z obserwacji), szczególnie jadąc motocyklem, bo co mi z tego ze prawo po mojej stronie jak będę się zwijał na asfalcie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby dlaczego ? Żeby jakiś dekiel wyjechał mi przed nos ? Niestety jest tak, polowa gamoni nie wie, ze w ruchu okrężnym nie trzeba włączać kierunkowskazu, ............ bo co mi z tego ze prawo po mojej stronie jak będę się zwijał na asfalcie ?

 

A skąd druga połowa o tym wie ? Masz na myśli jakieś konkretne prawo ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd druga połowa o tym wie ? Masz na myśli jakieś konkretne prawo ?

 

Art 22.5 Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

 

Źródło: http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazuja...zdzial3oddzial5

 

i Policja:

 

"O interpretację tego problemu redakcja Mojeauto.pl poprosiła funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji z sekcji Ruchu drogowego. O to co odpowiedzieli.

Wojciech Traczyk, mojeauto.pl/ 2006-08-23 14:33

Jazda po rondzie nie różni się niczym od jazdy po zwykłym skrzyżowaniu. Ponieważ przy wjeździe na rondo nie zmieniamy kierunku jazdy (skręt jest wymuszony jedynie geometrią jezdni), więc bezzasadne jest w takim przypadku użycie kierunkowskazu. Użycie lewego kierunkowskazu może oznaczać tylko i wyłącznie chęć zmiany pasa ruchu"

 

pzdr

Edytowane przez bluntmeeen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a może byś tak skorzystał z wyszukiwarki..?

jsz

 

ech, oczywiście ze skorzystałem [z google również] na zadana pytanie nie znalezłem odpowiedzi.

Zazwyczaj w tego typu wątkach dyskusja toczy sie na temat kierunkowskazów.

 

1. Tak

2. Tak

jezeli obaj kierowcy stosuja sie do tej zasady to do stluczki niema prawa dojsc. Jezeli dojdzie to wina lezy po stronie tego ktory zmienil pas.

3. Tak

4. Tak. Obowiazuje zasada zaczynasz na prawym ( zewnetrznym ) konczysz na prawym ( zewnetrznym ), zaczynasz na srodkowym i konczysz na srodkowym oraz zaczynasz na lewym ( zewnetrznym ), konczysz na lewym ( zewnetrznym )

Jak wyzej ten kto zmienil pas.

 

:crossy:

 

Dziekuje za wyczerpujaco odpowiedz, ale czy moglbym je otrzymac bardzej wprost, btw jak byłem na zbijaniu punktow, policjant z drogówki własnie wszystko przestawiał tak jak ty.

 

1. Czyli pojazd na pasie zewnetrzym który bedzie sygnalizowal chec zjazdu z ronda kierunkowskazem, i ja bedac na pasie zewnetrzym tez bede sygnalizowal chec zjazdu z ronda i wykonam manewr skretu, a pojazd z pasu zewnetrzego przestrzeli mnie w bok, bo mimo kierunkowskazu pojechal prosto, albo tez skrecil dopiero na pas lewy a nie prawy tak jak powinien, to czyja bedzie orzeczona wina? Załozymy nawet to ze sa swiadkowie ze pojaz zewnetrzy mial wlaczony kierunek?

 

Czy nie wjedzie tu zasada ograniczonego zaufania do pojazdu na pasie zewnetrznym, jak pojedzie prosto w wlaczonym kierunkiem, bo mimo wysztko to on pojechal prosto a my zmienilismy pas??

 

W przypadku powiedzmy jak pojazd zewnetrzy jednak bedzie zjezdzal z ronda ale rownieczenie ze mna zajmie pas lewy na zjezdzie, to czyja bedzie oczeczona wina? Pojazdu z pasa zewnetrzago czy wewnetrznego?? [z tego co napisałes pojazd z pasa zewnetrzenego powinien zajac pas prawy]

 

Co w przypadku, gdy powiedzmy wylocie dwupasowym, pas prawy jest zakorkowany, i pojazd z pasa wenetrzego na rodzie zamierza skręcic w pas lewy wylotu ktory jest wolny, i w tym samym momecie pojazd z pasu zewnetrzego widzac ze poajzdy na pasie prawy stoja wykona ten sam manewr??

Zawini pojazd z pasu wew czy zew?

Edytowane przez k21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się upierać - zjazd z ronda tylko z zewnętrznego pasa. Jak zjeżdżasz z każdego innego to masz oczy dookoła głowy, żeby wszystkim na pewno udzielić pierwszeństwa i na pewno nie zająć przy zjeździe tego samego pasa ruchu (bo teoretycznie wolno każdy z pasów, prawda?)

Edytowane przez ajriszkofi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak skręcam w lewo, bądź zawracam na rondzie, to chyba logiczne że zjeżdżam z lewego pasa.

Logiczne - owszem. Ale że środkowy i lewy pas, to pasy które trzeba zmienić na skrajny (bądź udzielić pierwszeństwa przy zjeździe) to objeżdżanie prawym pasem jest notoryczne i utrudnia życie na rondzie innym kierowcom. Bo przecież zmiana pasa to niebezpieczny i trudny do wykonania manewr...

Edytowane przez ajriszkofi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... to objeżdżanie prawym pasem jest notoryczne i utrudnia życie na rondzie innym kierowcom. Bo przecież zmiana pasa to niebezpieczny i trudny do wykonania manewr...

 

Nie jest zabronione, co do utrudniania, hmmm poto wlasnie na kursie powinno sie uczyc jak robic to w jak najmniej zagrazajacy sposob ( nie w wyjezdzonych godz a do momentu kiedy sie potrafi ).

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...