Skocz do zawartości

Szkiełkowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Znalazłem coś takiego.

http://www.republika.pl/ts_350/warsztat3.htm i http://www.bikershop.net.pl/index.php?tresc=nowser.htm

 

Szkiełkowanie jest procesem obróbki powierzchni bardzo zbliżonym do piaskowania. Różnica polega na tym, że zamiast ziaren korundu używane są kuleczki szklane. Dzięki temu powierzchnia po szkiełkowaniu nie jest poszarpana i wyostrzona jak w przypadku piaskowania, ale jest gładka, co ma istotne znaczenie przy elementach motocyklowych, ponieważ gładka powierzchnia nie przyciąga tak łatwo brudu z ulicy, jak powierzchnia po piaskowaniu. Innymi słowy pod mikroskopem powierzchnia elementu piaskowanego przypomina Tatry, a po szkiełkowaniu już co najwyżej Bieszczady.

Szkiełkowanie jest doskonałą alternatywą dla żmudnego polerowania silnika szczotkami drucianymi, płótnem ściernym, ewentualnie innymi druciakami. Powierzchnia po szkiełkowaniu nie jest błyszcząca, lecz ma jedwabisty satynowy półpołysk. Jak na dłoni wychodzą niestety wszelkie wady odlewu, takie jak mikropęknięcia, czy wżery. Widać po prostu wszystko to, co wcześniej było zapchane brudem. Dzięki szkiełkowaniu z największego brudasa można zrobić czyścioszka, a z najbardziej zaniedbanego zabytku, piękne cacko.

Szkiełkowanie idealnie nadaje się do czyszczenia elementów aluminiowych, takich jak silnik, bębny hamulcowe itp. Elementy żeliwne, stalowe lub pokryte lakierem lepiej oddać do piaskowania, będzie taniej i dla tych materiałów skuteczniej.

PS. Temat już był na forum :buttrock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszszyna do piaskowania i do szkiełkowania jest taka sama można ja sobie samemu zroić ze sprężarki i odpowiedniego pistoletu.Ale nie wiem gdzie te granulki szkła dostaniesz ja raz widziałem worek 25 kg to kosztował (chyba) 300zł.wiem że to była kosmiczna suma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bądźcie ostrożni z piaskowaniem, bo robią się kratery w aluminium, zupełnie jakbyście obtłukli drucianą szczotką jakieś miękkie drewno. Wygląda to okropnie, widziałempare razy. Proponuję zamiast piaskiem, czy koruntem (jak zwykle to się robi) wykonać to kruszywem szklanym. Jest pakowane w 50kg workach zupełnie jak cement. Wyglądem przypomina bardzo drobny piaseczek (jak w klepsydrach) tyle tylko że jest biały. Ostrożnie oczywiście z ciśnieniem. We wrocławiu szkiełkuje aluminium firma SPOKO tel. 071/342-88-38 ul. Ziemniaczana 13. Szkiełkowałem dwie fele alu i jestem zadowolony. Koszt 70 PLN/całość. Powierzchnia nie przypominała satyny jak się spodziewałem tylko była matowa (bez kraterów). Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...