Skocz do zawartości

Nowy motocykl, gwarancja i ASO


arturXJ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w połowie grudnia kupiłem nowy motocykl. Ma oczywiście gwarancję. Gdzieś na forum czytałem, że przeglądy gwarancyjne NIE muszą być wykonywane w ASO. Czy przegląd z odpowiednim wpisem w książce gwarancyjnej nie w ASO spowoduje utratę gwarancji? Niestety nie mogę znaleźć odpowiedniego posta. Czy ktoś z forumowiczów może potwierdzić bądź zaprzeczyć? Jeśli jest to możliwe, to poproszę jeszcze o podstawę prawną.

Kolejna sprawa to przebieg i czas.

W instrukcji jest napisane, że pierwszy przegląd należy wykonać po 1000 km albo po 2 miesiącach (zależy co wcześniej nastąpi). Pogoda nie skłania ku intensywnej jeździe, więc obawiam się, że 1000 km będzie trochę po 2 miesiącach. Z drugiej strony chciałbym, żeby przegląd był jednak po 1000 km. Czy stracę gwarancję jeśli przegląd (nawet w ASO) będzie po dłuższym czasie niż 2 miesiące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwarancja jest świadczeniem dobrowolnym, AFAIR. czyli wszystkie jej warunki masz na piśmie na karcie gwarancyjnej: zamiast zdawać się na wątpliwe w tej sytuacji porady - urządziłbym sobie na Twoim miejscu wieczorną lekturę tejże

jeśli warunki gwarancji mówią, że 1000km lub 2mce w zależności co wcześniej, to Twoje chcenie nie ma tu nic do rzeczy; nawet jeśli ktoś w salonie pozwoliłby przywieźć moto później, to nie ryzykowałbym dla paru km utraty gwarancji. i tak dalej - jak z dżinem (takim duszkiem): czyli się słowo pisane, a nie intencja czytającego

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. A wiecie coś może o gwarancji i przeglądzie nie w ASO?

Witam.

Z tego co mi wiadomo przeglądy gwarancyjne wykonują tylko ASO. Wątpie czy jakiś dealer rezygnowąłby z kasy za przeglądy na rzecz jakiegoś niezależnego warsztatu, (no i skąd taki warsztat miałby uprawnienia do podbijania gwarancji?)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz przyjechać przy przebiegu np 1460, albo po 3-4 miesiacach, ale pozniej w razie jakiejś tam awarii, to bardzo prawdopodobne, że dealer bedzie tłumaczył uszkodzenia twoim zaniedbaniem. Jesli juz zapłaciłeś za ta gware to polecałbym sie trzymać wytycznych.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie rozumiem :icon_rolleyes: ,o co ci chodzi z tym ASO ? oczywiscie ,ze powinienes tam jechac i tam wlasnie zrobic pierwszy {najwazniejszy} przeglad w czasie, jaki jest przewidziany w ksiazce gwarancyjnej ...i nie ma specjalnie tu jakiegos tlumaczenia ..wszystko jest jasne ...pewnie ze drogo,ale to sa przyjemnosci posiadania nowego motocykla... :banghead: ....byc moze gdzies przeczytales o zakupie motocykla nowego,ale w nieautoryzowanej sieci i tam rzadza sie innymy zasadami ...czyli jak sobie zrobisz to tak masz ...i takie firmy zwykle nie obliguja cie do wykonania uslugi w ASO ale w swoich warsztatach ,gdzie cennik jest bardziej przyjazny...,ale w momencie usterki firmy te bardzo niechetnie i ospale zajmuja sie ich usunieciem co czesto trwa w nieskonczonosc, a gwarancja czesto jest tylko na 12 miesiecy a w autoryzowanych punktach dostajesz ja na 2 lub 3 lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie rozumiem :icon_rolleyes: ,o co ci chodzi z tym ASO ? oczywiscie ,ze powinienes tam jechac i tam wlasnie zrobic pierwszy {najwazniejszy} przeglad w czasie, jaki jest przewidziany w ksiazce gwarancyjnej ...i nie ma specjalnie tu jakiegos tlumaczenia ..wszystko jest jasne ...pewnie ze drogo,ale to sa przyjemnosci posiadania nowego motocykla... :banghead: ....byc moze gdzies przeczytales o zakupie motocykla nowego,ale w nieautoryzowanej sieci i tam rzadza sie innymy zasadami ...czyli jak sobie zrobisz to tak masz ...i takie firmy zwykle nie obliguja cie do wykonania uslugi w ASO ale w swoich warsztatach ,gdzie cennik jest bardziej przyjazny...,ale w momencie usterki firmy te bardzo niechetnie i ospale zajmuja sie ich usunieciem co czesto trwa w nieskonczonosc, a gwarancja czesto jest tylko na 12 miesiecy a w autoryzowanych punktach dostajesz ja na 2 lub 3 lata .

Faktycznie, mało precyzyjnie napisałem. Chodzi mi nie o PIERWSZY przegląd, bo ten będzie w ASO, tylko chodzi mi o następne. Tak jak pisałem, gdzieś czytałem że można zrobić go w jakimkolwiek warsztacie i jeśli jest odpowiedni wpis do książki gwarancyjnej, to gwarancji się nie traci. Sorry, ale jestem ostatnio trochę zakręcony i stąd chaotyczne wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Faktycznie, mało precyzyjnie napisałem. Chodzi mi nie o PIERWSZY przegląd, bo ten będzie w ASO, tylko chodzi mi o następne. Tak jak pisałem, gdzieś czytałem że można zrobić go w jakimkolwiek warsztacie i jeśli jest odpowiedni wpis do książki gwarancyjnej, to gwarancji się nie traci. Sorry, ale jestem ostatnio trochę zakręcony i stąd chaotyczne wypowiedzi.

Nie ma znaczenia, że gdzieś czytałeś - istotne jest to co widnieje w _Twojej_ książce gwarancyjnej i jakie ma wymagania firma od której kupiłeś maotocykl i która jest gwarantem. Nawet prywatni importerzy zalecają przeglądy w ASO ew. tylko w wyznaczonych przez siebie warsztatach (niekoniecznie z autoryzacją) co też jest bardzo precyzyjnie określone.

 

pozdrawiam

E"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. A wiecie coś może o gwarancji i przeglądzie nie w ASO?

 

 

Zgodnie z mówiąc ogólnie przepisami "unijnymi" dotyczącymi pojazdów silnikowych (GVO) nie ma obowiązku dokonywania napraw/przeglądów w stacjach ASO. Wymagane jest jedynie aby stacja była odpowiednio wyposażona tzn. nie można robić przeglądu u wujka w stodole ale np w Noraucie już tak. Przepisy te wprowadzono w ramach walki z dyktaturą producentów pojazdów i ASO (ograniczaniem konkurencji) wobec klientów.

 

A teraz najlepsze. Akurat w świetle tych przepisów motocykl NIE JEST pojazdem silnikowym i motocykli to nie dotyczy (dotyczy natomiast motocykli z koszem :) )

Edytowane przez pepe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli warunki gwarancji mówią, że 1000km lub 2mce w zależności co wcześniej, to Twoje chcenie nie ma tu nic do rzeczy;

 

Osmiele sie zauwazyc, ze pierwsza insppekcja nastepuje po przebiegu 1000 km. 2 miesiace nie ma tu nic do rzeczy i nie swiadczy o dotarciu silnika.

 

W nowych motocyklach inspekcje dokonuje sie w zaleznosci od przebiegu lub okresu czasowego po dotarciu

 

w zaleznosci od producenta mote byc

 

1. ilosc km nawet przy 20 000 km ( w nowej Aprili chyba nawet przy 40 000 km - dokladnie nie pamietam )

 

2. roku czasu bez ograniczenia km ( np nowe modele BMW )

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z mówiąc ogólnie przepisami "unijnymi" dotyczącymi pojazdów silnikowych (GVO) nie ma obowiązku dokonywania napraw/przeglądów w stacjach ASO. Wymagane jest jedynie aby stacja była odpowiednio wyposażona tzn. nie można robić przeglądu u wujka w stodole ale np w Noraucie już tak. Przepisy te wprowadzono w ramach walki z dyktaturą producentów pojazdów i ASO (ograniczaniem konkurencji) wobec klientów.

 

A teraz najlepsze. Akurat w świetle tych przepisów motocykl NIE JEST pojazdem silnikowym i motocykli to nie dotyczy (dotyczy natomiast motocykli z koszem :) )

 

:) czyli nie usłyszałem w którym kościele.

Dziękuję Pepe, właśnie o to mi chodziło. Szkoda tylko, że motocykl nie jest pojazdem silnikowym. W międzyczasie mądry człowiek mi to wyjaśnił. Faktycznie jest podobno jakiś przepis, który pozwala na przegląd w nieautoryzowanej stacji ale w razie jakiejś reklamacji trzeba dość usilnie udowadniać, że wykonanie tego przeglądu nie w ASO nie miało wpływu na awarię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...