Skocz do zawartości

Regulacja zawieszenia w supersportach


Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się ale w serwisówce niema nic o SAGu więc wysilałem że ktoś opowie o tym dokładniej wiem że regulacja jest ważna dlatego się dopytuje żeby czegoś nie zchrzanić mam nadziejże ktoś opisze ten wątek acha i jeszcze iedno w serwisówce jest opisane ,że compresion damping to śruba u gury a na oznaczeniach przy moto jako COM jest opisana dolna to pomyłka czy poprostu te oznaczenie dotyczy czegosi innego

Edytowane przez luki010483
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbicie dobicie to wiem jak ustawić ale niewiem jak ustawiś ten sag wiem czym ustawia sie npięciem sprężyny ale niewiem pooczym poznać ile ustawić tam była podana pewna wartosić ale niewiem dokładnie czego a post janusza to czytałem kilka razy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbicie dobicie to wiem jak ustawić ale niewiem jak ustawiś ten sag wiem czym ustawia sie npięciem sprężyny ale niewiem pooczym poznać ile ustawić tam była podana pewna wartosić ale niewiem dokładnie czegemao a post janusza to czytałem kilka razy

Dobra a ja mam takie pytanie do znawcow tematu czym jest to spowodowane ze np. ten sam model motocykla przykladowo gsxr k1 600 z 2001r. jeden ma tylnia lotke czy tez stelarz wyrzej a inny motocykl tego samego modelu ma nizej..Czym to jest spowodowane i jak mozna podniesc tyl motocykla do gory. Pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra a ja mam takie pytanie do znawcow tematu czym jest to spowodowane ze np. ten sam model motocykla przykladowo gsxr k1 600 z 2001r. jeden ma tylnia lotke czy tez stelarz wyrzej a inny motocykl tego samego modelu ma nizej..Czym to jest spowodowane i jak mozna podniesc tyl motocykla do gory. Pozdrawiam..

 

A co wiejski tuning ma wspólnego z regulacją zawieszenia?

 

 

 

odbicie dobicie to wiem jak ustawić ale niewiem jak ustawiś ten sag wiem czym ustawia sie npięciem sprężyny ale niewiem pooczym poznać ile ustawić tam była podana pewna wartosić ale niewiem dokładnie czego a post janusza to czytałem kilka razy

 

Uparłeś sie na ten SAG. Ustawiasz sprężyne i pokrętłami przy ladze i to wszystko. Ustawiasz to do masy kierowcy zgodnie z zaleceniami w instrukcji gdzie jest napisane co gdzie i na ile obrotów ma być wkręcone.

O ile pamietam to Sag to skok zawieszenia czyli różnica w wysokości pomiędzy motocyklem z całkowicie odciążonym zawieszeniem a zawieszeniem obciążonym cw. motocykla to samo tyczy się przodu i wartości te podaje producent.

Edytowane przez HunterM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to teraz już wiem trzeba ustawić napięcie sprężyn tak żeby na przodzie między obciążonym czyli ze mną a pustym różnica wynosiła 38mm a na tyle 35 zgadza się ? Jak się mylę to proszę mnie poprawić. Na tyle tą różnice mierzy się na osi koła tak?

 

konikkonik wielkie dzięki za link ładnie jest to opisane i teraz wiem dokładnie co to sag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja trochę wyjaśnie od strony technicznej. Z góry przyznaję się nigdy nie robiłem tego w moto, ale wydaje mi się, że zasada działania w moto i 4 kółkach jest taka sama.

 

Musicie podejść do całego tematu jazdy jak to ciągle przesuwającej się energii (masy). Jeżeli przyspieszacie masa przenosi się na tył, kiedy zwalniacie, masa przenosi się do przodu.

W czterech kółkach (w skrócie) układ zawieszenia składa się ze spreżyn (w open wheelach to pręty są bardziej) oraz damper'ów. Sprężyny w czasie przenoszenia się masy magazynują ją, co oznacza, że de facto ich twardość pokazuje jak dużo energii są w stanie zmagazynować (jak bardzo mogą zostać obciążone). Im twardszy amor, tym mniej energi może pochłonąć i więcej niej zostanie przeniesiona na koła. Dampery (czyli bump i rebound) dają wam możliwość zmiany tempa w jakim amorki zostaną naładowane lub rozładowane. Czyli im większe ciśnienie w damperach tym dłużej amortek będzie się ładował, tym dłużej będzie trwało przeniesienie masy na koło/ła.

 

To tak w skrócie, w autach są jeszcze anty roll bary, mają one służyć przenoszeniu masy z prawa na lewą, czyli w skrócie mówiąc wyrównaniu temperatur w obu oponach tej samej osi.

 

Czyli podsumowując. Im twardszy amor, tym więcej masy / energi będzie przeniesione na oponę. Im twardszy bump tym wolniej amor będzie się ładował i dłużej będzie trwało przeniesienie energii na oponę. Im twardszy rebound tym szybciej amor będzie się rozładowywał.

 

W autach z napędem na tył i silnikiem z tyłu zasada jest taka:

przód:

amor - możliwie najtwardszy

bound / rebound możliwie miękki

 

tył

amor - możliwie miękki

bound/ rebound możliwie najtwardszy.

 

Jeszcze tylko dwie rzeczy. Im twardszy amor, tym opona szybciej powinna nabierać temperatury i jej temperatura powinna być wyższa lub nawet za wysoka, co zwiększy zużycie i zmniejszy przyczepność.

Im twardszy amor, tym niżej można ustawić zawieszenie.

 

Tak jak mówie to są zasady dla aut, głównie z napędem na tył, ale fizyka wszędzie jest taka sama.

 

Pozdro,

Edytowane przez kostekw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja trochę wyjaśnie od strony technicznej. Z góry przyznaję się nigdy nie robiłem tego w moto, ale wydaje mi się, że zasada działania w moto i 4 kółkach jest taka sama.

 

Musicie podejść do całego tematu jazdy jak to ciągle przesuwającej się energii (masy). Jeżeli przyspieszacie masa przenosi się na tył, kiedy zwalniacie, masa przenosi się do przodu.

W czterech kółkach (w skrócie) układ zawieszenia składa się ze spreżyn (w open wheelach to pręty są bardziej) oraz damper'ów. Sprężyny w czasie przenoszenia się masy magazynują ją, co oznacza, że de facto ich twardość pokazuje jak dużo energii są w stanie zmagazynować (jak bardzo mogą zostać obciążone). Im twardszy amor, tym mniej energi może pochłonąć i więcej niej zostanie przeniesiona na koła. Dampery (czyli bump i rebound) dają wam możliwość zmiany tempa w jakim amorki zostaną naładowane lub rozładowane. Czyli im większe ciśnienie w damperach tym dłużej amortek będzie się ładował, tym dłużej będzie trwało przeniesienie masy na koło/ła.

 

To tak w skrócie, w autach są jeszcze anty roll bary, mają one służyć przenoszeniu masy z prawa na lewą, czyli w skrócie mówiąc wyrównaniu temperatur w obu oponach tej samej osi.

 

Czyli podsumowując. Im twardszy amor, tym więcej masy / energi będzie przeniesione na oponę. Im twardszy bump tym wolniej amor będzie się ładował i dłużej będzie trwało przeniesienie energii na oponę. Im twardszy rebound tym szybciej amor będzie się rozładowywał.

 

W autach z napędem na tył i silnikiem z tyłu zasada jest taka:

przód:

amor - możliwie najtwardszy

bound / rebound możliwie miękki

 

tył

amor - możliwie miękki

bound/ rebound możliwie najtwardszy.

 

Jeszcze tylko dwie rzeczy. Im twardszy amor, tym opona szybciej powinna nabierać temperatury i jej temperatura powinna być wyższa lub nawet za wysoka, co zwiększy zużycie i zmniejszy przyczepność.

Im twardszy amor, tym niżej można ustawić zawieszenie.

 

Tak jak mówie to są zasady dla aut, głównie z napędem na tył, ale fizyka wszędzie jest taka sama.

 

Pozdro,

 

Od razu przyznaje sie bez bicia ze w sprawie amortyzatorow nie jestem fachowcem z tym ze mam kilka pytan w kwestiach formalnych :wink:

Wg. mojej wiedzy twierdzenie ze "Im twardszy amor, tym mniej energi może pochłonąć i więcej niej zostanie przeniesiona na koła" jest chyba nietrafione, wydaje sie, ze im twardszy amor tym moze pochlonac wiecej energi, znaczy sie wiecej energii potrzeba do jego ugiecia.

 

Kolejna kwestia dotyczy stwierdzenia: "Dampery (czyli bump i rebound) dają wam możliwość zmiany tempa w jakim amorki zostaną naładowane lub rozładowane. Czyli im większe ciśnienie w damperach tym dłużej amortek będzie się ładował, tym dłużej będzie trwało przeniesienie masy na koło/ła".

 

I znowu wydaje mi sie, ze im twardszy zbiornik tym czas jego ladowania jest krotszy gdyz juz wypelnia go cisnienie o wyzszych parametrach niz w przypadku zbiornikow o cisnieniu mniejszym, ktore laduja sie dluzej :icon_rolleyes: I w przypadku zbiornikow o cisnieniu wyzszym przeniesienie masy na kola bedzie szybsze niz w przypadku zbiornikow o cisnieniu mniejszym, ktore wymagaja dluzszego ladowania a tym samym dluzszego czasu na przeniesienie masy na kolo.

 

Prosilbym o ustosunkowanie sie do moich watpliwosci...

:icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HunterM poczytaj to się dowiesz a tak w skrucie te 38 i 35 to wartosici kture pozwalają odpowiednio ustawić naprężenie sprężyn a dopiero reszta jest w instrukcji ile wkręcić odbića i dobića pozdrawiam

 

Kolego a ja sugeruje zajrzec do slownika, bo takie orty wolaja o pomste do nieba :icon_eek:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...