Skocz do zawartości

Nordkapp Norwegia


radoZ1000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czesc

jade okolo 10 sierpnia do norwegi .trasa wiedzie przez litwa,łotwa,estonia finlandia do norwegi, potem powrot przez norwegie do szwecji i dal=ej dania niemcy badz tez prom sie okaze od kondycji.licze na okolo 2 tyg jade sam moze bedzie ok,jeskli sa chetni zapraszam lub dolacze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że w tym roku...

 

Hmm, ciekawa trasa. Chętnie bym się w sumie dołączył ale urlop mam dopiero 28 sierpnia :/. Opisz mi ją później. Jacy są ludzie w tych krajach i jak było. Może w następnym sezonie się wybiorę ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocilem z takiej trasy tydzien temu, z tym ze my jechalismy w odwrotnym kierunku (PL-D-DK-S-N-FIN-EST-LV-LT-PL), zajelo nam to dokladnie 16 dni, a odleglosc zamknela sie w 8000 km, mozna bylo szybciej, ale chcielismy jak najwiecej zobaczyc. Powodzenia :icon_question:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez zalmen3

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podrzuc kolego jakies info na temat wyjazdu, słuchaj jechales od strony niemiec czy idzie sie dolaczyc do jakichs niemcow na moto ,duzo tak wogole jezdzi tam ludziow na moto?co fajnego zobaczyles co cie zdziwilo a co rozczarowalo? i jak tam pogoda?

Edytowane przez radoZ1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie skumaj jakiś lodowiec i Geirangerfjord. Mogę podrzucić parę zdjęć sprzed tygodniana rozgrzewkę. Też zastanawiałem się nad trasą motocyklową do norwegii więc chętnie dowiem się ile Tobie to zajęło :)

 

Z fjordu wyglądało na to że są świetne trasy, i kozackie widoki. W dodatku na razie pogoda jest tam mega wypasiona i bardzo nienorweska ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktycznych info:

- zaloz nowe opony, na starych nie przejedziesz nawet polowy trasy, bo drogi tam sa "ostre" i opony w oczach uciekaja (ja zdarlem nowe Anakee prawie do zera); polecam opony przeznaczone do jazdy po mokrym

- pogoda niestety kaprysna, wiec obowiazkowo miec mozliwosc bardzo cieplego ubrania sie, kombi przeciwdeszczowe, zimowe rekawice, czapka (jak zdejmiesz kask na szczycie fjordu albo w gorach to zrozumiesz po co :icon_mrgreen: )

- na pierwszej stacji statoil w Norw. kupcie sobie po kubku abonamentowym na kawe (49 NOK) i bedziecie na kazdym statoil pili za darmo kawe, herbate czy czekolade za calkowita darmoche (przydaje sie w zimne, deszczowe dni)

- spac w Norwegii i Finlandii mozna spac gdzie popadnie, conajmniej 150 m od pol uprawnych i budynkow, jezeli chcesz spac na parkingu i jest tam jakis kramik czy cos, to do dobrego tonu nalezy zapytanie sie o zgode

- po angielsku mowia wszyscy

- ceny wysokie, ale dzieki mocnej zlotowce do zniesienia

- w Finlandii bywaja problemy z placeniem karta

- domki zwane Hytte sa wszedzie (Norw.), w standarcie maja ogrzewanie (mozna sie od czasu do czasu przesuszyc) i kuchenke elektryczna; lazienka w poblizu; cena 200-400 NOK

- warto unikac glownych drog (np. E6), bo sa pelne kamperow, autokarow i innych, a poza tym czesto proste i nudne - prawdziwe widoki na drogach bocznych

- 95 % parkingow w Norwegii posiada kibelek z biezaca woda, recznikami i papierem toaletowym

 

Moja wycieczka zajela tak jak pisalem 16 dni (bylismy we dwoch, skupilismy sie na zwiedzaniu polnocnej i wschodniej Norwegii), koszt poniesiony w podrozy tylko przeze mnie to okolo 1300 EUR (paliwo, Hytte, zarcie i wymiana napedu w moim Varadero), mialem ze soba prawie 20 kg prowiantu, kuchenke turystyczna (campinggaz), wiec zarcia prawie nie kupowalem (okolo 1/4 jeszcze przywiozlem do domu). Hytte wynajmowalismy raz na 3-4 dni, zeby sie oprac i dobrze wykompac, a po deszczowych dniach przesuszyc kondomy i buty. Reszta spanie w namiotach na dziko (Niemcy, Dania i Szwecja kempingi). Jezeli planujesz wiecej niz jeden nocleg na terenie Szwecji kupcie karty kempingowe - koszt 120 SEK, a ceny kempingow spadna o polowe (bez karty okolo 180 SEK za namiot). W Niemczech kempingi od 5-6 EUR za namiot.

Motocyklistow sa tam tysiace z calej Europy, nie wiem czy mozna sie podczepic, ale jak siadziesz komus na ogonie (czesto tak robilismy) to mozesz spokojnie cisnac za nim, potem sobie pogadacie na parkingu (ludzie bardzo rozmowni, moze poza ruskimi, ktorzy jakos nie sa skorzy do pogadania). Stacji benzynowych jest raczej gesto, wiec nie trzeba sie martwic o paliwo (srednio 14 NOK/l). Promy krotkie okolo 50 NOK, dlugie (np. Bodo - Moskenes na Lofotach) 250 NOK. Superszybki Helsinki-Tallin 55 EUR.

Ceny zarcia:

Parowki paczka okolo 300 g od 30 NOK, Coca-Cola 1,5 l w sklepie 16 NOK + butelka zwrotna 2,5 NOK; na stacji benz. 30-40 NOK, bulki okolo 10 NOK 10 sztuk, chleb srednio 20-25 NOK, czekolada od 7-8 NOK, kethup 20 NOK, sok 1L 16 NOK.

 

Co napewno warto zobaczyc:

- Lofoty - warto poswiecic na nie wiecej niz jeden dzien i pokrecic sie troche to tu to tam - wrazenia niesamowite

- Nordkapp - dla samej zasady i z powodu wielu takich jak my na miejscu i po drodze (tunel na wyspe 70 NOK w jedna strone, wjazd na teren przyladka 200 NOK wazny 48h od momentu zakupu - mozliwe kilka wjazdow na jeden bilet)

- polecam drogi 710, 715, 720 na polwyspie na polnoc od Trondheim (z Namsos do Brekstad lub odwrotnie - zalezy w ktora strone sie jedzie :buttrock:)

- polecam okolice Bergen (pomimo, ze my nie pojechalismy tam) znajomi chwalili i zdjecia sa zabijajace swym pieknem

- i jeszcze raz - jak ognia unikac glownych drog, bo prawdziwa Norwegia jest na bocznych!

- w Danii polecam mosty - niesamowite przezycie przejechac sie nad Sundem (koszt mostu 145 DKK, ale warto)

- W Finlandii cale stada reniferow przebiegajace przez droge, zwlaszcza wczesnie rano, to samo w okolicach Nordkapp i w zalesionych terenach Norwegii, w niezalesionych uwaga na owce

 

To chyba tyle co moge na szybko. Jak sie zgubisz, czy nie bedziesz umial obsluzyc jakiegos urzadzenia (np. oplaty za drogi) nie krepuj sie pytac ludzi - sa bardzo zyczliwi i pomocni.

 

Powodzienia i czekam na fotki po powrocie :icon_mrgreen:

Moje i mojego kolegi tutaj:

 

http://picasaweb.google.pl/zalmen3/SkandynawiaLipiec2008

 

http://picasaweb.google.com/zalmen3/Skandy...aLipiec2008Fila

 

Pozdrawiam

Edytowane przez zalmen3

Internetowy sklep komputerowy http://mirwit.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i podziwiam.Córka mi się wyprowadziła na północ Norwegii (Harstad,ciut za Narvikiem)i jeśli w przyszłym roku dopisze zdrowie,będę chciał tam wyruszyć.Pozdrawiam

 

 

 

http://picasaweb.google.pl/zalmen3/SkandynawiaLipiec2008

 

http://picasaweb.google.com/zalmen3/Skandy...aLipiec2008Fila

 

Pozdrawiam

Super fotki.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja swoje 3 grosze dorzuce...Pilnuj ograniczen predkosci,w okolicach Oslo jest kupe fotoboxow a po drogach kreci sie sporo nieoznakowanych samochodow policyjnych.Spotkanie z nimi moze skutkowac duzymi nieprzyjemnosciami.Przekroczenie szybkosci ponad 30 km i masz po pj.Mandaty z fotkami przychodza tez do Polski i nie sa tanie.Gdybys musial wymieniac opony to miej klucz do odkrecania kol.Zjezdzilem cale Bodo zanim udalo mi sie zmienic gume a i tak musialem sam pozyczyc klucze w imnnym warsztacie i zdemontowac kolo zanim "fachowcy" wzieli sie do wymiany :) A gdybys byl w okolicy Oslo to zapraszam na :)

Pozdrawiam i powodzenia zycze.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...