Skocz do zawartości

Dobór łańcucha - zębatek do chińskiego mini crosa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Syn posiada jakiegoś chińskiego dirt bika z silnikiem 110ccm.

Tandeta straszna, ale w końcu cena odpowiednia do wartości.

Ale do rzeczy.

Łańcuch to jakaś tragedia, ze stali na gwoździe chyba zrobiony.

Chciałem kupić nowy jakiś bardziej markowy, i tu pojawił się problem.

Ten oryginalny łańcuch jakiś taki bardzo nietypowy jest. Wymiary:

Grubość zębatek ok. 5,8mm, szerokość wewnętrzna łańcucha ok. 6,5mm (na każdym ogniwie inna).

Odstęp pomiędzy osiami łańcucha (ogniwami) 0,5 cala, czyli typowy

Średnica rolek łańcucha ok. 7,7 mm (na każdym ogniwie inna).

W moim mieście w super sklepie z częściami do moto nie potrafili dobrać odpowiedniego, bo oni jak nie mają dokładnego typu moto to znaleźć już nie potrafią.

1/ W związku z tym pytanie: czy jakiś typowy łańcuch będzie pasował.

2/ Jeżeli będą problemy z łańcuchem zakładam też możliwość wymiany całego zespołu przednia + tylnia zębatka + łańcuch, bo te oryginalne zębatki też długo nie posłużą – przejechane kilkadziesiąt kilometrów i już widać ślady zużycia. Od czego można by dopasować zębatki i łańcuch, jestem w stanie połączyć (zespawać) wewnętrzną część oryginalnych zębatek (mocowanie do piasty i osi silnika) z odciętym wieńcem od jakichś typowych zębatek. Ewentualnie gdyby były za grube można je stoczyć.

Zębatka przednia to 14 zębów, tylnia to 48 zębów. Zmiana przełożenia nie wchodzi w grę.

Szukałem i znalazłem na allegro 14 zębową od SHL 175 i Osa, a tylnią 48 zębową od MZtki 250. Czy one nadawałyby się, jaką mają szerokość, jaki dobrać łańcuch.

Zaznaczam, ze zależy mi na niskich kosztach, a prace ślusarsko tokarsko spawalnicze jestem w stanie wykonać we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej będzie cały nowy zestaw kupić, ale wydaje mi się że największy problem będzie ze znalezieniem zębatki przedniej.Bo jak kpisz nawet łańcuch i przerobisz zebatkę z tyłu to moduł na 100% nie będzie pasował.ciężka sprawa, zostają "kombinacje alpejskie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup zwykły łańcuch o symbolu 420 i powinien pasować. Zębatek na razie nie kupuj, chyba, że są wytarte.

Zębatki w chińczykach zwykle są znacznie lepszej jakości niż łańcuch, no chyba że nie smarujesz, wtedy też polecą.

Na razie nie wchodź w koszty, tylko kup dobry łańcuch bo bylejaki niszczy dobre zębatki.

 

Jak już zjeździsz zębatki na nowym łańcuchu to nie pozostaje nic innego jak dobrać cały nowy zestaw z katalogu w sklepie moto. Możesz dobrać zębatki o innej liczbie zębów ale przełożenie musi być takie same.

Dzielisz ilość zębów dużej zębatki przez ilość żebów małej i wynik ma się zgadzać z tym na którym jeździsz obecnie.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup zwykły łańcuch o symbolu 420 i powinien pasować. Zębatek na razie nie kupuj, chyba, że są wytarte.

Zębatki w chińczykach zwykle są znacznie lepszej jakości niż łańcuch, no chyba że nie smarujesz, wtedy też polecą. Na razie nie wchodź w koszty, tylko kup dobry łańcuch bo bylejaki niszczy dobre zębatki.

Tak też zrobię, kupię łańcuch 420 – dzięki enduromaster i Luca.

Teraz pytanie. Czy kupić http://allegro.pl/search.php?string=%C5%82a%C5%84cuch+420 za 59 zł, czy http://allegro.pl/item162000429_lancuch_na..._promocja_.html za 80 zł. Przypominam, że to tylko 10KM jest, a zgodnie z przysłowiem po co przepłacać jeżeli nie widać różnicy. Co prawda różnica to tylko 21 zł, może więc lepiej ten wzmocniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup ten za 59 zł bo zakładasz na już zniszczone zębatki przez poprzedni łańcuch i nie będzie to już miało takiej wytrzymałości jak cały nowy kpl.

Teraz to najprawdopodobniej poleci na początku przednia zębatka a łańcuch wytrzyma.

Jak będziesz wymieniał kiedyś cały kpl. to wtedy warto kupić lepszy łańcuch.

 

Zasada jest taka, że to co najbardziej zniszczone niszczy pozostałe elementy do swojego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...