Skocz do zawartości

Lampa LED


wowo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ten typ zaproponawał mi zamiennie:

- LM7810 na LM78S10

- LM7808 na LM78L08

że niby mają większy zakres przewodzenia.

Wspominał też by do stabilizatorów zastosować radiatorki.

Coś mi ten układ się rozrasta, chyba dam komuś do złożenia :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pieknie jak ;ludzie utrudniaja zycie :icon_mrgreen:

 

kurna kup 7808 to ma prad 500mA bez zadnego radiatora!!!

 

to co ci podaja 78l08 ma 100mA -DUŻO ZA MAŁO (chcemy ok 300mA)

 

tak samo 7812 (lub 7810) bez zadnego radiatora (tez na 500mA) - przeciez tutaj ile ten sto bedzie swiecil ( a pozatym i tak lecisz na 60% pradu)

 

i po sprawie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pingole niepotrzebujesz radiatora , nie raz obciazlem 7812 (500mA) ok 400mA bez radiatora i dziala latami. Co innego jakbysmy sie zblizali tych 500mA , zreszta zobaczysz , polutuj zmontuj , bedzie sie grzal to dokrecisz radiator, tylko temperatura np. 50st dla stabilizatora nie jest zabojcza:) a dla ciebie bedzie juz wysoka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziomal wykreślił mi taki schemacik. Będzie dobrze działać??

 

http://img204.imageshack.us/my.php?image=zasilanietb2.jpg

 

Jeśli nie to rozpiszcie co i jak połączyć.

 

LUDZIE!!! a ograniczenie prądowe???? toż to zeżre Ci te diody wstaw rezystację.....i poza tym po kiego grzyba te diody w schemacie skoro same diody świecące ograniczają Ci powrót prądu???? ...jak tak bardzo chcecie sie męczyc ze stabilizatorami to wstawcie sobie regulowany LM317 i ustawcie dwie rezystancje jakie będa go ustalały...to jest układ regulowany napięcia od chyba 3 do 30V można sobie to regulować np z pomoca potencjometru...ale że tu nie potrzeba płynnej regulacji wystarczą dwie rezystancje....jak znajde chwilke czasu to to skrobne... :]

 

ale i tak uwazam że KOMBINUJECIE JAK KOŃ POD GÓRĘ :] układ ma dwa przewody popinasz dwa resystorki z jednej strony spiete razem z drugiej jeden podpięty do pozycji drugi do stopu I JUŻ więcej Ci nie trzeba :]

 

Poza tym układy 78xx maja wytrzymałość pradową 1A :]

Dla tych co nie wierzą : DATASHEET

Edytowane przez Jackuzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUDZIE!!! a ograniczenie prądowe???? toż to zeżre Ci te diody wstaw rezystację.....i poza tym po kiego grzyba te diody w schemacie skoro same diody świecące ograniczają Ci powrót prądu???? ...jak tak bardzo chcecie sie męczyc ze stabilizatorami to wstawcie sobie regulowany LM317 i ustawcie dwie rezystancje jakie będa go ustalały...to jest układ regulowany napięcia od chyba 3 do 30V można sobie to regulować np z pomoca potencjometru...ale że tu nie potrzeba płynnej regulacji wystarczą dwie rezystancje....jak znajde chwilke czasu to to skrobne... :]

 

ale i tak uwazam że KOMBINUJECIE JAK KOŃ POD GÓRĘ :] układ ma dwa przewody popinasz dwa resystorki z jednej strony spiete razem z drugiej jeden podpięty do pozycji drugi do stopu I JUŻ więcej Ci nie trzeba :]

 

Poza tym układy 78xx maja wytrzymałość pradową 1A :]

Dla tych co nie wierzą : DATASHEET

 

 

wlasnie robilem probe 30 min na zwarciu 7812CV prad Izw=310mA i jest troszke cieply , z ustabilizowana temperatura:)

 

78xx maja i po 2,5A

ale ten data co podales ma i 2 ale w piku !

 

na zakonczenie , ja bym mimo wszystko dal jeszcze rezystorek ograniczajacy

Edytowane przez bronx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 mA * 50 led'ów = 1.5 A także stabilizator się będzie gotował nawet ten 2 amperowy i po jakimś czasie padnie..

 

ze schematu wynika ze nie jest to polaczenie rownolegle tylko szeregowo rownolegle... wiec prad calkowity ponizej 1A bedzie...

 

zreszta kombinujecie i to strasznie z ta lampa...

cuda na kiju chcecie robic a to prosty uklad jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ziomal wykreślił mi taki schemacik. Będzie dobrze działać??"

 

Czy ten ziomal zrobił coś takiego w praktyce, a nie na papierze?

 

 

Nie no.. szeregowo czy równolegle ale jeda dioda pobiera ok. 30 mA.... i razy 50... ??? Jak to liczysz że wychodzi poniżej 1A??

 

To wynika ze sposobu podłączenia diód.

10 gałęzi po 30mA daje właśnie 0,3A.

Pomysły ze stabilizatorami uważam za przekombinowaqne i błędne.

Przy zasilaniu LED należy ograniczyć prąd a napięcie to sprawa wtórna.

Stabilizatory 78XX regulują napięcie a nie prąd i ich stosowanie nie ma sensu.

Układ z rezystorami jest prosty i skuteczny.

Nie myślcie, że się wymądrzam :icon_mrgreen:

Ja taki układ zrobiłem i działa pewnie do dziś.

Ps.

Co do wertości rezystorów, to obliczenia były mocno przybliżone.

Tak na prawdę niema znaczenia, czy będzie to 20 czy 22 ohm.

Pozdrawiam :wink:

Edytowane przez sebazaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...