Skocz do zawartości

Rejestracja jako zabytek


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jle lat musi miec motocykl aby zarejestrować go jako zabytek????

Jak z kosztami i przeglądami.

mam starą wsk kobuza z 1979 roku i ciekawi mnie czy ten wiek wystarczy żeby zarejestrować ją jako zabytek.

Proszę o szybką odpowiedź.

Edytowane przez rafik101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze to chyba ci sie nie oplaci :biggrin:

 

Musi miec 25 lat ale też konserwator zabytkow musi orzec ze jest to rzecz wazna dla zachowania historii.Aha no i niby mozesz trzymac takie moto wszedzie ... ale jak ukradna to sie okaze ze powinienes trzemac na terenie chronionym przez wojsko :buttrock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Z rejestracja na zabytek to jest tak: 25 lat od daty produkcji egzemplarzai i 15 lat od daty zakonczenia produkcji modelu. Oczywiscie potrzebna jest ekspertyza (w przypadku Land Rovera to 1200-1500 pln, jak z motorem to nie wiem). Zakladasz karte pojazdu zabytkowego, ze zdjeciami, z ekspertyza na tak, to wszystko jest potrzebne zeby uznac pojazd za zabytkowy. Potem wpisuja Ci pojazd do rejestru pojazdow zabytkowych. Korzysc z tego jest taka, ze przeglad jest tylko raz, do niedawna w PZU mozna byla placic OC na zabytek na okres nie mniejszy niz miesiac, i nie wymagali ciaglosci ubezpieczenia. Stawka 50%, niezaleznie od posiadanych znizek. Podobno cos sie pozmienialo, jak cos konkretnego bede wiedzial wrzuce na forum.

Tylko taka uwaga: jak widac koszty uznania moto za zabytek moga byc duze. Jezeli chodzi o oplaty, to sie oplaca jak masz silnik o duzej pojemnosci (w Landku S III to 2290 cm^3, jest za co placic). W przypadku 175 cm^3, czy ja wiem... Jak masz zabytek, to jest wpisany w rejestr zabytkow ruchomych(?). Teoretycznie, chcac go przemalowac musisz miec zgode konserwatora zabytkow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hmm-trudna i wyboista droga przed Tobą.Zobaczysz co znaczy biurokracja. Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz od właściwego Twojemu zamieszkaniu Urzędowi Wojewódzkiemu, w którym jest komorka zajmująca się ewidencją i ochroną zabytków zarówno tych nieruchomych jak i będących w "biegu". Przelicz dokładnie kasę bo przewyższy to samą wartość motocykla.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...