Skocz do zawartości

Jak Oni to robią... czyli szparunki na motocyklu


JPIOTR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesć Wszystkim :!:

Często w gazetach motocyklowych widzę pięknie zrobione szparunki na pojazdach.Chciałbym Was zapytac jak oni to robią że to tak super wygląda :D

 

i bedę moto malował bazą i chyba paski przykryje bezbarwnym -beda albo malowane albo naklejki, na co uważać aby paski z lakierem się nie "gryzły"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są różne szkoły robienia szparunków.

Można okleić specjanlymi taśmami i pomalować areografem lub pistoletem. Są też specjalne wałeczki.

 

Jednak przwadziwym majstersztykiem jest zrobienie szapruku ręcznie pędzelkiem. Bierze się specjalny pedzelek z długim włosiem (ok. 30 cm) i maluje się. jest to bardzo trudna technika, ale wygląda wspaniale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz w sklepach z przyborami malarskimi lub w jakiś innych plastycznych można kupić pędzeli do malowania porcelany o różnej szerokości włosia.Znjomy,co maluje Junaki ma takie o szerokości o.3-4 mm.Na błotnikach to maluje tak,że pędzelek trzyma między palcami kciukiem i wskazującym,a palcem środkowym przesuwa po rancie błotnika.

ale na baku i puszkach to już wyższ szkola jazdy,ale jak on mówi-"Nie piję na tyle,żeby mi się łapy trzęsły,to co mam nie namalować" 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna stosować specjalne elastyczne tasmy lakiernicze tzw.konturówki.Maja rózna szerokośc od kilku do kilkunastu milimetrów.Mój kolega z pracy,lakiernik malował w ten sposób: najpierw błotnik i puszki na kolor perłowy,sama bazą.Po wyschnieciu naklejał tasme i kład własciwy kolor (akurat był granat metalic) i też tylko bazą.Potem odklejał taśme lekko polerował brzegi kolorów i całość wylewał bezbarwnym ze dwa lub trzy razy.

Pracochłonne ale warte zachodu.

Wazne zeby użyć właściwej i miekkiej tasmy winylowej ktora nie "zassie" pod siebie lakieru.

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Junaku właśnie się utwardziły- wyszły na 4-, ale teraz już wiem chyba co w trawie piszczy:::piszę gł. o błotnikach, bo rzeczy typu napis czy wzorek to sprawa szablonu

 

1. od "spodu " łuku czyli pomiędzy krawędzią błotnika a szparunkiem naklej papierową taśmę malarską - tutaj ważny jest łuk zewnętrzny, który można nią równo wyznaczyć ( wprzeciwieństwie do tej samej taśmy na wewnętrznej stronie łuku robią się zakładki).

Przy odrobinie delikatności nie podrzesz taśmy a odległośc od krawędzi błotnika zachowasz ja knależy.

 

2. Na drugą strone łuku polecam wycięcie na plotterze ( chyba że można takie kupić) z folii przeznaczanej właśnie do lepienia szparunków (po moim malowaniu wiem że tak naprawdę do tego tylko się nadają) 0.5 centymetrowego paska - jest elastyczny, jak nie będzie za szeroki to nie zrobią sie zakładki i nie zostawia śladów ---klej na sucho!

 

3. Potem już tylko paznokciem pojeździć po brzegach

4. i malować farbką na tyle gęstą ,żeby.......................

 

teraz to ja k.... mądry jestem , a swoich szparunków już nie poprawię :cry: :cry: :? :) :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE POLECAM TASMY MALARSKIEJ!!!!! (jak napisał Karrol)

jest porowata i przy odrobinie "szczęscia" zassie pod siebie lakier. jesli dasz lakier gesty zeby nie podciekał pod tasme to po wyschnieciu i oderwaniu tasmy brzegi bedziesz miał nierówne,postrzepione i "wystające".Taśma konturówka winylowa nie nasiąka lakierem, jest elastyczna mozna nią robić zakrętry i inne figury geometryczne :) Możesz zastosować lakier rzadszy który przy wysychaniu delikatnie jeszcze usiądzie i brzegi będą nieznacznie tylko wyzsze. Jesli potrzeba zasłonić dalszą część lakierowanego elementu to mozna zakleić go taśmą malarską ale przyklejona do konturówki.

Tasmy o których oisze mozna kupic w kazdym porzadnym sklepie zaopatrujacym lakiernie.

Ja uzywałem tasmy kupowanej w firmie Car System Voss (lakiery i chemia firmy R M)

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, malarska ma pory i jak się dokładnie nie" pojeździ" paznokciem po konturach to może podejść farba, więc rzeczywiście lepiej położyć winylową, tyle, że malarskich są rózne szerokości i czasami to przemawiać może na jej kozyść.........co do zasady -- popieram i się [poprawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...