Skocz do zawartości

Manewry na weteranie (bez kierunków)


amigas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasciwie tak jak w temacie. Mam pannonie TLF 250 DeLuxe z 58 r. (ale juz wersje 14 KM) i bedzie rejestrowana na zabytek. Podobniez takie cus nie musi mieć kierunków. A treaz jak tym manewrowac, skrecac, wyprzedzac(chyba od biedy maluszki ale zawsze) ? Chodzi mi o porady gatunku jak sie nie zabic ani zbytnio nie uszkodzic machajac raczkami jak pierwszorzedny wiatrak. Acha i jeszcze jedno, czy ja dolacze kosz to musze dolozyc mimo wszytsko kierunki (kosz orginalnie - duna nie ma kierunkow, przynajmniej do 65 r)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pamięć mnie nie myli, to rejestrowany zabytek musi on spełniac warunki obowiązujące w okresie, z którego pochodzi. Zatem formalnie, nawet z koszem, nie będziesz musiał raczej montować kierunkowskazów. A jak z tym jeżdzi? To kwestia treningu. Przy czym należy pamiętać, że w nocy to se można machać do bólu - i tak nikt tego nie zauważy. Zatem taka jazda tylko przy dobrej widoczności.

Nasza Pannonia z 1961 r. nie miała fabrycznie montowanych kierunkowskazów (kosz też nie). Zostały dołożone przez mojego ojca gdzieś w połowie lat 70-tych. Była to dość częsta przeróbka. Zatem dostawiając kierunkowskazy obecnie zawsze można się bronić, że taka przeróbka jest zgodna z epoką. To kwestia wygody, ale i bezpieczeństwa. Pamiętam ojca - wiatrakowca, jeżdżącego bez kierunków. Jeździł tak i solówką i z koszem. Ale jak założył kierunkowskazy, ręce przestały go boleć. ;) Po montażu kosza zdejmował prawe kierunkowskazy z motocykla. Inaczej, wsiadając do wózka, łatwo było je złamać.

Jeśli chcesz, to postaram się odszukać u rodziców zdjęcia naszej starej Pannoni z kierunkowskazami i podeślę Ci, żebyś miał argumenty w rozmowie z jakimś zbyt upierdliwym rzeczoznawcą.

Pozdrawiam

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sam sie zastanawiam jak to bedzie funkcjonowalo i czy nie bede mial problemow z Policja.

Mam zaprzeg MW750 z 1968 roku i oczywiscie nie ma tu kierunkow. Machac lapkami to nie problem, ale bardziej ciekawi mnie reakcja Policji.

Zaprzeg nie jest rejestrowany na zabytek(nie chcialem), rzeczoznawca nic nie napisal o kierunkach i tak samo na pierwszym przegladzie nikt sie nie czepial o kierunki(sam z siebie tez nic nie wspominalem).

Wiec jak to jest, moge byc spokojny?

 

MW_750_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

 

z dnia 31 grudnia 2002 r.

 

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

(Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262)

 

(Dz. U. z 2004 r. Nr 34, poz. 300)

 

Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm. 2)) zarządza się, co następuje:

 

(...)

 

Rozdział 3

 

Światła

 

§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:

 

(...)

 

3) kierunkowskazów - pojazd samochodowy i przyczepa; nie stosuje się do motocykla jednośladowego zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1986 r.;

 

 

 

Chyba wszystko jasne :) Jak chcesz jeździć z koszem to kierunki są wymagane, jeśli solo to niekonieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Mam jeszcze jedno pytanie: dodatkowo zarejestrowanego "po raz pierwszy". Brana jest tu pod uwage rejestracja w kraju, czy ogolnie pierwsza rejestracja(w przypadku motocykla sprowadzanego)?

Czyli w sumie juz rzeczoznawca powinien cos powiedziec, a najpozniej na pierwszym przegladzie powinni mnie odeslac z kwitkiem i wydac przeglad po zamontowaniu kierunkow :lol: . Albo przynajmniej wycyckac pare zlotych na flaszke ;) .

 

PS. Jak sie beda czepiac to przerejestruje moto na pojazd zabytkowy, bo one moga sie chyba poruszac bez kierunkow?

 

PS2. Moglbys podac linka do tych rozporzadzen- juz znalazlem :) ?

 

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/spis.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znalazlem w rozporzadzeniach jeszcze cos takiego:

 

Rozdział 3

Światła

§ 12

4.

 

"(...)Na wózku bocznym motocykla powinny być umieszczone światła:

 

1) pozycyjne przednie,

 

2) pozycyjne tylne,

 

3) odblaskowe tylne,

 

4) kierunkowskazów; przepis stosuje się do pojazdu wyprodukowanego po dniu 30 czerwca 1993 r.,

(...)"

 

Wiec jak to kurcze w koncu jest :lol: ???!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.Znajomy posiada Jawe 350 z 1959 roku.Nie chciało mu się machać łapkami i postanowił założyć kierunkowskazy. Jeszcze dokładnie nie podłączył i musiał wyjechać z domu :D .Pech :!: Kontrola drogowa i musiał się dobrze nagimnastykować żeby nie otrzymać mandatu .Policjant stwierdził, że moto jest niesprawne.Lepiej żeby nie zakładał a jak już założył to musi działać . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zapytam o mozliwosc przerejestrowania moto na zabytek... Jest taka? Ile to kosztuje i kogo trzeba odwiedzic?

 

Dopisane: Kurcze, nic nie znalazlem... Masz na mysli ten watek o Jawie? Jak bym mogl prosic o link do tematu w ktorym jest wiecej szczegolow. A moze zalozyc nowy watek, gdzie ktos wytlumaczy jak tego dokonac(chodzi mi o kogos kto juz to robil).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...