Skocz do zawartości

Problem z elektryką


Grzegorz 1979
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi


Witam, mam taki problem. Mianowicie posiadam skuter Suzuki Katana 50 2T, w którym jest nietypowe rozwiązanie zapłonu, mianowicie posiada stator 12 cewek jednofazowe i nietypowy regulator Ducati energia (który jest spalony). Czy ktoś może mi pomóc, jak i jaki inny regulator mogę wstawić na miejsce tego spalonego? Ponieważ wymiana na ten sam regulator Ducati energia wiąże się z dużym kosztem. Pytanie drugie, czy mogę podzielić stator, mianowicie przerobić na dwufazowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile przewodów wychodzi ze statora? Czy możesz wrzucić zdjęcie?

Z tego co piszesz wynika że lepiej byś nie dzielił statora na większą ilość faz.

Rozważałeś montaż oryginalnego regulatora napięcia?

Jeśli to konieczne, to można zamontować każdy popularny niedrogi  regulator 12V, który ma zgodna ilość przewodów, a nawet zamiast zamiast regulatora jednofazowego da się zastosować regulator trojfazowy. Z tym że bardziej elegancko jest zamontować oryginalny, dedykowany regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stator posiada jeden przewód wyjścia na regulator z regulatora napięcie było separowane na cewkomoduł , ładowanie akumulatora ,światła oraz przez rezystor podświetlenie zegarów ,awaria regulatora powstała w skutek złego podpięcia zacisków akumulatora zwykły błąd a okazał się bardzo kosztowny,co do samego zapłonu zastosowałem moduł CDI DC z akumulatora i wszystko gra silnik odpala bez problemu tylko problem w tym że brak ładowania oraz świateł ,była też próba wymiany samego statora nie stety nie współpracuje z magnetem.

IMG_20231026_174506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można go wykorzystać, podstawowa różnica między nimi to że 4 pinowy ma na wejściu prostownik na 4 diodach a 5 pinowy prostownik na 6 diodach. Przy podłączeniu do takiego statora podpinamy go do 2 przewodów wejsciowych a trzeci można za izolować. W tej sytuacji będą wykorzystane 4 diody z 6 w prostowniku w regulatorze. To musi działać tak samo dobrze.

Jedyna rzecz która należałoby sprawdzić to czy obudowa regulatora jest połączona z masą. Jeśli tak to lepiej byłoby ze statora wyprowadzić 2 przewody, tak by uzwojenie statora nie było do masy podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2023 o 09:44, Grzegorz 1979 napisał:


Witam, mam taki problem. Mianowicie posiadam skuter Suzuki Katana 50 2T, w którym jest nietypowe rozwiązanie zapłonu, mianowicie posiada stator 12 cewek jednofazowe i nietypowy regulator Ducati energia (który jest spalony). Czy ktoś może mi pomóc, jak i jaki inny regulator mogę wstawić na miejsce tego spalonego? Ponieważ wymiana na ten sam regulator Ducati energia wiąże się z dużym kosztem. Pytanie drugie, czy mogę podzielić stator, mianowicie przerobić na dwufazowy?

https://www.intermotors.pl/produkty/C59C62-regulator-napiecia-ip000135-12v-pasuje-do-suzuki-tgb-winking-tgb-ip000135

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na schemacie i okazuje się że oryginalny regulator ładowania pobiera prąd z jednej końcówki uzwojenie stojana, a druga jest podłączona do masy. Jednocześnie do masy jest podłączony akumulator. Oznacza to że w tym regulatorze jest prostownik jednopolowkowy. Czyli jest wykorzystywana tylko połowa prądu wytwarzana przez prądnicę. Taka prądnica by sprawnie ładować, musi generować wyższe napięcie. Zastosowanie innego regulatora niż dedykowany będzie powodowało jego intensywne przegrzewanie i częste usterki.

9075139300_1460799440.thumb.jpg.66e89ba9d31716cae0e9dd290226727d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...