Skocz do zawartości

Romet Komar a obowiązek posiadania lusterka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam nadzieję , że wybrałem odpowiednie forum , ponieważ borykam się teraz z rozkminą na temat prawa , posiadam motorower Romet Komar 232 z 1963 roku , którego właśnie nie dawno ukończyłem restaurować i ma podbity przegląd , jedynie martwię się , czy jak trafię na niefajnych policjantów to czy mogą się przyczepić o brak lusterka , raczej przeglądając różne informacje nie spotkałem się by komary fabrycznie posiadały lusterka, napewno nie te starsze jak mój , więc nie jest on fabrycznym wyposażeniem , jak brak kierunkowskazów których nie muszą posiadać , jednak prawo jakby nalegało bym je posiadał , więc jak to jest ? Z góry dziękuję za odpowiedzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by sięgnąć do odpowiednika dzisiejszego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. pojazd ma posiadać obowiązkowe elementy wyposażenia obowiązujące w chwili wprowadzenia do ruchu

 

zaczynam grzebać

w akcie pt. "Rozporządzenie Ministra Komunikacji z dnia 8 grudnia 1983 r. w sprawie warunków technicznych i badań pojazdów" wisi:

§47. 4. Motorowery powinny być ponadto wyposażone w:

4) lusterko wsteczne umieszczone po lewej stronie pojazdu

 

szukam jeszcze czegoś starszego 😉

 

 

i pięknie - mam

otóż na końcu wyżej zacytowanego rozporządzenia napisano w § 59. ust 1. pkt 29:
"§ 47 ust. 4 pkt 4 stosuje się od dnia 1 stycznia 1986"

 

czyli sprawa jasna - Twój motorower nie musiał posiadać lusterek/ka

 

i jeszcze dorzucam linka gdyby ktoś chciał się zapoznać (w co wątpię 😄 )

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19830700317/O/D19830317.pdf

 

 

 

to jeszcze coś dopiszę 😄

w zasadzie prawo nie działa wstecz ale § 59. jest napisany tak, jakby jednak było trzeba doposażyć motorower w lusterko 🙂

Edytowane przez konrad1f

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...