Skocz do zawartości

Dookoła morza czarnego 2020


Dudinozor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Planuje w drugiej połowie sierpnia 2020 objazd morza czarnego i mam kilka pytań. . 

Trasa zakłada kraje w następującej kolejności: Polska, Ukraina, Rosja, Gruzja, Turcja, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Słowacja, Polska. 

Chciał bym wiedzieć jak wygląda sprawa z wizami. Rosja, Turcja. Jaki jest koszt i gdzie najlepiej je wykupić, żeby było najtaniej? Czym rożni się wiza "przejazdowa" przez Rosję od zwykłej turystycznej (może to taka sama wiza?). Słyszałem plotkę, że Rosjanie mają problem, jak opuszcza się kraj inną granicą, niż się do niego wjechało (wydaję się to bzdurą, ale jak wiadomo to nie kraj tylko stan umysłu). 

Możliwy jest wjazd na półwysep Krymski od strony Ukraińskiej i następnie przejazd przez most Krymski? 

Idealnie dla mnie było by wjechać do Gruzji od strony Soczi, ale czytałem, że to niemożliwe. Jedyne legalne przejście graniczne to podobno Stepancminda- Wierchnyj Lars ? 

Punktem kluczowym w Gruzji ma być droga do Omalo.

Przejazd przez Turcję zakłada jazdę jak najbliżej wybrzeża, na pewno jest tam wiele miejsc, które warto zobaczyć tylko jakie ? 

Na trasie spanie głównie w namiocie, gdzieś na dziko, mogą być z tym jakieś problemy w Rosji, Gruzji, Turcji? 

Wszelkie inne informację i rady też chętnie przeczytam. 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wjazdu do Rosji chodzi Ci zapewne o wizę tranzytową, ewentualnie turystyczną.

Ta pierwsza jest najtańsza, bo możesz załatwić ją samemu w ich Konsulacie. Oprócz typowych wymagań (formularz, zdjęcia, itd.) będziesz musiał dostarczyć "plan podróży" z opisem planowanej trasy, motocykla, itp. Szczegóły pewnie znajdziesz na stronie Konsulatu FR. Jak ja to załatwiałem, to koszt był ok. 150 zł. Tylko pamiętaj - wiza tranzytowa przewiduje przejazd najkrótszą drogą i jest wydawana na określoną ilość dni, przy założeniu przejazdu 500 km dziennie. Ja dostałem ją na 48 godzin (trasa ~1000 km od granicy Gruzji na Drodze wojennej do wjazdu na Ukrainę w okolicach Rostowa nad Donem).

Wizy turystycznej sam nie załatwisz, czyli musisz skorzystać z pośrednika. Dla Ciebie będzie to łatwiejsze, ale droższe, bo oprócz wspomnianej wyżej opłaty konsularnej (150 zł) dochodzi koszt czegoś w stylu "zaproszenia", marża pośrednika i koszt Centrum wizowego (bo tam właśnie składają papiery wszyscy pośrednicy) - realnie wyjdzie ok. 500 zł. Ale sprawdź sam te ceny, bo ja opieram się na danych sprzed kilku lat. Poszukaj w internecie Biur podróży świadczących takie usługi. Wiza turystyczna ma tę zaletę, że jest wystawiana na dłużej (np. tydzień lub dwa lub więcej, zależnie od wniosku i "zaproszenia").

Przy wizie turystycznej jedziesz jak chcesz - nikt nie pyta którędy wjechałeś i którą drogą chcesz wyjechać. Przy tranzytowej takie dane podajesz w planie podróży. A czy można pojechać inną drogą? Nie wiem, ja jechałem w obie strony zgodnie z nim...

Dla Ciebie nie jest możliwy wjazd z Ukrainy na Krym - przepuszczają tylko lokalesów ze specjalnymi pozwoleniami. Nie wjedziesz również do Gruzji od strony Abchazji (Soczi), bo Gruzini nie uznają "suwerenności" tego regionu. Jedyne drogowe przejście graniczne między Rosją, a Gruzją jest na Drodze Wojennej (Wierchnyj Lars-Stepantsminda).

Droga do Omalo - jakim motocyklem jedziesz? Masz doświadczenie w offroadzie? To jest 70 km w górach, po kamienistej drodze. I tą samą drogą musisz wrócić, bo za Tuszetią jest już Dagestan 🙂

Spanie w namiocie w Rosji i Gruzji... a czemu? Tam warto spać między ludźmi, żeby "posmakować" tych krajów, poznać ich obyczaje, spróbować miejscowej kuchni... Jest dużo taniej niż w Polsce.

Większość odpowiedzi na swoje pytania i ogrom informacji, relacji znajdziesz w sieci...

 

P.S. Druga połowa sierpnia to trochę późno... dzień robi się krótki, a w górach może być zimno i deszczowo... Ile czasu przeznaczasz na tę podróż? Ile kasy przeznaczasz? A rosyjski choć trochę znasz?

A swoją drogą, to we własnym interesie zajrzyj na strony Konsulatów poszczególnych państw i tam poszukaj informacji na temat wiz. Ja - mimo szczerych chęci - mogę wprowadzić Cię w błąd, bo opieram się na doświadczeniach sprzed kilku lat. Tak mogą tworzyć się internetowe "podobno", które wprowadzają niepotrzebne zamieszanie. Czytaj też wszelkie relacje z podróży - czym nowsze, tym lepsze - bo one są skarbnicą wiedzy na temat kosztów, przejść granicznych, noclegów, problemów z ruską lub ukraińską policją, itd. 

Zarejestruj się na innych forach - np: advrider.pl lub forum.bmw-klub-motocykle.pl - tam znajdziesz najwięcej informacji.

I jak odrobisz pracę domową 🙂 to wróć z bardziej konkretnymi pytaniami 🙂

 

Pozdrawiam,
Jacek
__________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC|
Forum powinno być jak Media Markt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...