Skocz do zawartości

Honda CBR 954 2002, napinacz rozrzadu - wymiana


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam sie do wymiany napinacza, mam zamontowany zmodyfikowany na mechaniczny, chce zmienic na oryginalny, wiem, ze te oryginalne sie psuja i jest to bolaczka tego modelu. Zastanawia mnie na co musze zwrocic uwage przy wymianie i czy wyjdzie bez problemu, bo ciasno jest przy ramie. Z drugiej strony podrzebuje wiedziec jak podkrecac mechaniczny, aby nie grzechotal rozrzad, a zeby nie byl zbyt mocno napiety.

 

Wysłane z mojego SM-T561 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogladam wymiany napinacza na YT to nikt nie ustawial w GMP...co moze sie stac? Przestawie zaplon, wyskoczy cos? Generalnie lancuszek powinien byc caly czas w tym samym napieciu. I skoro z mechanicznego wymieniam na hydrauliczny, to ten po zadaniu ciśnienia oleju powinien sie ustawic...

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wiecej pracy, co oznacza mniej klopotow pozniej. Przyjalem do wiadomosci. Dzieki.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

Sprawdziłem w serwisówce, nic nie piszą o blokowaniu rozrządu.

 

https://drive.google.com/file/d/17hnuwExoEIwmbwtV3Tgaj1QpvItA4MIY/view?usp=sharing

 

Zamówiłem używany, więc sprawdzę na wyciągniętym jak to działa, bo z tego co się zorientowałem, jest szansa na to że "wystrzeli" docisk i może uderzyć w prowadnicę łańcuszka rozrządu, co ewentualnie może doprowadzić do przeskoku. W serwisówce jest właśnie o tym pisane, że należy zblokować napinacz - a w zasadzie docisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w tym rzecz. Jak wyjmiesz napinacz to łańcuszek nie będzie napięty i jeśli będziesz miał pecha to któraś ze sprężyn pod szklankami może popchnąć krzywkę do góry i cały wałek z zębatką się obróci. Z reguły nic takiego się nie dzieje ale pecha zawsze można mieć. Wszystko zależy od tego w jakim położeniu zostaną zawory/szklanki po zgaszeniu silnika. A że jest ich 16 to szansa niewielka ale zawsze. Jedyne położenie które gwarantuje że nic się nie stanie to pierwszy tłok w gmp.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ostatnie pytanie, bo nie chce mi sie swiecy wykrecac, ustawienie gmp to wystarczy ustawic na znaczniku T? Czy jednak musze jak w shl odkrecic swiece, przylozyc paluch albo wlozyc "miernik" do cylindra i badac?

 

Dzieki za wyjasnienie odnosnie przeskoku.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na T nie wystarczy bo na jeden obrót wałków rozrządu przypadają dwa obroty wału, więc tłok może być albo na górze albo na dole. Jeśli nie chcesz zdejmować pokrywy to najprościej będzie włożyć jakiś kawałek pręta przez otwór od świecy.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napinacz juz czeka na mnie w domu, porobie zdjecia z wymiany. Dzieki za informacje i rady, teraz wiem dokladnie jak to ogranac.

 

Czy mechaniczny, ktory mam jak podkrecam to tez mam ustawic w gmp, przed dokreceniem, czy ustawiac na uruchominym silniku i na sluch, czy przestali grzechotac?

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napinacz dotarl, postanowilem sie pobawic i sprawdzic jak to jest z ta sprezyna. Wniosek taki, ze malo co moze sie w tym zepsuc...usterki jakie moga byc to przeskok sprezyny, co wiaze sie z gorszym dociskiem, no moze sprezyna peknac, ale to ciezko, bo ja zwijalem ja kilkanascie razy i dziala nadal. Co do przeskoku, uderzenia w lancuszek rozrzadu to orginalnie jak dostalem napinacz, jego sila docisku nie jest powaljaca, a na dodatek nie wybija go sprezyna tylko sruba, ktora wlasnie sprezyna napedza, wiec po ustawieniu kola w pozycj T, skreceniu napinacza, wkreceniu do korpusu silni i zwolnieni sprezyny nic wedlug mnie stac sie nie powinno.

 

Może byc problem z odkreceniem gornej zabezpieczajacej sruby, latwo ja zjechac. Ja sie pomeczylem i porysowalem korpus i starlem glowke sruby, ale wiedzialem ze napinacz moze byc na straty.

 

Mozna te sprezyn naciagnac slabiej lub mocniej, wredy poprawimy docisk.

 

Jak wyprujemy srodek to wystarczy dopasowac sprezyne coby wypychala tloczek, srube, ktora pasuje w korpus i tloczek i mamy napinacz mechaniczny...

 

Zdjecia dla tych co nie widzieli a ciekawi sa ci jest w srodku.

 

Nie mam uzdolnien, ale uszczelke latwo mozna wyciac z papieru do uszczelek.

 

280f2f29b45f2427ee768087ddcce3d0.jpg13da145fd340e8529daba7d5ba5f6702.jpg

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...