Skocz do zawartości

Szyba - teoria aerodynamiki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie bardzo wiedziałem w jakim dziale napisać, bo niby dotyczy to konkretnego skutera ale jednak też związane jest mocno z ogólną wiedzą o motocyklach.

 

Tytułem krótkiego wstępu. Nabyłem drogą kupna Suzuki Burgman UH 125 oraz niezbędną odzież. Przy prędkościach 70km/h zaczyna mi huczeć w kasku. Najpierw myślałem, że totalnie badziewny kask kupiłem (LS2 Strobe). Zacząłem szukać o nim informacji. Przy okazji poszukałem też danych o innych kaskach. Trafiłem na wpisy o kaskach Airoh'a, gdzie pojedyncze osobniki narzekały na hałas niektórych modeli. W komentarzach znalazłem wpisy, że pewnie szyba do wymiany w motorze albo kurtka, bo dane modele są bez zarzutu w tej kwestii.

Zrobiłem testy i rzeczywiście jak obniżam głowę o 10-15 cm to huczy w kasku 3 razy głośniej niż normalnie. Natomiast jak wystawię głowę ze 20 cm wyżej to słyszę już tylko znośny szum wiatru. Ze dwa, trzy razy ciszej.

 

Znalazłem szyby do tego modelu skutera firmy Givi. Z tym, że są one 20 cm wyższe niż montowane fabrycznie. Wszędzie znajduję informację, że dłuższa szyba lepiej osłania przed wiatrem i będzie ciszej itp. Niestety na prosty chłopski rozum nie pokrywa mi się to z opisanymi wyżej próbami. Z doświadczeń wychodzi, że przy niższej szybie było by ciszej a przy wyższej dostanę w kask takim pędem powietrza jak przy obniżaniu głowy teraz. Nie wykluczam jednak, że może te szyby Givi są jakoś specjalnie wyprofilowane i powietrze inaczej je opływa.

 

Będę wdzięczy za odpowiedź kogoś kto już wymieniał szybę przy podobnym problemie albo ogarnia temat aerodynamiki na tyle, że będzie mógł mi podpowiedzieć czy warto tą szybę wymieniać (czy może całkiem zdjąć ;) ). A może jakiś deflektor? Tylko czy deflektor nie spowoduje, że szyba zacznie się wyginać itp i straci swoją aerodynamikę i będzie jeszcze gorzej? Jakoś specjalnie twarda to ona nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, miałem to samo w b12, jak założyłem deflektor. Niby mniej wiało, ale od huku spowodowanego strugą opływającego deflektor powietrza myślałem, że mi łeb rozsadzi. Więc wolę, jak już bardziej wieje. Jeżdżę więc z fabryczną szybą, bo jest najciszej. Eksperymentować mi się nie chce. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...