Skocz do zawartości

VAT od pojazdu kupionego bez VAT-u ....


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Dzis zostalem oświecony przez miłą panią z Urzędu Skarbowego że od 1 stycznia 2014 przy sprzedazy samochodu/motocykla firmowego używanego w działalnosci opodatkowanej VAT-em nalezy odprowadzic VAT . Nawet jeżeli był zakupiony jako używany na umowe kupna- sprzedazy od osoby prywatnej (ustawa o podatku od towarów i usług art. 43 , ust.1 , pkt.2) . Jescze nie czytałem ani teraz nie mam chwili na zgłebianie tematu.

Czy jest jakaś opcja obejścia tego czy tylko pozostaje czekac na wyrok TK w sprawie ?A może mój US jescze nie wytrzeźwiał albo ja i cos źle dosłyszałem ?

 

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janosikkk - niestety to chyba prawda, bo to samo dzieje się podobno z samochodami od których odliczyło się połowę VAT, ale nie więcej niż 6.000PLN. Przedtem przy sprzedaży było w pozycji VAT - "zwolnione" a teraz podobno trzeba naliczać. Może obejście przez jakąś darowiznę bliskiej rodzinie i potem sprzedaż, albo coś w ten deseń. Tyle, że obdarowany musiałby pewnie trzymać pół roku żeby uniknąć podatku. Finansistą jednak nie jestem, więc nie traktuj tego co piszę jako pewnik.

 

Pozdr.

F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam płacić VAT za coś z czego VAT został już ściągnięty :D Cool . Czekamy na ruch ze strony brukselki albo czegoś swojskiego.Pewnie ze 2-3 lata minie , akurat po wyborach wylezie tak jak akcja z karta pojazdu za 1000zł .

Nie wiem czy tym półmózgom z rządu przyszło kiedyś do głowy że na końcu kazdego łańcucha jest konsument/ drobny przedsiębiorca . Jak się taki h*j kładzie na niego to korporacje nie będa miały komu sprzedawać :laugh:

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 1 stycznia 2014 przy sprzedazy samochodu/motocykla firmowego używanego w działalnosci opodatkowanej VAT-em nalezy odprowadzic VAT . Nawet jeżeli był zakupiony jako używany na umowe kupna- sprzedazy od osoby prywatnej (ustawa o podatku od towarów i usług art. 43 , ust.1 , pkt.2) .

 

od 01.04.2014 r. zlikwidowano zwolnienie z VAT dla sprzedaży samochodów osobowych i innych, zakupionych z ograniczonym odliczeniem VAT. Odliczenie przysługiwało gdy samochód był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przy sprzedaży ( z 23% VAT) można "odzyskać" część VAT nieodliczonego, jednak wtedy gdy sprzedaż nastąpi w ciągu 60 m-cy od zakupu.

 

Przydatna broszura MF o samochodach w firmie do pobrania w pdf (stwierdzilismy że nawet w miarę klarowna):

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/2UWl/content/nowe-zasady-rozliczania-vat-od-samochodow?redirect=http%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_dNH3%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_9Jwz__column-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_2UWl_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ja jestem hepi że mój US , oprócz tego że zmuszony do wykonywania obowiazków ustawowych , potrafi naprawdę pomóc .Nie ma przeciwskazań dla zgłoszenia sprzedaży na fakturę VAT - marża i upłynnienia majątku od którego nie odliczalismy VAT-u przy zakupie na podstawie takiej faktury. Oznacza to że VAT płacimy tyko od różnicy ceny wejściowej i wyjsciowej co w większości wypadków wyjdzie na mniej niż zero ;]

 

Cyrk ku*wa. Po co mi takie manewry...

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przeciwskazań dla zgłoszenia sprzedaży na fakturę VAT - marża

A przypadkiem nie prowadzisz dzialalności gospodarczej zwiazanej ze sprzedażą używanych towarów?

Możesz wtedy zastosować metodę VAT-marża na zasadzie jakichś szczególnych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma przeciwskazań dla zgłoszenia sprzedaży na fakturę VAT - marża i upłynnienia majątku od którego nie odliczalismy VAT-u przy zakupie na podstawie takiej faktury. Oznacza to że VAT płacimy tyko od różnicy ceny wejściowej i wyjsciowej co w większości wypadków wyjdzie na mniej niż zero ;]

 

Procedurę marży można zastosować wyłącznie do towarów używanych, nabytych do dalszej odsprzedaży. Jeśli sprzedajesz towary używane, nabyte w celach prowadzenia działalności gospodarczej (np. środki trwałe), to tej procedury nie zastosujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuć jakims paragrafem , baba w US twierdzi że nie ma problemu z wystawieniem marży na środki trwałe zamienione na towary (czy jakoś tak) .

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nabyte urządzenia zaliczone do środków trwałych nie mogą zostać przekwalifikowane na towary handlowe. W przypadku ich sprzedaży kosztem uzyskania przychodów będzie wartość początkowa tych urządzeń wykazana w ewidencji środków trwałych pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 03.12.2009 r. nr IPPB1/415-707/09-4//MT."

 

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/zakres-opodatkowania/294786,Towary-uzywane-w-VAT-jedno-pojecie-dwie-definicje.html

 

trzecia strona artykułu :)

Edytowane przez buchalter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...