Skocz do zawartości

Opinia biegłego a wypłata odszkodowania.


Ptaku
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sądzie toczy się sprawa karna o spowodowanie wypadku drogowego (art 177 par 1kk), w której jestem pokrzywdzonym. Oskarżony miga się jak może i odwleka sprawę. Oczywiście Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówiło wypłacenia odszkodowania aż do zamknięcia sprawy sądowej. Sąd powołał biegłego z zakresu ruchu drogowego, który wydał opinię jednoznacznie wskazującą na winę oskarżonego. Słyszałem że na podstawie takiej opinii biegłego, można wystąpić do TU o wypłacenie odszkodowania nie czekając na koniec sprawy w sądzie. Ma ktoś na forum wiedzę jak to wygląda? Czy jest taka możliwość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję zapoznać się z poprzednimi tematami o opóźnianiu wypłaty odszkodowania. w skrócie: ubezpieczalnia ma obowiązek ustalić odpowiedzialność we własnym zakresie, terminy wypłaty są ustawowe

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc właśnie TU twierdzi że nie są w stanie ustalić winnego i w związku z tym nie mogli wypłacić odszkodowania w terminie 30 dni. Dostałem jedynie pismo że po ustaleniu winnego przez sąd, wypłacą odszkodowanie w terminie 14 dni.

Ale wydaje mi się że jeżeli dostarczę im kopię opinii biegłego sądowego i na tym się oprę to będzie podstawa do wypłaty odszkodowania - no ale może mi się tylko tak wydawać , dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary numer TU z tym brakiem odpowiedzialności i oczekiwaniem na wyrok w sprawie karnej. TU ma ustalić odpowiedzialność cywilnoprawną, a w sprawie karnej ustala się zupełnie inny rodzaj winy.

 

Wyciągnij opinię biegłego i zrób przedsądowe wezwanie do zapłaty dając termin 14 dni, pismo zrób do wiadomości KNF.

Aksedo Odszkodowania

www.aksedo.pl

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopię opinii biegłego już mam więc pozostaje mi poszukać w sieci jakiegoś wzoru jak takie przedsądowe wezwanie powinno wyglądać.

 

Dzięki za pomoc.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ptaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że wezwanie nic Ci nie da - bo nawet jeśli wytoczysz powództwo cywilne o zapłatę przeciwko ubezpieczycielowi to sąd i tak zawiesi postępowanie - do czasu zakończenia postępowania w sprawie karnej.

 

Natomiast bez względu na to kiedy sprawa karna się skończy masz prawo do odsetek po upływie ustawowych 30 dni na wypłatę odszkodowania.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...