Skocz do zawartości

Gwarancja kasków?


RaY
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jak widać posługujesz się tzw. wiedzą potoczną. proponuję skorzystać z polecanych usług "wójka gógle" przed kolejną wypowiedzią; najlepiej z informacji zamieszczonych przez prawników

Nie zaprzeczam - nie jestem prawnikiem. Posługuję się wiedzą potoczną i stosuję kolokwializmy. Taka forma jest wystarczająca do dyskusji Przy Piwie do której każdy może się przyłączyć i odnieść.

 

Pozwolę sobie na (mam nadzieję, że precyzyjniejsze) sprostowanie:

-----------------------

Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176

Art. 1.

1. Ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą (towar konsumpcyjny).[czyli zakup "na firmę i wrzucenie w koszty wyklucza stosowanie poniższej ustawy]

4. Do sprzedaży konsumenckiej nie stosuje się przepisów art. 556-581 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

 

Art. 10.

1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej jednego roku.

-----------------------

Kodeks cywilny

Art. 568.

§ 1. Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

-----------------------

Z tego wynika, że kupując "na firmę" ograniczamy możliwe roszczenia względem sprzedawcy.

 

Przyznaję bez bicia, że zastępując powyższe stwierdzenie zdaniem:"Warto dodać, że "pełne" prawo do rękojmi, nabywa konsument indywidualny." zastosowałem za daleko idące uproszczenie... może nawet przekroczyłem dopuszczenie nazywania go kolokwializmem. Jeśli kogoś w związku z tym wprowadziłem w błąd - mea culpa :notworthy:

 

...wróćmy do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przede wszystkim dodać, że gwarancja ma być pisemnym dokumentem. Sam istniejący w danej chwili zapis na obcojęzycznej stronie producenta, że udziela 5-letniej gwarancji nie wystarcza w rozumieniu naszego prawa do przyjęcia, że taka sama gwarancja dotyczy produktów sprzedawanych w Polsce.

 

Jak nie masz gwarancji pisemnej to przyjmujesz, że masz 2-letnie uprawnienia w przypadku niezgodności towaru z umową (sprzedaż konsumencka) lub 1-roczną rękojmie przy każdej innej formie zakupu (nie konsumecką).

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

siema, podepne sie pod temat, oddalem swoj kask (HJC) na gwarancje, sprzedawca w sklepie poinformowal, ze wysyla go do polskiego importera kaskow HJC, ogolnie zacial mi sie mechanizm (suwak) od wentylacji, jak myslicie z doswiadczenia jaki bedzie mniej wiecej czas oczekiwania na kask z powrotem do mnie?

Pozdrowienia z Kołobrzegu, europejskie miasto, ceny niemieckie pogoda angielska :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem że jak do 2 tyg nie dostaniesz odpowiedzi to reklamację uznaje się za zasadną (chyba że wcześniej zostaniesz poinformowany że z BARDZO WAŻNYCH przyczyn nie dostaniesz odpowiedzi na czas). Tak więc ja zawsze za nim się upomnę to siedzę cicho przez 2 tygodnie ;)

Heartstone. Link do założenia konta z nagrodą za aktywację :)

 

https://battle.net/recruit/SGD6NTGVLV?blzcmp=raf-hs&s=HS&m=pc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kask oddałem na reklamacje do sklepu 28/04, sęk w tym, że z początkiem czerwca wybieram się do norwegii na małą moto wyprawę i jak kasku nie będę mieć z powrotem to lekka załamka

Pozdrowienia z Kołobrzegu, europejskie miasto, ceny niemieckie pogoda angielska :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...