Skocz do zawartości

Skarbówka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Mam mały problem i mało czasu wiec proszę o możliwie najszybszą odpowiedź.

Otóż sprzedaję moto i nieszczęśliwie nie zauważyłem, że moto które otrzymałem po wuju w formie darowizny nie jest u mnie dłużej jak pół roku. Zgodnie z prawem powinienem jako sprzedający zapłacić podatek dochodowy. Moje pytanie: jak uniknąć płacenia tego podatku? Czy jest może jakaś kwota wolna do której ten podatek nie obowiązuje?

Drugie pytanie: Do jakiej kwoty kupujący nie musi płacić 2% od wartości pojazdu?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej kwoty kupujący nie musi płacić 2% od wartości pojazdu?

Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Art. 9. Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne:

6) sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1.000 zł;

 

Otóż sprzedaję moto i nieszczęśliwie nie zauważyłem, że moto które otrzymałem po wuju w formie darowizny nie jest u mnie dłużej jak pół roku. Zgodnie z prawem powinienem jako sprzedający zapłacić podatek dochodowy. Moje pytanie: jak uniknąć płacenia tego podatku? Czy jest może jakaś kwota wolna do której ten podatek nie obowiązuje?

A "otrzymanie po wuju" jak sie odbyło?

Czy na podstawie umowy darowizny dokonałeś rejestracji? Jeżeli nie, to spisz umowę z datę wsteczną, tak aby minęło 6 m-cy. Wartość przedmiotu umowy określ wg grupy podatkowej tak żeby nie przekroczyć zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, bo trafią cię także odsetki za zwłokę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moto jest zarejestrowane na podstawie umowy darowizn, także spisanie nowej z datą wcześniejszą raczej odpada.

A co by się stało gdybym wcale faktu sprzedaży nie zgłosił skarbówce?

 

Ale ile ten motocykl jest wart?

 

Możesz nie wykazać tego dochodu. W takiej sytuacji jak stara ku*wa na dwa baty wróżyła, albo sami się odezwą albo może jakimś sposobem nie będziesz miał tego szczęścia być sprawdzonym i się upiecze. Znam kilka przypadków w których sobie przypominali, ale nie we wszystkich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, jak długo może skarbówka upomnieć się o zobaczenie umowy o kupno lub sprzedaż motocykla? Mają jakiś czas w jakim mogą weryfikować takie umowy? Prościej mówiąc sprzedałem motocykl - jak długo muszę trzymać umowę jego sprzedania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, jak długo może skarbówka upomnieć się o zobaczenie umowy o kupno lub sprzedaż motocykla? Mają jakiś czas w jakim mogą weryfikować takie umowy? Prościej mówiąc sprzedałem motocykl - jak długo muszę trzymać umowę jego sprzedania?

Kolega ostatnio sprzedawal fure ktora nabyl jakies 6 mies. temu nie przerejestrowal jej na siebie i nie oplacil umowy teraz sprzedal samochod za 1900zl i w skarbowce powiedzieli mu ze nie musi oplacac bo nabyl ta fure za 2 tys zl a sprzedaje ja za 1900zl z tego powodu nnie musi oplacac umowy. Ile w tym prawdy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim znów coś chlapniesz to pomyśl chwilę... sprawdź jaki podatek był do ewentualnej zapłaty, co oznacza jego definicja. jak się uda, zrozumiesz przypadek kolegi, miejmy nadzieję. i nie będziesz nas więcej raczył podobnymi odkryciami...

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim znów coś chlapniesz to pomyśl chwilę... sprawdź jaki podatek był do ewentualnej zapłaty, co oznacza jego definicja. jak się uda, zrozumiesz przypadek kolegi, miejmy nadzieję. i nie będziesz nas więcej raczył podobnymi odkryciami...

Chcialbym ci powiedziec zebys jak cos pomyslal nad swoja osoba bo wszedzie cie pelno i nie zawsze tam gdzie potrzeba to taka moja mala podpowiedz co do twojej osoby :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że minąłeś się w szkole z umiejętnością czytania ze zrozumieniem, więc wyłożę łopatologicznie - może trafi: Twój kolega kupił drożej, niż sprzedał czyli na transakcji stracił, a ponieważ opodatkowany jest dochód (przychód minus koszt), to podatku do zapłaty nie miał. podany przykład ma się nijak do pytania, ponieważ autor dostał (koszt = 0) motocykl i go sprzedał (uzyskał przychód, który w tym przypadku równa się dochodowi). to tak w dużym uproszczeniu...

 

BTW kolegę jeszcze skarbówka może podsumować za pcc3, jeśli "nie opłacił umowy" oznacza również brak zapłaty tego podatku. i nie ma on nic wspólnego z dochodowym

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak masz tylko stratę w danym roku nie wypełniasz PITów ani nie płacisz nic, bo niby czemu? Tak jak ja, nie mam dochodów, kupiłem motor drożej, sprzedałem taniej, wszystkie umowy poprzednie opłacone, wiec czemu mam płacić. Pan pies dobrze mówi, myślenia trochę, to że to polska nie oznacza, że nie ma normalnych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak masz tylko stratę w danym roku nie wypełniasz PITów ani nie płacisz nic

Piszesz zbyt ogólnie. Nie płacisz i nie składasz PCC3 w takim przypadku jak opisał Jeszua i wtedy, gdy wartość umowy nie przekracza 1000 zł (wartość z umowy US może zakwestionować i dowalić podatek od tej wyliczonej przez siebie).

Natomiast PIT (obecnie tylko roczny) składasz niezaleznie czy masz zysk czy stratę. Stratę w dochodach rozliczasz w kolejnych latach ale to juz nie w temacie pytania.

http://bigboykr.blogspot.com/ się powoli uzupełnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

namieszałeś ;)

pcc3 to formularz podatku od czynności cywilno-prawnych, czyli w tym przypadku zakupu pojazdu. zwyczajowo wypełnia go kupiec (poza pewnymi sytuacjami, np. zakupu od firmy, z fakturą), ale AFAIR odpowiadają za niego solidarnie obie strony transakcji. moje nawiązanie do niego dotyczyło tylko przypadku opisanego przez Marcina, że kumpel tego podatku nie zapłacił; musiałby, gdyby motocykl rejestrował

 

natomiast pytanie z pierwszego posta dotyczyło uwzględnienia przychodu ze sprzedaży w rocznym zeznaniu, czyli pit. sporządza się go zawsze, jeśli osiągnęło się dochód (nawet poniżej limitu podlegającego opodatkowaniu, wtedy po prostu podatek do zapłaty wynosi 0). ewentualna strata zdaje się dotyczy praktycznie tylko przedsiębiorców - pracując za pensję nie ma raczej możliwości, żeby koszty przerosły przychody. ewentualne sposoby uniknięcia przedstawiono powyżej

 

Przy okazji, jak długo może skarbówka upomnieć się o zobaczenie umowy o kupno lub sprzedaż motocykla?

 

bodajże 5 lat, chyba liczone od końca roku, w którym podatek powinien być zapłacony. ale głowy nie daję

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...