Skocz do zawartości

Kogut - pomarańczowy


Swirus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam all!

 

Chciałbym sie dowiedzieć co mi grozi za pomarańczowego koguta zamontowanego na moto??

 

Czytałem już sporo o niebieskich i czerwonych i wiem że to jest niezgodne z prawem itd. Jednak chciałbym sobie przyczepić pomarańczowego kogutka pod tylny błotnik moto (o tak bez powodu )i go używać czasami.

 

Wiem że to agrotunung jak sobie pomyślicie ale już o tym doskonale wiem i nie musicie mi tego ponownie mowić :) Jak ktoś to powiedział na forum o gustach sie nie dyskutuje.

 

 

O karach za pomarańczowego koguta nic nie znalazłem i nie ma w przepisach dokładnie napisane że na motocyklu go nie można używać. Jest aby zmianka że pojazdy które nie przekraczają 30km/h- takie jak ciągnik czy kombaj albo które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze mogą go używać ( a tak sie składa że ja mogę stworzyć niebezpieczeństwo na drodze) :biggrin: .

 

 

 

 

Pozdro

Edytowane przez Swirus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa PORD mowi wyrażnie -

Art. 54.

1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1z dnia 9 czerwca 2005 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

 

4. Dopuszcza się wyposażenie pojazdu specjalnego i pojazdu używanego do celów specjalnych w światła:

6) żółte światła błyskowe w pojazdach przeznaczonych do udzielania pomocy technicznej lub ewakuacji sprzętu oraz stwarzających zagrożenie dla uczestników ruchu z uwagi na przeznaczenie lub konstrukcję;

 

Marcin Szyndler

Komenda Stołeczna Policji

 

Używanie koguta przez osoby nieupoważnione jest zabronione. Przepisy jasno precyzują kto i w jakich sytuacjach może go używać, a i wtedy może nie zastosować się tylko do niektórych przepisów ruchu drogowego. Nie mając odpowiednich uprawnień, w cywilnym samochodzie, nie możemy przewozić koguta. Nawet jeżeli nie jest on włączony, podczas kontroli, policjant może go zarekwirować i ukarać nas grzywną. Jeszcze gorzej gdy go używamy. Wtedy sprawa może trafić do sądu grodzkiego, a nam grozi nawet 14 dni aresztu. Na dodatek, jeżeli wcześniej złamaliśmy przepisy ruchu drogowego, grożą nam z tego tytułu dodatkowe konsekwencje.

 

Chyba w pelni odpowiada na twoje pytanie ;)

 

 

Co do tego...

 

Jest aby zmianka że pojazdy które nie przekraczają 30km/h- takie jak ciągnik czy kombaj albo które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze mogą go używać ( a tak sie składa że ja mogę stworzyć niebezpieczeństwo na drodze)

 

 

POJAZD ktory moze stanowic zagrozenie, a nie KIERUJACY POJAZDEM ktory stanowi zagrozenie bo jezdzi jak nie powiem kto i powinno sie go zamknac zdala od wszystkiego co ma kola.... :P

 

Edytowane przez Rauven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POJAZD ktory moze stanowic zagrozenie, a nie KIERUJACY POJAZDEM ktory stanowi zagrozenie bo jezdzi jak nie powiem kto i powinno sie go zamknac zdala od wszystkiego co ma kola.... :P

 

Hehe :)

 

Ale mi nie chodzi czy można tak robić tylko jakie są tego konsekwencje (kara) ?? :icon_rolleyes:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tan pan policjant pisze o kogutach niebieskich i czerwonych, a nic nie wspomniał o żółtym.....

 

Czytałem jego wypowiedź na jakiejś stronce i wiem to.

 

A więc sprawa nadal nie wyjaśniona.

 

 

P.s Jeszcze umię czytać :flesje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc sprawa nadal nie wyjaśniona.

P.s Jeszcze umię czytać :flesje:

 

wyjaśniona. nie potrafisz czytać ze zrozumieniem

hint: wskaż punkt, w którym znajduje się informacja o kolorze w ramce zaczynającej się od "Marcin Szyndler, Komenda Stołeczna Policji"

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety koledzy ale faktem jest ze ta wypowiedz tyczyla sie kogutow czerwonych i niebieskich. Z tego co mi mowiono przy zdawaniu prawka to posiadanie pomaranczowego nie jest zabronione. Policja moze sie przyczepic bo bede mieli na to ochote ale prawa tym nie lamiesz. To tak jak ze straza miejska. Jak jada na tym swoim zoltym swiatelku to moga Ci skoczyc jak ich nie przepuscisz bo to swiatlo nie oznacza pojazdu uprzywilejowanego!

 

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazdu uprzywilejowanego nie, ale ustawa dokladnie precyzuje jakie pojazdy sa uprawnione do uzywania zoltego koguta (przytoczylem fragment), i jakbys sie nie staral motocykla pod to nie podepniesz, chyba ze zatrudnisz sie w zakladzie oczyszczania miasta i na moto bedziesz zamiatal ulice :D

 

A nawet jesli sie nie przyczepia do tego ze nie masz prawa uzywac sygnalow swietlnych w tej formie to na pewno juz maja prawo wystawic mandat i zatrzymac dowod rejestracyjny za nieprawidlowe oswietlenie pojazdu (tak jak neony i cala reszte agrotuningu).

 

Tak czy inaczej jest to niedozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie wiem co by bylo gdyby wysylal te zolte sygnaly swietlne za pomoca przyczepionego koguta gdyby jechal we mgle lub ulewnym deszczu ktory ograniczylby widocznosc. Samochod w takich warunkach jest slabo widoczny a co dopiero motocykl wiec w pewien stwarza zagrozenie na drodze. To zawsze jakeis wytlumaczenie tylko nie wiem jak to wygladaloby w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swirus wysil się trochę i poczytaj taryfikator

Art.54ust.4 tam znajdziesz odpowiedź

 

 

Wysiliłem sie....

 

Art. 54. Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych,podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

 

 

 

Ale daj mi Art. w którym piszę że jazda z żółtym kogutem jest zabroniona, bo w dalszym ciągu sądze że Art. 54 nie dotyczy koguta żółtego tylko czerwonego i niebieskiego....

 

 

Edytowane przez Swirus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, toś się wysilił... Twoje zachowanie na drodze reguluje kodeks wykroczeń? :P

 

może czas zakończyć to żenujące przedstawienie. chociaż mam wątpliwości, przy zaprezentowanym poziomie zrozumienia słowa pisanego

 

Art. 54. 1. Pojazd wykonujący na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

 

3. Pojazd, który ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze może zagrażać bezpieczeństwu w ruchu drogowym, powinien wysyłać żółte sygnały błyskowe.

 

4. Zabrania się, (...) używania żółtych sygnałów błyskowych do innych celów niż określone w ust. 1 i 3. źródło: kodeks ruchu drogowego

 

jeśli to, co napisano powyżej nie oznacza dla Ciebie, że nie wolno żółtego koguta używać na motocyklu, to powinieneś wrócić do szkoły. podstawowej

taryfikator sprawdź sobie już we własnym zakresie

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...