-
Postów
15 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Kalendarz
Treść opublikowana przez pustynny
-
Cześć! Macie Koledzy całkowita rację... :biggrin: Z ustaleń poczynionych przez Kolegów ze Stowarzyszenia Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM wynika, że w 1963 roku wprowadzono tzw. części alternatywne, a mianowicie cylinder S03.10.02Xa (oznaczenie AK9-LKD wg PN-61/H-88027) i tuleję S03.10.54 (oznaczenie ZIM 26 wg PN-59/MPM-22029). No i najważniejsza jest adnotacja w planach silnika S03 o zastosowaniu powyższych w silnikach sportowych i eksportowych. Fotka planu takiego cylindra znajduje się tutaj: http://junak.ekoma.pl/mediagallery/media.p...070929225032531 i poczytać można też tutaj: http://junak.ekoma.pl/forum/viewtopic.php?...showtopic=11455 PS. Reno616, gratuluję Junaczka. Piękna robota! :icon_question:
-
Cześć! To jest bardzo dobry pomysł! :D Prądnice P9a współcześnie regenerowane przez Jarosława Stybaniewicza z Tucholi jest niezawodna. Warte jest to zastanowienia tym bardziej, że Jarek udziela gwarancji na robione przez siebie prądnice (w odpowiednim zestawieniu). Ale pytanie było o akumulator... Wiem, że akumulator 12V firmy Yuasa o pojemności 7 lub 9 Ah pasuje do komory akumulatorowej Junaka. Sądzę, że taka pojemność jest OK.
-
Cześć! Jeśli chodzi o zawory, to rzeczywiście tylko od Paradowskich. Kupując takowe zwróć uwagę na logo na trzonku - zawory Paradowskich są sygnowane, bo pojawiały się na rynku podróbki. Natomiast z wymiarem zaworów nie ma problemów - Paradowscy dorabiają na zamówienie. Musisz pomierzyć prowadnice i na tej podstawie dobrać nadwymiar. Tu masz tabelę wymiarów: http://junak.ekoma.pl/staticpages/serwisowka/12jun.htm#123 Komentarze użytkowników zaworów od Paradowskich znajdują się tutaj: http://junak.ekoma.pl/staticpages/index.ph...051105145350565 W Rankingu Firm Junaka Pomorskiego znajdziesz namiary na Paradowskich, u których bezpośrednio można zamówić zawory. Pierścienie kupuj od Pani Krystyny Derdy z Poznania. W powyższym Rankingu są komentarze także na Jej temat i jest adres z telefonem do Pani Derdy, gdzie możesz bezpośrednio zamówić na kolejny szlif. Jeśli będziesz kupował w Kemocie, to koniecznie spytaj, czy pierścienie są od Derdy. Powinny wyglądać tak: http://junak.ekoma.pl/mediagallery/album.php?aid=201&page=1 Ja polecałbym zakupy u źródeł. :)
-
Cześć! Zdarzają się jeszcze takie cuda Paolo350... :icon_rolleyes: Pod podanym linkiem http://junak.ekoma.pl/mediagallery/album.p...7&sort=0&page=6 znajdują się fotki prądnicy IKA R6/45 DIN 72417 (produkcja listopad 1955). Prądnica ta znajdowała się w Junaku Ojca naszego Kolegi stowarzyszeniowego Cezarego. Jego Ojciec zakupił Junaka z pierwszej partii jako osoba biorąca udział w pracach konstrukcyjnych. Więcej na temat tej partii Junaków można poczytać tutaj: http://junak.ekoma.pl/article.php?story=20050530211040498 Ojciec Cezarego jest nawet wymieniony w rozdzielniku opisywanym w powyższym artykule. :icon_question:
-
Cześć! BA1032 w zupełności wystarczy. :(
-
Cześć! Jeśli Junak to tylko P9a... :icon_arrow: Ten "rzemieślnik", o którego kolego Jaros4 pytasz to Jarosław Stybaniewicz z Tucholi. Tutaj: http://junak.ekoma.pl/staticpages/index.ph...051105145350565 znajduje się Ranking Firm, w którym znajdziesz Zakład Elektromechaniczny Jarosława Stybaniewicza oraz komentarze klientów tego zakładu. Zakład ma bardzo dobre opinie, a Jarek Stybaniewicz jest, moim zdaniem, najlepszy w rozwiązywaniu problemów remontowych Junaka. I nie bez powodu w zeszłym roku otrzymał na Spotkaniu Miłośników Junaka pierwszą nagrodę za działalność w sezonie 2006.
-
Cześć! Zdjęcia, które pokazałeś ukazują agregat prądotwórczy PAB z silnikiem stacyjnym S101 (produkowanym przez POLMO w Łodzi w czasach produkcji S03). Silnik S101 nie miał nic wspólnego z Junakiem (agregat trochę tak, bo niektóre części są pasujące do Junaka :D ). Mogę podesłać Ci instrukcję do tego silnika z lat 60-tych. :smile:
-
Cześć! Swego czasu Grzegorz Vanesska porównywał oba gaźniki i nawet przygotował materiał zdjęciowy z porównania tych gaźników. W tym albumie http://junak.ekoma.pl/mediagallery/album.php?aid=62&sort=0 jest ten materiał porównawczy. Są tam też zdjęcia przeróbek U3, żeby był taki jak U1.
-
wymiary ramy junak! Ważne dla odratowania sprzętu
pustynny odpowiedział(a) na Merh temat w Mechanika Motocykli Weteran
Cześć! Z racji tego, że przypadkowo :) miałem ramę pod ręką to dokonałem tych pomiarów. Pozwoliłem sobie też na modyfikację Twojej fotki (mam nadzieję, że nie będziesz miał o to pretensji). Fotka jest tutaj: http://junak.ekoma.pl/mediagallery/media.p...070208204313824 Powodzenia w pracach! :crossy: -
Cześć! Zgadza się. :icon_razz: Swego czasu Michał popełnił taki tekst: http://junak.ekoma.pl/article.php?story=20060315163716336 Poza tym uważni Junakowcy znajdą w serwisówce coś takiego: Naprawa hamulców polega na ewentualnej wymianie pękniętych sprężyn odciągających szczęki od bębna hamulcowego oraz wymianie okładzin ciernych na szczękach hamulcowych. Wymianę okładzin przeprowadza się przez usunięcie starych okładzin i przynitowanie nowych. Do nitowania używać wyłącznie nitów aluminiowych. Zwracać uwagę, aby łby nitów nie wystawały ponad okładzinę. Sprawdzić następnie działanie hamulców. Po kilkakrotnym hamowaniu wyjmując pokrywę koła wraz ze szczękami i obejrzeć powierzchnię okładzin. Na całej powierzchni powinny być ślady tarcia o bęben. Jeżeli są widoczne na powierzchni okładziny ciemniejsze i jaśniejsze plamy oznacza to, że okładzina hamuje tylko częścią swej powierzchni ciernej. Powyższą usterkę usuwa się przez spiłowanie pilnikiem ciemnych plam z okładziny. Czynności te należy powtarzać do usyskania takiego kształtu powierzchni okładzin, aby w czasie hamowania przylegały one całą powierzchnią do bębna. Okładziny szczęk przy tych wszystkich czynnościach nie powinny być zaolejone lub zanieczyszczone smarem. Od roku 1963 zostały wprowadzone szczęki z okładziną hamulcową naklejaną, co w znacznym stopniu zwiększa żywotność okładziny. Naprawa polega tu na wymianie szczęk na nowe, lub na stoczeniu starych okładzin i przynitowaniu nowych. Przepraszam, że takie to długawe, ale oddaje całą istotę sprawy. :bigrazz:
-
Cześć! Ale gdzie dokładnie jest ten artykuł Kamracie? Bez obrazy, ale tym stwierdzeniem Kamrat jakby przesunął tor tej rozmowy z rzeczowej na bajkopisarstwo, a nie o to tu przecież chodzi. ;) Tak się składa, że ustaliliśmy (dzięki Panu Inżynierowi Konieczkowi - Kierownikowi Sekcji Prób i Badań SFM) jakie marki były kupowane przez SFM (między innymi takie jak w galerii Junaka Pomorskiego). BSA wśród nich nie było... Co nie znaczy, że w fazie konstruowania Junaka nie zostały zakupione np. przez WFM (w co raczej wątpię)... Mimo to ze 100% pewnością stwierdzam, że Junak jest od początku "samorodkiem". ;) I prośba do AdamaM - nie masz czasem jakiegoś fajnego opracowania anglojęzycznego na temat angielskich jednocylindrówek? Chętnie bym poczytał...
-
Cześć! Co rozumiem pod pojęciem "oszukiwanie Junaka"? Ano wydawało by się, że są to sprawy prozaiczne, ale bardzo często spotykane w realu: stosowanie części zamiennych z niewiadomego lub przypadkowego materiału, stosowanie starych lub kiepskiej jakości łożysk, akceptowanie nadmiernych luzów i zużyć, stosowanie niewyważonych zamienników części itp. itd. Zdaję sobie sprawę, że wszystko to dzieje się "w imię śmigania", ale... :) Analizując plany konstrukcyjne S03 z 1952, 1954 oraz S131 z 1960 roku (w posiadaniu Stowarzyszenia Miłośników i Posiadaczy Motocykla Junak SFM) doszedłem do jednego wniosku - konstruktorzy na papierze tworzyli wspaniałe rzeczy, ale już w fazie prototypu, nie mówiąc o produkcji seryjnej "niechcący" inaczej to wychodziło. Wynikało to zapewne z biedy finansowej i technologicznej ówczesnego polskiego przemysłu. Np. nowoczesne technologie odlewnicze zastosowano w początku lat 60', a w dodatku nie jest trudno wywnioskować jaka gałąź przemysłu była wtedy priorytetem (Zimna Wojna :) ). Przekroje kanałów prawie każdej głowicy nijak się mają do przekrojów na papierze. Bogatą wiedzę na ten temat ma Jarosław Stybaniewicz z Tucholi (sporo miał głowic na swoim warsztacie). :offtopic: "Junak jest przecież wzorowany na BSA..." - może Kamrat rozwinąć tę myśl, podać jakieś argumenty? :icon_mrgreen:
-
Cześć! Masz rację Kolego - eksportowe Junaki może nie tyle były robione staranniej, co miały dobierane silniki (o lepszych osiągach), bo niestety silniki S03 miały "potworny" rozrzut osiągów. Początkowe lata kooperacji z dostawcą silnika S03, to była droga przez mękę - trafiały się partie silników w całości wycofywane do poprawki (w jednym protokole opisany był przypadek wycofania 30 sztuk S03). Razem z transportem silników do Szczecina przyjeżdżali technicy i inżynierowie z Łodzi, którzy "na gorąco" poprawiali to, co wytknęła im SFM. :icon_rolleyes: Ale wracając do egzemplarzy eksportowych - oznaczane były tabliczką "Made in Poland" przynitowaną pod cylindrem (z lewej strony) i były to motocykle przygotowywane pod zamówienie w fazie produkcji, a nie wyprowadzane z magazynu. Przygotowywano je w dłuższym okresie czasu, bo np. do Mongolii w jednym transporcie poszły Junaki z numeracją od ok. 15000 do 16000 (a było ich tylko ok. 30 sztuk :notworthy: ). Tak jak AdamM pisze - na obniżenie osiągów silnika S03 wpływało wiele czynników (związanych z głowicą itp.), ale moim zdaniem z Junaka można "wyciągnąć" jeszcze całkiem sporo wyznając jedną zasadę - Junak nie lubi być oszukiwany... :banghead: Pozdrawiam - Krzych "pustynny"
-
Cześć! Jarek dość długo siedzi w warsztacie, więc proponuje dzwonić pod numer telefonu komórkowego: 604 47 31 92 A tutaj jest kilka komentarzy na temat Jego zakładu: http://junak.ekoma.pl/staticpages/index.ph...051105145350565
-
Cześć! Więcej bardzo ciekawych fotek sportowych Junaków można obejrzeć tutaj: http://junak.ekoma.pl/gallery/album122 Dodam tylko, że pięćsetkowe Junaki były robione w KM "Budowlani" przez Franciszka Stachewicza. Klub ten miał (jako jedyny) podpisaną umowę ze Szczecińską Fabrykę Motocykli, która polegała na tym, że klub dzielił się z fabryką swoimi doświadczeniami, a SFM wspierała częściami zamiennymi. I rzeczywiście SFM "badała" Stachewiczowe pięćsetki. Nigdy natomiast sama ich nie wytwarzała...