Skocz do zawartości

A1 - dwie osoby


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem 2,500 km od odebrania prawa jazdy A1 (2 miesiące temu). Połowe tego przejechałem z pasażerką.

Jednak doszły mnie słuchy, że nie mogę wozić drugiej osoby z tym prawkiem. Czy to prawda? Nikt nie jest w stanie pomóc mi w tej sprawie, moze wy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne mity... nie wiem po cholerę ludzie puszczają takie ploty :biggrin:

Masz prawko, możesz wozić pasażera/kę, ale musisz wiedzieć, że jesteś odpowiedzialny z tą osobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zdawałem na kartę motorowerową to nauczyciel powiedział mi i moim kumplom że do 17 roku życia nie wolno wozić pasażera ponieważ nie jest sie osobą w wieku w którym można odpowiadać za drugą osobę.

Zdaje mi sie że to mit bo jak zatrzymał mnie i kumpla na skuterze policjant to nic nam na ten temat nie mówil choć dokumenty sprawdzał i patrzył w kartę. No nie wiem może nie zauważył daty. :)

 

 

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było wiele razy to omawiane na forum. Dla jasności i ku pamięci następnych pokoleń wstawiam moją analizę prawną (publikowaną na www.skutery.net) - aby raz na zawsze zakończyć ten tamat:

 

Granica wieku dla przewozu pasażera na skuterze zawsze wywołuje burzliwe dyskusje. W czasie licznych dyskusji na naszym forum padały różne granice wieku od której można wozić pasażera. 13, 17 czy może 18 lat – takie najczęściej padały odpowiedzi. W tle tych odpowiedzi zawsze przewija się jeden motyw – odpowiedzialność kierowcy za pasażera. Jedynym wiarygodnym źródłem odpowiedzi na powyższe pytania są akty prawne stanowiące źródło prawa powszechnie obowiązującego w Polsce.

 

Odpowiadasz sam za siebie:

Jeśli zaczniemy analizę odpowiedzi na przedmiotowe pytanie od strony odpowiedzialności to odpowiedź powinna być tylko jedna. Granicą jest wiek 13 lat. Mówi o tym wprost art. 426 kodeksu cywilnego:

„Art. 426. Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.”

Z art. 426 k.c. wynika a contrario domniemanie prawne usuwalne, że małoletni, który ukończył 13 lat, jest osobą dojrzałą w stopniu pozwalającym na ponoszenie winy. Obalić to domniemanie można jedynie przez wykazanie, że osoba taka nie zdawała sobie sprawy z zagrożenia. Z racji tego, że kierujący motorowerem musi wykazać się stosowną wiedzą praktyczną i teoretyczną aby uzyskać kartę motorowerową – obalenie takiego domniemania będzie wyjątkowo trudne.

 

Odpowiedzialność karna:

Nie sposób również ograniczać wieku do przewozu pasażera od strony odpowiedzialności karnej.

Co prawda zarówno kodeks karny jak i kodeks wykroczeń przewiduje odpowiedzialność za czyny związane z bezpieczeństwem w komunikacji dopiero od 17 roku życia, ale ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich przewiduje możliwość wszczęcia postępowania wobec osoby, która ukończyła 13 lat a popełniła przestępstwo lub wykroczenie – w tym wykroczenie związane z ruchem pojazdów.

Gdybyśmy przyjęli odmienne stanowisko oznaczałoby to, że osoba poniżej 17-lat jest całkowicie bezkarna i może pozwolić sobie w ruchu na każde zachowanie.

Odpowiedzialność ubezpieczeniowa:

Również ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych w przypadku ubezpieczeń posiadaczy pojazdów mechanicznych nie wyłącza odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku kolizji spowodowanej przez nieletniego – pod warunkiem, że posiada on uprawnienia do kierowania danym pojazdem mechanicznym.

 

Kodeks drogowy:

Ustawa prawo o ruchu drogowym aspekt przewozu pasażera na motorowerze traktuje dość lakonicznie. O ile warunki przewozu pasażera na motocyklu zostały dość szczegółowo uregulowane – to w całej ustawie nie znajdziemy ani jednego przepisu odnoszącego się wprost do przewozu pasażera na motorowerze. Czy w takim razie należałoby posługiwać się tu pomocniczo – w drodze analogii przepisami dotyczącymi motocykli?

Stosowanie analogii co do przepisów nakładających zakazy lub rozszerzających obowiązki – jest zabroniona. Z uwagi na fakt, że motorower to zupełnie inny pojazd niż motocykl – nie ma żadnych prawnych powodów do tego, aby stosować szczególne ograniczenia co do jazdy z pasażerem.

Kto więc może wozić pasażera:

Przewozić pasażera na motorowerze może każdy kto spełnia następujące kryteria:

- ma ukończone 13 lat i posiada ważną kartę motorowerową (lub posiada każdy inny dokument zezwalający na kierowanie motorowerami),

- kierowany skuter spełnia techniczne warunki do przewozu pasażera (patrz dowód rejestracyjny, pole „liczba miejsc”),

- zarówno kierowca jak i pasażer posiadają założone kaski bezpieczeństwa (lub skuter wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa),

- kierowca jak i pasażer nie znajdują się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu.

Pasażer w trakcie jazdy powinien zajmować siedzenie dla niego przeznaczone (a więc miejsce za kierowcą). W przypadku najmłodszych pasażerów panuje pogląd, że należałoby ich sadzać przed kierującym skuterem. Taki pogląd – oprócz walorów bezpieczeństwa – również nie znajduje żadnego oparcia w obowiązujących przepisach.

 

Grunt to rozwaga:

Powyższa analiza nie ma na celu zachęcić wszystkich do przewozu pasażerów wbrew własnemu przekonaniu. Jest to jedynie analiza obowiązujących przepisów. Bez względu na wszelkie okoliczności powinniśmy zdawać sobie sprawę, że przewożąc pasażera kierowanym przez nas pojazdem bierzemy za niego odpowiedzialność. O tym czy dana osoba może skorzystać z uprzejmości i zająć miejsce pasażera zawsze decyduje kierujący. Jeśli nie czujesz się na siłach lub uważasz, że warunki drogowe nie pozwalają na bezpieczną jazdę z pasażerem – odmów mu jazdy. Lepiej wyjść na nieuprzejmego niż pokutować całe życie za okaleczenie innego człowieka. Bez względu na przepisy o możliwości przewozu pasażera niech zawsze decyduje rozwaga.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...