Skocz do zawartości

jazda w korku


homman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie czas wyjaśnić tą sprawe motocyklisty raz na dobre. Zapewne sie domyślacie o co chodzi.. mianowicie czy można czy nie można wymijać, wyprzedzać czy jak tam zwał przed światłami.

 

Tak więc prosze o jedyne i ostateczne rozwiązanie tego dylematu przez prawników itp. Bo pytając policje to jest i tak i kuźwa innaczej. tj

 

Można wymijać pojazdy z lewej strony bez zjezdzania na przeciwny pas ruchu bądź pas dzielący jezdnie bądź inny pas ruchu.

 

Można wyprzedzać pojazdy poza miejscami zakazanymi czyli moge wyprzedzać w korku ale nie zaraz przed światłami. Czyli jak będe autko za to już jest ok :icon_razz: :icon_mrgreen:

 

Tyle sie dowiedzialęm nie mowiąc o tym że policja lubi sobie z motocyklistami pogadać i " w końcu motocykl do tego służy"

 

Więc prosze o odpisania jakichś prawnikow i ujęcia jako glowny post. :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Ust. 1 Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

 

Ust. 4 Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

 

Ust. 5 Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

 

Art. 23 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Ust. 1 Kierujący pojazdem jest obowiązany przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;

 

Szczególna ostrożność polega na upewnieniu się, czy można dokonać zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu bez utrudnienia ruchu lub spowodowania jego zagrożenia. Innymi słowy, kierujący pojazdem musi być na tyle uważny, by zdążyć zaniechać zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, gdyby jego kontynuowanie stwarzało zagrożenie dla ruchu drogowego lub zmuszało innego uczestnika ruchu do podjęcia manewru obronnego. Wymaganie zachowania szczególnej ostrożności przez zmieniającego kierunek jazdy nie oznacza, że w razie zaistnienia wypadku w czasie wykonywania tego manewru odpowiedzialność za jego powstanie zawsze spada na dokonującego zmiany kierunku jazdy. Jest ona wyłączona, jeżeli przyczyną nastąpienia wypadku jest nieprawidłowe zachowanie się innego uczestnika ruchu. (por. R.A. Stefański, Prawo o ruchu drogowym. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, 2005, wyd. II.)

 

Podsumowanie:

Polskie prawo nie zabrania wymijania pojazdów stojących w korku o ile:

1 Pojazdy nie poruszają się;

2 Zostanie zachowany bezpieczny odstęp; - kategoria ocenna

3 Zostanie zachowana szczególna ostrożność; - kategoria ocenna

4 Zostanie to zasygnalizowane.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko chyba nie ujołeś że nie można omijać bezpośrednio przed skrzyżowaniem ???

 

No i co w wypadku poruszających się pojazdów??

 

 

Art. 24 ust 7:

Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

 

Nie ma przepisów, które zabraniają omijania przed skrzyżowaniem (wyobraź sobie, że są jakieś roboty drogowe - nie oznacza to że będziesz czekał tydzień). Linia zatrzymania przed sygnalizatorem to co innego.

Natomiast jeżeli pojazdy się poruszają wtedy należy im ustąpić (ten który jedzie po danym pasie, lub z Twojej prawej strony).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Homman, jak sam zauważyłeś to w dużej mierze zależy od interpretacji psa (przepraszam znaczy się Pana Władzy :) ), a raczej od jego humoru. To jest tak samo jak z tym odliczaniem VATu od motocykla jeden US pozwala drugi nie :icon_mrgreen:

 

Osobiście wielokrotnie przeciskałem się, a raczej powinienem napisać że regularnie się przeciskam między puchami i wiele razy przeciskałem się też obok radiowozu i nigdy władza się mnie nie czepiała, a wielokrotnie nawet robili mi miejsce. Tak sobie myślę że gdyby trafił się jakiś sierżant któremu żona przestała dawać i chciałby mi wlepić jakiś mandat za coś takiego to bym go po prostu nie przyjął i sprawę wyjaśniał w grodzkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego moj topic ma na celu spisanie wszelkich zasad prawnych tak aby każdy mógł sobie go druknąć i w razie czego przekazać przemiłemu panu policjantowi.

 

Bo nawet jak sie uczepi to ostrożność można by przypisać: "Panie ja tu jeszcze z metr mam " i po problemie. Kwestia taka że próbują sie doczepić a w zasadzie poza jakimś zagrozeniem ruchu, zabuzaniem pozadku czy czyms takim mogą tylko wyjechać. A rzadnych przepisow nie lamiemy jadac w ten sposub.

 

NIESTETY ZNALAZŁEM....

 

Poz 97 taryfikatora i 50 PLN

art 33 ust 3 pkt 1

 

Zakaz jazdy rowerem lub motorowerem po jezdni obok innego uczestnika ruchu.

 

Kuźwa ale educji: ale :bigrazz: :clap:

 

motorower - pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm sześc., którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h,

 

Czyli nie ma jeszcze raz powiem nie ma nic poza zabuzaniem poządku ruchu i stwazaniem zagrozenia za co jest max 1 pkt i 100pln. Tylko kto udowodni że robiłeś zagrozenie czy nie :biggrin:

 

I jeszcze co wylukałem to przekraczanie ( nie najezdzanie ) na linie pojedynczą ciągłą kosztuje 100pln poz 218

 

 

Pozstaje mi jeszcze jeden dylemat... niezbyt ciekawy

 

Nie widze przepisu który zakazywał by jazdy na trzeciego... hoć nie jest że nie można przekraczać osi, środka, lini itd.

Edytowane przez homman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...