Skocz do zawartości

badania lekarskie


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc!

Chcialbym zrobić prawko na moto, ale czy mogę nie przejść badań lekarskich widząc 100% na jedno oko i 20 na drugie?

Większość lekazy bierze 50zł wypisuje papier i dowidzenia... Ale jak bedzie uczciwy lekarz to nigdy papiera Ci nie wypisze. Niestety ale z takim problemem wzrokowym mozesz mieć problem z prowadzeniem pojazdu w ruchu ulicznym...

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do szkoły, w której ja robię kurs - lekarz tylko wpisał nazwiska i wziął po 20 czy 30 złotych. Ja jeszcze widzę nienajgorzej, ale był też facet ze sporą wadą wzroku i tylko lekarz coś krakał, że niedługo trzeba będzie robić badania na oślepienie, czy jakoś tak (w ciemni). Ale tylko o tym powiedział :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odświerzę temat trochę żeby nie dublować:

Sytuacja "teoretyczna" :icon_razz: : ktoś mający wadę wzroku ma zaświadczenie od lekarza z uprawnieniami, na którym nic o tej wadzie nie ma. Czy podczas egzaminu egzaminator może mieć jakieś "ale" odnośnie tego, że ten ktoś jeździ w okularach? Czy po wszystkim może mieć jakieś nieprzyjemności ten lekarz? Dodam, że osoba ta nie ma zamiaru w przyszłości jeździć bez odpowiednio dobranych okularów, tylko nie ma najmniejszej ochoty na prawko terminowe.

Jawa 50 Mustang 1977 => Yamaha XJ 600N 1999 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kilka ciekawych rzeczy na temat badania lekarskiego macie w rozporzadzeniu.

 

A to zywcem z onetu jakby mialo zniknac :icon_question::

 

Nieważne prawa jazdy - problem dla osób z wadą wzroku

 

"Metro": Masz wadę wzroku i jesteś kierowcą? Sprawdź swoje prawo jazdy. Jeśli nie ma na nim informacji, że powinieneś jeździć w okularach lub soczewkach, twój dokument jest nieważny.

Problem dotyczy osób, którym okulista nakazał podczas kierowania autem noszenie okularów, szkieł kontaktowych lub opaski na jedno oko. Taka informacja - zakodowana w czterech cyfrach - powinna znaleźć się na odwrocie prawa jazdy (dotyczy to tylko dokumentów wydanych od 1 stycznia 2002 r). Niestety, wiele urzędów wydających dokumenty zapomina o wpisywaniu tych danych.

 

- Wszyscy, którzy w swoich prawach jazdy w ostatniej rubryce nie mają wpisanego specjalnego czterocyfrowego kodu, na wszelki wypadek powinni zgłosić się do odpowiednich urzędów i wymienić dokument, radzi Krystyna Augustyniak z wydziału komunikacji urzędu dzielnicy Warszawa Rembertów. - Jeśli kierowca jest w stanie udowodnić, że w badaniach lekarskich wyraźnie było zaznaczone, że powinien jeździć tylko w okularach czy tylko w soczewkach, a pracownik urzędu tego nie wpisał, wtedy nowy dokument dostanie za darmo - dodaje.

 

Gorzej, jeśli "papiery" lekarskie zgubiliśmy. Wtedy wymiana uderzy nas po kieszeni. Za badania zapłacimy bowiem ok. 150 zł, za wyrobienie nowego "prawka" - 70 zł. Niestety, taki wydatek czeka też wszystkich, którzy w swoich dokumentach mają np. wpisany kod 01.01 oznaczający, że mogą jeździć tylko w okularach, a lepiej czują się za kierownicą w soczewkach. Do używania ich wymiennie uprawnia bowiem kod 01.06.

 

"Metro" przypomina co oznaczają kody: 01.01 - musisz nosić okulary; 01.02 - musisz nosić soczewki kontaktowe; 01.03 - musisz mieć szkła ochronne; 01.04 - musisz nosić szkło matowe; 01.05 - musisz mieć przepaskę na oko; 01.06 - możesz nosić okulary lub szkła kontaktowe.

Edytowane przez coolargol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświerzę temat trochę żeby nie dublować:

Sytuacja "teoretyczna" :eek: : ktoś mający wadę wzroku ma zaświadczenie od lekarza z uprawnieniami, na którym nic o tej wadzie nie ma. Czy podczas egzaminu egzaminator może mieć jakieś "ale" odnośnie tego, że ten ktoś jeździ w okularach? Czy po wszystkim może mieć jakieś nieprzyjemności ten lekarz? Dodam, że osoba ta nie ma zamiaru w przyszłości jeździć bez odpowiednio dobranych okularów, tylko nie ma najmniejszej ochoty na prawko terminowe.

 

Na wszelki wypadek warto na czas egzaminu założyć soczewki - nawet jednodniowe - koszt praktycznie żaden, a nie będziesz musiał zastanawiać się, czy ktoś będzie miał jakieś "ale".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wadę wzroku i lekarz wpisuje że chodzisz w okularach i musisz w nich jeździć.

 

A co do tematu to dodam przy okazji że znam kolesia który w ogóle nie widzi na lewe oko prawe ma uszkodzone (nie wiem w ilu procentach nie widzi) i dostał od lekarza badanie bezterminowe, ale szczerze to ja się boje z nim jeździć. Widać po jego zachowaniach że nie widzi wielu sytuacji na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolcie ze odswieze temat

mam takie pytanko. niecale 3 lata temu robilem badania na kat. "B" i lekarka mi powiedziala ze musze miec terminowe (5lat) przynajmniej po pierwszym badaniu lekarskim a pozniej to juz powinni mi dac bezterminowo (wada wzroku: krotkowzrocznosc obu oczu) ale wydaje mi sie ze moglbym miec bezterminowe. jak robilem w tamte wakacje badania na kat "A" to lekarz tym razem mi powiedzial ze calyc zas bede dostawal terminowe na 5 lat. co im z tego? i tak jezdze i tak tylko kase ydawac na 1badania 2 wymiana prawka

 

wiec jak to jest?

jest szansa na bezterminowe prawo jazdy czy bede dostawal caly czas n 5 lat badania????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź do innego lekarza. Szansa jest tylko pon doktór woli kasę nabić sobie i kumplom raz na 5 lat a nie jednorazowo. Teoretycznie pierwsze badanie powinno być terminowe, następne już mogą być bez.

Jawa 50 Mustang 1977 => Yamaha XJ 600N 1999 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wszystkim ktorzy maja takie podejscie do sprawy. Chyba Was jeszcze nie spotkalo zadne nieszczescie ze strony

 

Sorry twisteros123 to nie do Ciebie

 

slepca.

 

W temacie badan lekarskich dla starych ludzi chcecie im albo pozabierac uprawnienia albo wyslac na badania lekarskie ( bo slepi, nie widza ) a tu taaaaaaaakie porady dajecie, zenada :D

 

Po to wlasnie sa badania aby wyeliminowac osoby nie nadajace sie do udzialu w ruchu drogowym.

 

twisteros123 zrob badania specjalistychne i dowiuedz sie sam u tego wlasnie lekarza co i jak, napewno Ci pomoze ( w nieco lepszy sposob niz tu na forum ). Bedziesz musial uzywac " pomocy optycznej ( soczewki kontaktowe, okulary ) ewentualnie mozesz dostac pewne ograniczenia ( predkosci, jazdy czy o zmroku czy wieczorem ) Nie jest to pewne, nie jestem okulista.

 

Coolargol to rozporzadzenie bylo juz na forum i mozna je sobie wlozyc..... pod wzgledem wymiany.

 

Niemniej jazda przy wadzie wzroku bez " pomocy optycznej " przy wpisanych w PJ kodach = jazdzie bez PJ i jest karana.

 

:D

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do szkoły, w której ja robię kurs - lekarz tylko wpisał nazwiska i wziął po 20 czy 30 złotych.

 

A ja zapraszam na salę rozpraw naszego sądu - w ostatnim czasie dziesiątki osób utraciło w ten sposób prawo jazdy. Jedna szkoła się sypnęła, że wysyłali papiery przed faktycznym wyjeżdzeniem godzin i poszło lawinowo. Zarzuty dotyczyły m.in. wyłudzenia badań lekarskich - a opis dotyczył tego, że badania te odbywały się w niewłaściwych warunkach w szkole nauki.

 

Dla większości skończyło się warunkowym umorzeniem postępowania - ale to jest równoznaczne z utratą prawa jazdy.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapraszam na salę rozpraw naszego sądu - w ostatnim czasie dziesiątki osób utraciło w ten sposób prawo jazdy. Jedna szkoła się sypnęła, że wysyłali papiery przed faktycznym wyjeżdzeniem godzin i poszło lawinowo. Zarzuty dotyczyły m.in. wyłudzenia badań lekarskich - a opis dotyczył tego, że badania te odbywały się w niewłaściwych warunkach w szkole nauki.

 

Dla większości skończyło się warunkowym umorzeniem postępowania - ale to jest równoznaczne z utratą prawa jazdy.

 

I tak trzymac !

 

:icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie badan lekarskich dla starych ludzi chcecie im albo pozabierac uprawnienia albo wyslac na badania lekarskie ( bo slepi, nie widza ) a tu taaaaaaaakie porady dajecie, zenada :)

 

Po to wlasnie sa badania aby wyeliminowac osoby nie nadajace sie do udzialu w ruchu drogowym.

 

Popieram :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie badan lekarskich dla starych ludzi chcecie im albo pozabierac uprawnienia albo wyslac na badania lekarskie ( bo slepi, nie widza ) a tu taaaaaaaakie porady dajecie, zenada :notworthy:

 

Po to wlasnie sa badania aby wyeliminowac osoby nie nadajace sie do udzialu w ruchu drogowym.

Tu się z Tobą zgodzę w całej rozciągłości. Szlag mnie trafia, jak słyszę o gościu jeżdżącym samochodem przy chorobie Parkinsona (przypadek autentyczny, "on uważa, a poza tym parkinsona ma głównie w nogach nie w rękach" :clap:). Ale: w naszym pięknym kraju badanie lekarskie do PJ jest najczęściej parodią na zasadzie: nosi okulary - dać terminowe, nie nosi - bezterminowe.

Prawko kategorii B robiłem, jak byłem piękny, młody i wzrok miałem sokoli. Teraz robię A, wadę wzroku mam nie tak tragiczną (-1,5 -1,25), zepsułem sobie oczy pracą przy monitorze. Nie zamierzam bez okularów / soczewek jeździć, bo wiem, że to kretynizm. Ale nie mam najmniejszej ochoty wydawać co 2 czy 5 lat kasy i tracić czasu na wymianę prawka skoro wiem, że te badania i tak o kant d..y można potłuc. Jak będę stary i ślepy to nie będę jeździł. Po prostu. Jestem za porządnymi badaniami obowiązkowymi dla wszystkich, nie chałturą dla okularników z łapanki.

Jawa 50 Mustang 1977 => Yamaha XJ 600N 1999 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...