Skocz do zawartości

Ważność mandatu


Rekomendowane odpowiedzi

Do czasu uregulowania.

Jak nie będziesz płacił to najpierw upomni się o zapłatę wydział egzekucji długów z właściwego dla miejsca zamieszkania ukaranego urzędu, później urząd skarbowy (np. jak będziesz chciał mieć jakieś odliczenia to oni się nimi zajmą), a później komornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli go przyjąłeś, to płać i tyle. Kiedyś można było jeszcze liczyć na "przeleżenie" sprawy, ale dzisiaj już nie. Ja się kilka razy nie zgodziłem na mandat za parkowanie (od parkometrowników :) ) i sprawa ucichła, ale to było klika lat temu. Natomiast mam pytanie z innej beczki:

CO ZROBIĆ Z WEZWANIEM WŁOŻONYM ZA WYCIERACZKĘ SZYBY? Czy nie powinno być ono wręczone do łapy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym wezwaniem to, jak mi sie wydaje, jest tak ze to ci ultwia sprawe, oni fotografuja dokladnie auto(widzialem) i nie ma ze boli, dowod rzeczowy maja, a sciaganie to juz ich sprawa, jesli sie nie stawisz na takie wezwanie to niewiele moga Ci zrobic, przeca wiatr mogl je zwiac

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój brat bierze zawsze mandat ale nie płaci. I tak ma ich trochę od 2000 roku:] A tylko za ostatni zajęli konto. No i właśnie gdzieś słyszałem, że one przestają być ważne po roku, tak jak punkty.

 

Czyli mogą mnie ścigać za 50 lat ścigać za mandat z wczoraj?

Edytowane przez D.I.E.G.O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pawelmoto2

Mój brat bierze zawsze mandat ale nie płaci. I tak ma ich trochę od 2000 roku:] A tylko za ostatni zajęli konto. No i właśnie gdzieś słyszałem, że one przestają być ważne po roku, tak jak punkty.

 

Czyli mogą mnie ścigać za 50 lat ścigać za mandat z wczoraj?

 

 

juz o tym bylo, okres sciagania mandatu wynosi obecnie 3 lata!!!!!!!!! po 3 latach nastepuje przedawnienie i moze sie zdarzyc ze komornik sie o to upomni ale juz nic nie moze nam zrobic, pamietac nalezy ze jezeli w czasie owych 3 lat komornik badz urzad skarbowy badz inny organ przesle nam jakies wezwanie do zaplaty bieg przedawnienia zostaje przerwany i zaczyna sie od poczatku, wiec dzisiaj bardzo trudno jest nie placic mandatu bo co roku zabieraja z rozliczen pitow itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

"Ekspert odpowiada

 

Mandat przedawnia się po trzech latach

 

PROBLEM CZYTELNIKA - Dwa lata temu zostałem ukarany mandatem karnym za przekroczenie prędkości. Przyjąłem go i nie składałem odwołania. Jednak do tej pory nie zapłaciłem należności. Czy grzywna ta uległa już przedawnieniu?

Adam Jasiński, ekspert z Komendy Głównej Policji

 

Adam Jasiński, ekspert z Komendy Głównej Policji

 

Wyjaśnia ekspert Adam Jasiński, ekspert z Komendy Głównej Policji

 

Grzywna nałożona mandatem karnym powinna być zapłacona w ciągu siedmiu dni od daty jego przyjęcia. Czytelnik z pewnością został o tym pouczony. Jeśli nie zostanie uregulowana, jej egzekucja jest przeprowadzana w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W przypadku nałożenia mandatu karnego przez policję organem egzekucyjnym (ściągającym grzywnę) jest naczelnik urzędu skarbowego. Jeśli mandat nakłada Straż Miejska egzekucję prowadzi jednostka samorządu terytorialnego.

 

Orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu dopiero wtedy, gdy od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęły trzy lata. W przypadku mandatu karnego uprawomocnienie się następuje w momencie pokwitowania jego odbioru.

 

NASZA REKOMENDACJA

 

Czytelnik musi liczyć się z tym, że grzywna nałożona na niego mandatem karnym nie przedawniła się. Od dnia, kiedy został ukarany, upłynęły bowiem dopiero dwa lata. W związku z tym do zakończenia trzyletniego terminu możliwe jest przeprowadzenie egzekucji tej grzywny.

 

Podstawa prawna

 

• Art. 45 par. 3 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 109, poz. 756 z późn. zm.).

 

Notowała Monika BurzyńskaWyślij e-mail

 

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2008-07-04, ostatnia aktualizacja: 2008-07-04 07:51"

 

teraz już nie powinno być wątpliwości

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...