Skocz do zawartości

kupno samochodu na miękkim dowodzie


qdlaty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

zamierzam kupić samochód, gościu będzie go rejestrował w PL, więc nabędę go już z polskim dowodem rejestracyjnym (w tej chwili jest zarejestrowany, na blachach niemieckich).

teraz pytanie, czy twardy dowód będę mógł odebrać samemu jako właściciel wg umowy kupna-sprzedaży, czy będę musiał iść do urzędu z gościem od którego kupię samochód (on będzie wpisany w dowodzie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

zamierzam kupić samochód, gościu będzie go rejestrował w PL, więc nabędę go już z polskim dowodem rejestracyjnym (w tej chwili jest zarejestrowany, na blachach niemieckich).

teraz pytanie, czy twardy dowód będę mógł odebrać samemu jako właściciel wg umowy kupna-sprzedaży, czy będę musiał iść do urzędu z gościem od którego kupię samochód (on będzie wpisany w dowodzie)?

 

Z tego co słyszałem to nie można sprzedawać pojazdów na tymczasowym dowodzie. Ja mam podobną sytuację. Mam zamiar kupić motocykl używany który został niedawno zarejestrowany i nie ma jeszcze stałego dowodu rejestracyjnego. Spisałem z właścicielem przedwstępną umowę kupna-sprzedaży a na podpisanie właściwej umowy umówiliśmy się jak dostanie stały dowód.

 

Ps podobno jeśli obecny właściciel sprzedaje pojazd przed poł roku od zarejestrowania to dodatkowo musi zapłacić podatek dochodowy ale nie mam pewności. A nawet jeśli to już jest na jego głowie.

 

Pzdr

Bańka

Edytowane przez banka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kupnie bez problemu pomyśl, gdy obecny właściciel będzie już w posiadaniu "twardego" dowodu i koniec. Ze sprzedażą przed upływem 6 mies. od rejestracji j.w. Możesz użytkować auto wcześniej, ale jeśli to żaden znajomy dla Ciebie, to nie radzę spisywać żadnej umowy przedwstepnej, bo w razie wpadki wyjdzie kicha. Dla formalności możecie spisać kwit o użyczeniu pojazdu, koniecznie użyczeniu, bo "pożyczenie" w swetle prawa jest czynnością dochodową i trzeba się z niej rozliczać. Nie wiem, jak będzie z kasą? Obcemu nie dałbym kasy za pojazd, który jeszcze nie jest mój - gwarancji żadnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat przerabiałem przy kupnie Shadowki, bo właśnie taka sytuacja była, musiałem czekać aż własciciel dostanie do ręki twardy dowód i wtedy dopiero mogłem dokonac zakupu, inaczej nie przejdzie, obdzwoniłem urzedy w bielsku i wrocku w tej sprawie. nie da sie i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kupnie bez problemu pomyśl, gdy obecny właściciel będzie już w posiadaniu "twardego" dowodu i koniec. Ze sprzedażą przed upływem 6 mies. od rejestracji j.w. Możesz użytkować auto wcześniej, ale jeśli to żaden znajomy dla Ciebie, to nie radzę spisywać żadnej umowy przedwstepnej, bo w razie wpadki wyjdzie kicha. Dla formalności możecie spisać kwit o użyczeniu pojazdu, koniecznie użyczeniu, bo "pożyczenie" w swetle prawa jest czynnością dochodową i trzeba się z niej rozliczać. Nie wiem, jak będzie z kasą? Obcemu nie dałbym kasy za pojazd, który jeszcze nie jest mój - gwarancji żadnej.

 

Tzn ja nie jestem jeszcze w posiadaniu tego motocykla :) Spisaliśmy przedwstępną umowę kupna sprzedaży bo właściciel chciał wiedzieć czy ma trzymać dla mnie sprzęt czy nie. Do podpisania umowy właściwej, ma dojść w momencie gdy właścicel będzie posiadał już stały dowód i wtedy też odbiorę motocykl. A jeśli chodzi o podatek dochodowy to płaci go sprzedający tak? czy ja coś przeoczyłem? Ja jako kupujący poniosę tylko koszt pcc1 tak ? To obecny właściciel ma obowiązek rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ?

 

pzdr

Bańka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprzedajacy taniej kupil, drozej sprzedaje przed uplywem 6 miesiecy to musi zaplacic 20% podatku, nie Ty

 

Dzięki buba6 za szybką odpowiedź :icon_razz: Ogólnie wszystko chcę załatwić zgodnie z przepisami. Nie chcę żadnego użyczania pojazdu ani nic :biggrin: właściciel też się zgodził na zawarcie umowy kupna sprzedaży i był świadomy przepisu o podatku dochodowym. Ja niechcę jeździć cudzym moto tylko full legal własnym :flesje:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam. Chcę odświeżyć temat. Mianowicie kupiłem motocykl sprowadzony z Niemiec, który stał w Polsce nie zarejestrowany przez kilka lat. Otrzymałem już miękki dowód ale postanowiłem go sprzedać za niższą kwotę od kwoty zakupu. Czy płacę w związku z tym jakiś podatek i ile on wynosi, od czego się go wylicza itd.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...