Skocz do zawartości

Skrzynia biegów


BArt_X
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam takie niecodzienne pytanie. Chciałbym wiedzieć jak działa skrzynia biegów w motocyklach. Tak z czystej ciekawości :icon_rolleyes: Kiedy robilem remont silnika w Simsonie, to się dokładnie przyjrzałem, ale tam jest mechanizm z klinem przesuwnym czy jakoś tak. Widziałem trochę zdjęć na necie, ale we wszystkich (?) jest mechanizm z przesuwaniem tryb (chyba się kłowy nazywa?). Może ktoś z forumowiczów dysponuje jakimiś materiałi i/lub wiedzą, żeby był mi to w stanie wytłumaczyć :rolleyes: Z góry dzięki :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnij o simsonie. najgorszy przyklad. najgorszy, bo bardzo nietypowy. w skrzyni biegow w simsonie jest choinka (zestaw trybow potocznie zwany), kazde z kol jest luzne i zazebia sie z druga choinka. w pierwszej choince przesuwa sie kulka wewnatrz i zazebia jeden tryb do walka, co przenosi naped.

 

natomiast w skrzyni biegow typowego motocykla sa dwa walki z trybami na ktorych umieszczone sa: tryby stale, luzne (krecace sie swobodnie wzgledem walka) oraz przesuwne (przenoszace naped z/na walek i mogace sie swobodnie przesuwac wzdluz walka na wielowpuscie). i te przesuwne posiadaja z boku wypustki zwane klami, dzieki ktorymi zazebija sie do sasiednich trybow (rowniez wyposazonych w kly). przesuwne sterowane sa poprzez wodziki. odpowiednia kombinacja przesuniec i naped przenoszony z walka napedowego na zdawczy jest o odpowienim przelozeniu, zwanym potocznie biegiem.

 

najlepiej dorwac taka skrzynie od czegos i sie pobawic. dobrym przykladem jest 5biegowa skrzynia od mz etz, gdzie wystepuja 3 wodziki i przypomina konstrukcja skrzynie japonska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...