Skocz do zawartości

GSX-R przestał działać licznik i obrotomierz


Romek.RR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Historię opowiem od początku, bo myślę że może mieć to jakiś związek.

 

W motocyklu mam zainstalowany alarm (taki). Jakiś czas temu zaczął mi świrować, tzn. na postoju raptem zaczął w jakiś nietypowy sposób trzeszczeć. Nie reagował na pilot, nie dawało się też odpalić silnika.

Po odłączeniu alarmu od akumulatora i podłączeniu na nowo wszystko wróciło do normy.

 

Wszystko było ok przez około tydzień, po czym pojawił się problem.

 

W trakcie jazdy w pewnym momencie zaczął świrować obrotomierz, zatrzymał się na 2tyś. a silnik zgasł. Przy próbach odpalenia nie kręcił rozrusznik. Podejrzenie padło na alarm. Odłączyłem go i faktycznie rozrusznik zaczął kręcić, a gixer odpalił.

Wskazówka obrotomierza stoi jednak nieruchomo tam gdzie stała, nie działają kontrolki ani prędkościomierz.

 

Pytanie więc co może być nie tak i jaki ma to związek z tym, że padł alarm? Jedyną jego (alarmu) ingerencją w instalację motocykla jest to, że przechodzi przez niego przewód przekaźnika rozrusznika. Tak więc jak alarm padł, tak rozrusznik nie kręcił.

Co do licznika to obstawiałem kostki, ECU i sam licznik. Zepsuty w tym samym momencie alarm, to wg mnie zbieg okoliczności. Nie wydaje mi się żeby miał on wpływ na którykolwiek z wymienionych elementów (chyba że ECU, przez przewód przekaźnika...). Jakby ECU padł to silnik by chyba w ogóle nie odpalił.. chyba że się mylę..

 

Jeśli ma ktoś jakiś pomysł co jeszcze może być, to będę wdzięczny :flesje:

Edytowane przez Romek.RR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pytanie jakiego masz GSXRa?

 

Jeśli masz już cyfrowy prędkościomierz to w takim liczniku nawet bez ECU po przekręceniu kluczyka obrotomierz powinien ładnie sobie powędrować wskazówką po całej skali. Sprawdź styki i kostki przy liczniku skoro wskazówka obrotomierza umarła lub sam licznik wyzionął ducha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie nie napisałem. GSX-R 600 2002r. Prędkościomierz jest cyfrowy.

 

Teraz jeszcze zauważyłem że nie działają mi również kierunkowskazy, tylna postojówka i stop.

Z kontrolek działa tylko ta od długich świateł. Luzu, rezerwy no i oczywiście kierunków brak.

Sprawdzam jakoś mozolnie te kostki, bo dosęp trochę nienajlepszy.. Jak coś się zmieni to dam znać. Puki co czekam na kolejne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że zbiegły się usterki lub usterka, która dotknęła alarm była tez przyczyną tego co dzieje się z licznikiem tyle, ze alarm był pierwszy. O ile nie masz już zmartwienia z alarmem to jak kolega sugerował wyżej czeka Cię kontrola wszystkich wtyczek w okolicy czaszy i mas. Jeśli to nie przyniesie efektu to i reszta instalacji do sprawdzenia. Łatwiejsza droga polega na podstawieniu Twojego zegara do innego motonga.

EDIT z tego co piszesz wygląda to na problem ze słabym kontaktem na złączach lub masach albo w ogóle ułamanym przewodem przy

kostce. Przewody potrafią pęknąć w miejscu gdzie zakładany jest konektor.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fuck, tak się przejełem powagą sytuacji oraz podejżeniami że ECU mi się usmażył że nie sprawdziłem bezpieczników :icon_mrgreen:

Sory za zamieszanie, temat chyba można wywalić bo wstyd :icon_mrgreen:

Dla potomnych: Winowajcą był spalony bezpiecznik od świateł HEAD-LO 15A. Jakoś nie mogłem powiązać żadnego z bezpieczników z niedziałającym licznikiem.

Tak czy inaczej dzięki za zainteresowanie tematem :flesje:

Edytowane przez Romek.RR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...