Skocz do zawartości

Brytyjscie prawo jazdy - prawko w polsce.


Wojmistrz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za długi post, ale większość tych informacji jest potrzebna.

Prawko na puszkę zrobiłem z Polsce w 1997/8 roku. Od kilku lat mieszkam w UK. Jakieś cztery lata temu przyjechałem do polski na długi urlop i w tym czasie zrobiłem prawko na ciężarówkę. Po powrocie do UK zmieniłem prawko na brytyjskie, bo przepisy dotyczące zawodowych kategorii wymagają od rezydentów wymienić je w ciągu 12 m-cy. Dołożyłem przy okazji sobie tymczasowe kategorie na prawo jazdy na motocykl, autobus, przyczepy itd, ale to bez znaczenia. W UK zaliczyłem wymagany kurs CBT, który upoważnia mnie do samodzielnej nauki jazdy i poruszania się standardowymi motocyklami do 125cc (do 11kw). Niedługo wchodzą nowe przepisy, które będą dla mnie bardzo negatywne. Turlam się na codzień Intruderem 124cc i pomyślałem o zrobieniu pełnego prawka w UK, ale szanse są marne bo terminy na egzamin potrafią być za kilka miesięcy. Teraz jest tak, że na własnej maszynie mógłbym zdać egzamin na A2, a po 2 latach automatycznie zmieniło by się na pełne A. Nie potrzebna mi super mocna maszyna i myślę, że na kolejne dwa lata ograniczenie A2 (25kw) mi wystarczy. Wraz z nowymi przepisami zmieniają się warunki zdawania egzaminu oraz kategorie nie będą się samoczynnie podnosić co dwa lata. Mógłbym zdawać tutaj DAS, po którym miałbym od razu pełne A ale to horrendalne koszty, bo jazda i egzamin jest na dużej pojemności i mocy 35kw, a wynajęcie i ubezpieczenie takiego moto kosztuje. Koszt samego egzaminu też jest odczuwalnie wyższy.

Na moim motocyklu czuję się dobrze i pewnie. Przepisy znam, poza tym język polski nie sprawia tyle problemów. Założyłem sobie, że mając pewne dojścia, mógłbym przyjechać na 2-3 tygodniowe wakacje, załatwił bym papiery, że kurs mam zakończony, zapisał bym się na egzamin - polskie testy teoretyczne zaliczam wszystkie - odbębnił bym jazdy w tydzień czy dwa czekając na egzamin bo tego nigdy dosyć i potem bym tylko przyleciał po odebranie prawka.

I tu zaczyna się problem. Czy muszę wymienić najpierw prawko na polskie? Czy mając obywatelstwo polskie i europejskie prawo jazdy mógłbym zdawać bez przeszkód egzamin w Polsce? Napiszcie mi proszę, co o tym myślicie i co wiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Ci mieszać ale z tego co wiem, po zdaniu egzaminu w PL dostaniesz nowe prawo jazdy uzupełnione o odpowiednią kategorię zgodnie z polskimi standardami - czyli nasze - tutejsze - i wtedy chyba jeśli nic się nie zmieniło po powrocie do UK musisz wymienić na tamtejszy wzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak chciałem zrobić ale to nie możliwe w Polsce musisz mieszkać co najmniej 6 miesięcy byś mógł podejść do egzaminu w WORD albo w MORD to samo dotyczy kursy. Nawet Jeśli jesteś obywatelem Polski obejmuje cie to samo prawo i niema szansy tego przeskoczy, wiem bo tez tak chciałem zrobić.

A jeśli zeznasz ze mieszkasz 180 dni w roku w Polsce a okaże się to nieprawda to można nawet iść siedzieć na 5 lat bodajże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czekam na odpowiedź z Wydziału Komunikacji. Z WORP dostałem już odpowiedź o treści: "Kategoria A jest kategorią odrębną w stosunku do kategorii B i C więc do podejścia do egzaminu na prawo jazdy nie jest potrzebna kserokopia prawa jazdy kategorii B. Natomiast jeśli chodzi o wyrobienie prawa jazdy w UM ... po zdanym egzaminie kategorii A to proszę pytać w Urzędzie Miasta w ... w Wydziale Komunikacji czy musi pan wymienić wcześniej prawo jazdy na polskie zanim nadadzą uprawnienia na kategorię A." Pozwoliłem sobie wykropkować nazwę miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Ja pytałem w Wydziale Komunikacji około 4 miesięcy temu i powiedziano mi tak:

 

Pani z wydziału Komunikacji - Jeśli ma Pan prawo jazdy kat. B wymienione z Polskiego na Angielskie i chce Pan w Polsce wyrobić kolejna kategorie, musi Pan przebywać na terenie kraju minimum 180dni.

 

Ja- No dobrze ale jestem obywatelem tego kraju czy nadal podlegam temu prawu ???

 

Pani z wydzialy Komunikacji - Tak ponieważ przebywa Pan na terenie innego kraju powyżej 180 dni w roku i ma Pan tam meldunek Stały lub czasowy

Ja- Ale ja mam meldunek stały w Polsce.

Pani z wydzialy Komunikacji - Nie zwalnia to Pana z przebywania w Polsce 180dni.

 

Ja- OK a co jak przebywam ???

 

Pani z wydzialy Komunikacji - Jeśli Pan przebywa to zostanie spisany wniosek pod którym Pan się podpisze i w którym umieszcza się Pochodzenie kraju z jakiego jest prawo jazdy jak i numer tegoż dokutemu. Lecz uprzedzam jeśli okaże się ze nie przebywa Pan na terenie kraju co najmniej 180 dni sprawa automatycznie zajmie się Prokuratura, ponieważ złoży Pan wniosek mijający się z Prawda.

 

Ja- Dziękuję do widzenia

 

Nie złożyłem wniosku i postanowiłem wyrobić dodatkowa kategorie w UK cena kat. A to okolo 250 £ do 300 £

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak też się skończyło jak kolega napisał wcześniej. Dostałem odpowiedź z Urzędu Miasta z Wydziału Komunikacji.

"...

Jednym z warunków otrzymania prawa jazdy w Polsce jest spełnienie warunku art. 90 ust. 1 pkt. 5 ustawy prawo o Ruchu Drogowym w brzmieniu:

"Art. 90. 1. Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:

1) osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;

2) uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;

3) odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;

4) zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii.

5) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy."

Jeśli więc, jak napisał Pan w mailu, przebywa Pan od pięciu lat w Wielkiej Brytanii wszelkie sprawy związane z wymianą prawa jazdy jak również uzyskiwaniem kolejnych kategorii prawa jazdy należy załatwiać w miejscu swojego obecnego pobytu tj. w Wielkiej Brytanii."

Koniec tematu.

Można zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa meldunki a tylko angielskie prawo jazdy.

Jak mnpie kontroluja to daje im polski dowod i angielskie rawko i najierw jest zdziwko a potem przepraszaja i mowia ze oke.

Nikt nikogo nie bedzie scigal z urzedu bo to bez sensu.

Dzieki temu nie lapie punkow karnych za wykroczenia.

Dziekuje, Amen.

ISRA: 27062
SREU: 614

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...