Skocz do zawartości

Zrobienie własnego zadupka z aluminium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zamierzam przerobić swoje moto na cafe racera. Technologię robienia zadupków z laminatu mam opanowaną, ale zamarzył mi się taki z blachy aluminiowej. Wpadłem na następujący pomysł:

- Zrobić kształt zadupka z gipsu (wypukły), ewentualnie z wierzchu wzmocnionego warstwą z laminatu, żeby się nie kruszyło.

 

- Następnie posmarować to czymś, żeby łatwo było oddzielić(towotem), i znów pokryć to laminatem a później gipsem, i w ten sposób zrobić wklęsłą matrycę. Rozdzielić, poczekać aż wyschnie.

No i kiedy będę miał te obydwa elementy gotowe, wsadzić pomiędzy nie blachę aluminiową i mocno ścisnąć, tak żeby się ona wytłoczyła w odpowiedni kształt.

Myślicie że to ma szansę powodzenia? Ktoś może robił coś podobnego lub w ogóle bawił się w kształtowanie aluminium?

Kształt zadupka jaki chcę osiągnąć mniej więcej:

9e194e3d4c9da2c5690a7d1b02249820.jpg

Nie chciałbym się bawić w worki z piaskiem i zabawy z młotkiem, ponieważ wtedy kształt wyszedłby nie idealnie okrągły, a "pogięty", trzeba by było szpachlować a to się moja z celem...

Jaka grubość blachy by była odpowiednia? Aluminium jest na tyle plastyczne że da się je tak wytłoczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zagadnienie, wydaje mi się że najlepsze byłoby koło angielskie. Żeby zrobić detal przy pomocy dwóch form formy te musiały by być bardzo sztywne i ściskane jakąś prasą ale nie widziałem w życiu formowania blachy na formach z laminatu.

 

może to jest sposób wyfrezować formę w drewnie młoteczek blacharski i wio :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mając odpowiedni sprzęt jest to możliwe ale mega pracochłonne i nie wiem czy jest to opłacalne ( myślę że jest to zabawa na zimowe popołudnia) kiedyś robiłem zadupek- ogon ( który nie miał służyć broń boże do siedzenia haha :laugh: i użyłem wtedy stary plastik- żeby mieć wszystkie zaczepy itp , włókno szklane i oczywiście szpachle i efekt był zajebisty ale po sezonie stwierdziłem że muszę mieć siedzenie pasażera i poszedł na sell :rolleyes: )

LwG! :flesje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamka- tak, zamierzam na tym siedzieć i co więcej ( o zgrozo!) jeździć, Planuję później również to "ulepszyć" tak, aby moto miało czasem możliwość przewiezienia dwóch osób! (Ale to inna historia). Nie wiem co chciałaś uzyskać dodając ten komentarz (zabłysnąć?). Zadałem precyzyjne pytanie, a skoro nie masz nic do powiedzenia to wg mnie niepotrzebnie zabierasz głos.

 

Bartekk - niestety nie mam dostępu do takich maszyn, a zrobienie form z drewna lub metalu byłoby dużo bardziej pracochłonnym rozwiązaniem, wg mnie nie wartym zachodu. Formy nie muszą być sztywne, jeśli zadupek się lekko "rozpłaszczy" to nie będzie tragedii przecież ;) Laminat miał być tylko dla zabezpieczenia przed kruszeniem się gipsu, to gips miał być tym twardym rdzeniem. który będzie odpowiadał za kształt. Zrobienie samej formy (u mnie nazywanej matrycą ;) i zabawa z młotkiem to fakt, rozwiązanie, tylko boję się że nie wyszłaby mi wtedy gładka powierzchnia, tylko coś takiego:

zaupek.jpg

 

(zaczerpnięte z sąsiedniego tematu) i musiałbym ją wyrównywać szpachlą. A tego chcę uniknąć.

 

jack - żadnego sprzętu nie posiadam, mógłbyś sprecyzować o jaki sprzęt Ci chodzi? Aby zrobić mój pomysł potrzebna jest maksymalnie szpachelka, wiaderko i pędzel (nie uwzględniając materiałów potrzebnych do budowy). Sęk w tym czy to zadziała...

 

Ziomek30 - właśnie boję się tego kruszenia, wg ciebie wzmocnienie wierzchu warstwą z laminatu by pomogło? Na pewno nie kruszyłby się tak łatwo jak sam gips. A może zrobić te obydwa elementy z czystego cementu? Kiedyś próbowałem rozwalić kawałek ściany zrobiony z czystego cementu i był mega twardy, nie do ruszenia. Więc w takim zadaniu jak tutaj pewnie byłby lepszy niż gips.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już cement jest lepszym pomysłem niż sam gips.

Można go jeszcze zazbroić jakąś drobną stalową siatką. I czekać aż zwiąże (tak z miesiąc).

 

Nie wiem jaki kształt chcesz przyjąć bo mi sie nic nie pokazuje, ale jeśli jest sporo do wyklepania to mogą być z tym problemy.

Na jednym podejściu sie pewnie nie skończy.

Edytowane przez Żurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno zrobienie formy z betonu jest juz lesze musisz tylko dobrac dobre proporcje by sie nie kruszyl , mozesz tez odrazu podczas rozrabiania dolac uni gruntu to bedzie sie lepiej trzymac i nie zacznie tak szybko scierac podczas obrubki , a do wylania takiego klocka najlepiej zrobic forme z cieniutkiej sklejki ktora mozesz latwo uformowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gips nawet wzmocniony laminatem na zewnątrz i tak będzie się kruszył beton rzeczywiście będzie lepszy. Tego zadupka z sąsiedniego tematu według mnie nie trzeba szpachlować, jak ma zostać niemalowany można go wypolerować o ile oczywiście blacha jest odpowiednio gruba.

 

http://www.scigacz.pl/zdjecia/gallery/spostrzezenia/Comar_w_Ace_Cafe/Tylna_lampa_Ace_Cafe_London_.jpg.html tutaj jest taki zadupek :) ale z tego co mówili w TV całe nadwozie robił jakiś magik metaloplastyk który się tylko tym zajmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, chcę zrobić cafe racera. Znajdź mi moto od którego zadupek będę mógł przełożyć... Poza tym będę chciał ten zadupek i tak później przerobić, żeby był dwuosobowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się nie szpachluje tylko trzeba to dobrze wyklepać a do tego potrzebne narzędzia. Jak już to łatwiej zrobić z blachy stalowej niż aluminiowej ale nie wydaje mi się, żeby udało się taką metodą jak proponujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...