Skocz do zawartości

Płatna strefa parkowania (np Bytom)


Joajer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest z tymi strefami parkowania? Ostatnio byłem w Bytomiu, strefa jest i pisze, że płatna, nie ma żadnego regulaminu, na stronie miasta coś napisali (aktualizacja z 2008r :banghead: ) że motocykle też płacą a wydrukując kwit z parkomatu pisze, że musimy umieścić go za szybą. A gdzie ja go schowam w motocyklu? Jak zaparkuję to chyba muszę tam czekać z tym kwitkiem .

Sprawa ciekawa, bo jak już zapłacę to co z tego skoro nie mam gdzie umieścić kwitek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałem, że Gdynia to jedyne miasto gdzie czyni się takie ZŁO motocyklistom.

 

Uchwała i regulamin dla Bytomia znajduje się tutaj: http://www.mzdim.byt...podstawy-prawne

i tu jest napisane, że motocyklista płacić musi, zostawić kwitek za przednią szybą lub płacić komórką (czego bym osobiście nie robił). Wezwanie do zapłaty przez kontrolera będzie pozostawione za wycieraczką przedniej szyby.

 

i teraz zaczyna się zabawa w kotka i myszkę gdzie kto ma co sobie wsadzić. Rezultat tej zabawy raczej będzie nieprzychylny dla motocyklisty. Dlatego jeśli zapłaciłeś to zachowanie dowodu opłaty leży w Twoim interesie. Wówczas, jeśli dostaniesz wezwanie do zapłaty przedstawiasz kwitek i po sprawie, i tak za każdym razem :)

 

Ale myślę, że strażnik który by się czepiał musiałby chyba startować na Pracownika Miesiąca i być wybitnie nadgorliwym.

W praktyce ja bym zaparkował na chodniku (zostawiając te 1,5m) i olał sprawę bo rada Bytomia argumentuje, że motocykl mimo mniejszych gabarytów zajmuje jedno miejsce parkingowe.

 

I na koniec ciekawostka ze wspomnianej Gdyni: na pytanie motocyklisty do władz gdzie należy umieścić kwitek otrzymał taką odpowiedź:

"Jeśli w istocie będzie Pan zainteresowany korzystaniem z płatnych miejsc postojowych w Śródmieściu będzie miał Pan pełną swobodę we wprowadzeniu takiego niestandardowego wyposażenia, które pozwoli na spełniającą wymogi ekspozycję biletu parkingowego. Przepis formułuje tylko dwa wymogi: aby miejsce było widoczne i możliwe było jednoznaczne stwierdzenie ważności biletu. Podobno motocykliści to ludzie z fantazją. Wierzę, iż wystarczy Panu, i pańskim kolegom motocyklistom, inwencji by we własnym, dobrze pojętym interesie sposób ekspozycji biletu rozwiązać.

łączę pozdrowienia, Marek Stępa"

czyli nie nasz problem masz zapłacić i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z regulaminu Bytomia:

strefa płatnego parkowania (SPP) – obszar miasta, na którym wprowadzono obowiązek ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych

 

Z kodeksu:

pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h;

motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladow

 

ed:

Jeżeli nie ma jasno określone, że dla motocykli wprowadza się zerową stawkę to, to wg. przepisu płacić trzeba.

Edytowane przez blacksheep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to aż tak "głęboko" nie sprawdzałem... ale coś mi się kojaży - tylko nie wiem gdzie to czytałem (niekoniecznie odnośnie Bytomia), że w wielu miejscach nie trzeba płacić za parkowanie, gdy poruszamy się właśnie motocyklem...

ale jeśli nic się nie zmieniło, to nie trzeba płacić za parkowanie motocykla na parkingu pod urzędem w Bytomiu, bo jest tam specjalne miejsce do tego (trzy stanowiska) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z regulaminu Bytomia:

strefa płatnego parkowania (SPP) – obszar miasta, na którym wprowadzono obowiązek ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych

 

Z kodeksu:

pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h;

motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladow

 

ed:

Jeżeli nie ma jasno określone, że dla motocykli wprowadza się zerową stawkę to, to wg. przepisu płacić trzeba.

 

Tego nie muszą nawet podawać w uchwale Rady Miasta czy regulaminie - bo za jakie pojazdy można pobierać opłaty zawarte jest w art. 13b ustawy o drogach publicznych. Przepis niestety też mówi ogólnie o pojazdach samochodowych.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...